Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Teatru. Zobacz, co będzie się działo w Łodzi

DP
Joanna Szczepkowska w spektaklu "Ida Kamińska"
Joanna Szczepkowska w spektaklu "Ida Kamińska" Magda Hueckel
27 marca w wielu krajach tradycyjnie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. W uroczystości włącza się również Łodzi.

Miłośnicy teatru spotkają się w samo południe w Pasażu Schillera pod pomnikiem Leona Schillera, gdzie zaplanowano oficjalne łódzkie uroczystości Międzynarodowego Dnia Teatru. Spotkanie artystycznie oprawi młoda formacja Teatralny Squot z Poleskiego Ośrodka Sztuki pod kierownictwem Anny Ciszowskiej. Będzie to performance pod tytułem „Lulek”, dedykowany dzieciństwu Leona Schillera i wszystkim przyszłym artystom scen.

O godz. 16 W Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka rozpocznie się gala z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Organizatorzy zaplanowali m.in. spotkanie z Jerzy Fedorowiczem wokół książki "Absolwenci", które poprowadzi Ryszard Bonisławski z Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, a także łódzką premierę spektaklu "Ida Kamińska" w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej w reżyserii Gołdy Tencer z Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich Centrum Kultury Jidysz w Warszawie - przedstawienie rozpocznie się około godz. 17.30. Wydarzeniom towarzyszy wystawa edukacyjna Bohdana Korzeniewskiego zatytułowana "Molière".

Natomiast o godz. 19 w Synagodze Reicherów (ul. Rewolucji 1905 r. 28) spektaklem "Dzieci obcych bogów" w reż. Karoliny Maciejaszek zostanie zainaugurowana tegoroczna akcja Dotknij Teatru. Przedstawienie przygotowane w scenerii jedynej łódzkiej synagogi, która przetrwała wojnę, przywoływać będzie historie dzieci, mieszkających kiedyś na terenie getta w Łodzi; dzieci żydowskich, polskich i romskich. "Chcemy zastanowić się, na ile doświadczenie okupacji i Zagłady było dla dzieci różnych nacji doświadczeniem wspólnym. Chcemy też zadać pytanie, czy dziś pamięć dotycząca tamtych wydarzeń może być dla nas przestrzenią spotkania, czy zawsze będzie przestrzenią sporu. Czym w ogóle jest pamięć narodowa. A czym narodowa nie-pamięć? Nietypowe wydarzenie teatralne będące kolażem fragmentów autentycznych wspomnień dzieci oraz literackich wariacji na ten temat dedykowane jest młodzieży i widzom dorosłym" - wyjaśniają organizatorzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto