Nasza Loteria

"Moja Ulica". Skrajności czy realia Łodzi?

Krzysiek Żyła
Krzysiek Żyła
Film Marcina Latałły opowiada historię rodziny Furmańczyków, ...
Film Marcina Latałły opowiada historię rodziny Furmańczyków, ... za YouTube
Film Marcina Latałły opowiada historię rodziny Furmańczyków, którym wielka inwestycja zmieniła dotychczasowe życie. [wideo]

Furmańczykowie od pokoleń mieszkali i pracowali w łódzkiej fabryce, która kiedyś uczyniła to miasto "Ziemią obiecaną". Po upadku komunizmu stracili jednak swoją pracę i miejsce. Francuska grupa inwestycyjna kupiła ruinę fabryki, w której pracowali aby otworzyć w niej największe centrum handlowe w środkowej Europie.

Reżyser przez pięć lat towarzyszy bohaterom, którzy na własnej skórze odczuwają zmiany zachodzące we współczesnej Polsce, próbując przy zachować własną godność i odnaleźć swoje miejsce w zmieniającym się świecie.

Film opowiada też historię Miasta Łodzi i odsłania kulisy wielkiej europejskiej inwestycji - centrum handlowego Manufaktura.

Marcina Latałło spędził z bohaterami filmu pięć lat. Ich losy stają się częścią szerszej opowieści o szansach i zagrożeniach transformacji ustrojowej. Ważnym bohaterem filmu staje się też miasto, którego dążenie do rozwoju łączy się ze świadomością towarzyszącej tradycji i przeszłości.

- Pomysł na film zrodził się po moim powrocie z Paryża. Dostałem propozycję nakręcenia filmu o francuskiej inwestycji, powstaniu centrum handlowego Manufaktura - mówi reżyser filmu, Marcin Latałło.

- Filmu nie robi się jednak o inwestycjach tylko o ludziach. Spacerując z Irene Jacob po ulicach Łodzi i patrząc na miejskie familoki skupiłem się na społecznej, ludzkiej stronie tej inwestycji. Powstało pytanie o tych ludzi, którzy kiedyś tu mieszkali, pracowali - dodaje Latałło.

Film został nakręcony w latach 2003 - 2008. Latałło szukając rodziny związanej z łódzką fabryką, gdzie teraz miało powstać centrum handlowe poznał rodzinę Furmańczyków.

- To zupełnie zwyczajni ludzie, którzy niosą w sobie wielką historię. W fabryce pracowali od pięciu pokoleń. W filmie przeszłość konfrontuje się z przyszłością, wielkie pieniądze z losem zwykłych ludzi - kończy reżyser.

Premiera filmu już 15 lutego w kinach studyjnych na terenie całego kraju.

Marcin Latałło jest absolwentem paryskiej Le Femis. Współpracował z  Agnieszką Holland i Krzysztofem Kieślowskim. Zasłynął realizacją dokumentów "Ślad" z 196 roku oraz Konsternacji z 2006. We współpracy z TVP nakręcił w ubiegłym roku dokument o Krzysztofie Warlikowskim - "Nowy sen". Obecnie pracuje nad pełnometrażowym debiutem fabularnym pod tytułem "Marynarz w Łodzi".

"Moja ulica" jest koprodukcją polsko - francuską i powstała przy współudziale firm Camera Obscura, Agat Films i ARTE France.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto