Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Milion złotych na badania profilaktyczne mieszkańców Łódzkiego

Joanna Barczykowska
Małgorzata Genca/Polskapresse
Milion złotych na realizację trzech programów zdrowotnych: wczesnego wykrywania nowotworów płuc, jelita grubego oraz chorób układu krążenia przekazały władze woj. łódzkiego. Badania będą wykonywane w 46 placówkach na terenie całego regionu.

Marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień poinformował w poniedziałek, że mieszkańcy Łódzkiego mogą już zgłaszać się na badania w wybranych poradniach (adresy można znaleźć na stronie profilaktyka.lodzkie.pl). Programy realizowane będą do końca listopada br.

W ramach trzech programów zdrowotnych zaplanowano skontrolowanie ponad 4 tys. osób. Poradnie wykonujące badania nie wymagają skierowań od lekarza pierwszego kontaktu. Aby skorzystać z badań, wystarczy skontaktować się z placówką i ustalić termin wizyty.

Program wczesnego wykrywania nowotworów płuc skierowany jest do osób w wieku 50-74 lat, które od co najmniej 20 lat wypalają przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie lub paliły w przeszłości i rzuciły nałóg 15 lat temu lub później. Zdaniem autorów programu warto przebadać się zwłaszcza wtedy, gdy w najbliższej rodzinie występowały przypadki raka płuc. W ramach profilaktyki pacjent będzie mógł skorzystać z dwóch porad lekarskich oraz poddać się badaniu klatki piersiowej tomografem komputerowym.

Do programu wczesnego wykrywania nowotworu jelita grubego mogą zgłaszać się osoby, u których nie występują objawy raka jelita - w wieku 50-65 lat oraz od 40. roku życia, jeśli na raka jelita grubego chorowali ich najbliżsi krewni. Do badań, które obejmują konsultację u gastroenterologa oraz m.in. kolonoskopię, nie będą kwalifikowani pacjenci, którzy w ciągu ostatnich 10 lat mieli wykonywane badanie kolonoskopowe lub chorowali na raka jelita grubego.

Urząd marszałkowski przewiduje, że najwięcej, bo ok. 2 tys. mieszkańców, przebadanych zostanie w ramach programu wczesnego wykrywania i zapobiegania chorobom układu krążenia. Z badań kardiologicznych, m.in. EKG i USG serca, będą mogli skorzystać pacjenci w wieku 35-55 lat.

W Łódzkiem od kwietnia br. prowadzone są także cztery inne programy zdrowotne skierowane wyłącznie do dzieci i młodzieży: zapobieganie zaburzeniom depresyjnym, wczesne wykrywanie wad wzroku i zeza, wczesne wykrywanie zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego oraz badania przesiewowe słuchu.

W 2014 r. na siedem zdrowotnych programów profilaktycznych samorząd woj. łódzkiego przeznaczył łącznie ponad 1,4 mln zł. Środki te pozwolą na przebadanie ponad 8,5 tys. osób.

(PAP)
agm/ itm/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto