Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz dla Matek w Łodzi w niedzielę

Anna Sikora
Manifestacja kobiet w Łodzi
Manifestacja kobiet w Łodzi Grzegorz Gałasiński
W niedzielę, 28 maja, ulicami Łodzi przejdzie marsz dla matek. Kobiety manifestacją walczyć będą o skuteczne egzekwowanie alimentów, utrzymanie standardów opieki okołoporodowej, czy refundację zabiegów in vitro.

Niedzielny marsz matek rozpocznie się w samo południe na Pasażu Schillera. Przejdzie następnie Piotrkowską, przez plac Wolności do Rynku na Nowomiejskiej. Organizatorkami są Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, kobiety, które organizowały m.in. Ogólnopolski Strajk Kobiet w Łodzi i Ogólnopolski Marsz Kobiet przeciw zaostrzeniu ustawy aborcyjnej.

- Zależy nam na pokazaniu sytuacji społeczno-ekonomicznej matek w każdym wieku i tych kobiet, które nie mogą albo świadomie nie chcą matkami zostać – mówią organizatorki. - Mówimy: dość wydumanym oczekiwaniom wobec kobiet! Jesteśmy ludźmi, nie robotami. Mamy prawo do wyboru, do zmęczenia, choroby, bezradności, odpoczynku, a wychowywanie dzieci to ciężka praca 24h na dobę. Dlatego podczas marszu mówimy o świadomym macierzyństwie.

Postulaty Marszu dla Matek w Łodzi

1. Skuteczne egzekwowanie prawa alimentacyjnego.
2. Stosowanie i monitoring standardów opieki okołoporodowej
3. Równe szanse na miejsce w żłobku i przedszkolu, dostosowanie ich do potrzeb pracujących rodziców – wspieranie matek w powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim, więcej miejsc w żłobkach i przedszkolach, zatrudnianie większej liczby kadry.
4. Realna pomoc finansowa i medyczna dla rodzin dotkniętych niepełnosprawnością – chodzi o poruszenie tematu ciężkiej pracy kobiet wykonujących obowiązek opieki nad swoimi bliskimi dotkniętymi niepełnosprawnością (często z poświęceniem życia prywatnego), zwrócenie uwagi na sytuację dzieci niepełnosprawnych w kontekście nowej reformy edukacji, sytuacja materialna rodzin.
5. Bezzwłoczne wdrożenie i stosowanie konwencji antyprzemocowej i ochrona ofiar przemocy domowej - usprawnianie prawa w zakresie ochrony ofiar i karania sprawców przemocy domowej, egzekwowanie istniejących przepisów, pomoc psychologiczna dla ofiar przemocy.
6. Przestrzeń miejska dostosowana do potrzeb rodziców i dzieci – likwidacja barier architektonicznych, miejsca rozrywkowo-kulturalne dostosowane do potrzeb matek i dzieci, ogólnodostępne przewijaki, nowe i ogrodzone place zabaw, darmowe korzystanie z komunikacji miejskiej dla dzieci uczących się, refundacja doradztwa laktacyjnego, przyjemnych i higienicznych miejsc do karmienia piersią, budowanie świadomości społecznej polegającej na szanowaniu dziecka w przestrzeni publicznej (dziecko ma prawo płakać, okazywać emocje itd.)
7. Macierzyństwo z wyboru – rzetelna edukacja seksualna w szkołach, walka ze stygmatyzacją kobiet, które nie chcą mieć dzieci lub nie mogą, wsparcie dla kobiet, które chciałyby mieć dzieci, a nie mogą, walka ze stygmatyzacją kobiet, które chcą oddać dzieci do adopcji lub do okna życia, dostęp i refundowanie zabiegu in vitro, dostęp do antykoncepcji, w tym awaryjnej, wsparcie psychologiczne dla kobiet w ciąży, po porodzie oraz w przypadku utraty ciąży, dostęp do badań prenatalnych, zniesienie klauzuli sumienia, podział urlopu rodzicielskiego według uznania rodziców, realna pomoc w wsparcie (np.: asystentów rodziny) rodzinom dotkniętym ubóstwem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto