MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Michał Spisak: zobaczcie ciekawy film o wybitnym dąbrowianinie

mat. prasowe
mat. UM
Michał Spisak. W czwartek 25 grudnia o godz. 22.00 i piątek, 26 grudnia o godz. 10.00 w TVP Katowice odbędzie się premiera telewizyjna filmu dokumentalnego „Michał Spisak. Listy rozproszone” Violetty Rotter - Kozery, publicystki TVP Katowice i reżyserki filmów poświęconych wybitnym polskim muzykom, m.in. Wojciechowi Kilarowi i Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu.

Michał Spisak: zobaczcie ciekawy film o wybitnym dąbrowianinie

Film opowiada o życiu i twórczości znakomitego kompozytora urodzonego w Dąbrowie Górniczej. Drogowskazem do pracy nad filmem, jak podkreśla Violetta Rotter-Kozera była praca prof. Leona Markiewicza poświęcona patronowi Międzynarodowemu Konkursowi Muzycznemu, organizowanego w naszym mieście.

- Z każdym poznawanym utworem dojrzewał we mnie pomysł na film. Słuchałam ich podczas kolejnych Konkursów, udało mi się też zdobyć nagrania Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego radia w Katowicach – wspomina Violetta Rotter –Kozera, reżyserka. - Muzyka stała się motorem do pracy. Potem, gdy usiadłam i zaczęłam pisać pierwsze szkice scenariusza , uświadomiłam sobie jak wiele elementów już tkwi w mojej wyobraźni. Trzeba to było zebrać i uporządkować. Czekała mnie ogromne praca dokumentacyjna. O Spisaku wciąż wiemy niewiele. To obszar dotyczący zarówno biografii jak i twórczości. Poszukiwania prowadziliśmy w Francji, Monako i w Polsce, badając m.in. zbiory katowickiej Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Warszawskiego i krakowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie działa prof. Renata Suchowiejko, która stała się też naszym przewodnikiem w Paryżu. Okazało się, że największy zbiór znaleźć można w Bibliotece Polskiej tamtejszego Towarzystwa Historyczno-Literackiego, która dysponuje spuścizną po Michale Spisaku przekazaną w latach 90. przez żonę kompozytora.

Pomysł realizacji filmu udało się zrealizować dzięki entuzjazmowi prof. Leona Markiewicza (autora książki) i prof. Zygmunta Tlatlika (dyrektora artystycznego Konkursu) oraz wsparciu finansowym miasta i prezydenta Zbigniewa Podrazy.

- Zdjęcia do filmu powstawały w Polsce, Francji, Włoszech i Monako gdzie zachowana jest korespondencja między księciem Rainier a Spisakiem – opowiada reżyserka filmu.- W studio TVP Katowice zrealizowaliśmy sekwencje z udziałem znakomitego artysty, pana Piotra Machalicy, który w filmie wciela się w postać kompozytora. Budowanie postaci oparłam na jego listach, pięknych, mądrych, czasem pełnych humoru, bywa nawet, że rubasznych.

Wszystkich dąbrowian zapraszamy przed telewizory w czwartek 25 grudnia o 22.00, piątek, 26 grudnia o 10.00 oraz 1 stycznia o 19.30. Film prezentuje TVP Katowice.

Michał Spisak urodził się 14 września 1914 roku w Dąbrowie Górniczej. Był jednym z czołowych przedstawicieli kierunku neoklasycznego w muzyce polskiej. Jego kompozycje były wydawane w Polsce, ale także we Francji, Wielkiej Brytanii i Austrii. Kompozytor zmarł 28 stycznia 1965 roku w Paryżu. Pochowany został na paryskim cmentarzu Montmartre. 5 września 2010 roku wybitnemu artyście nadano tytuł Honorowego Obywatela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto