Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maria Kornatowska w łódzkiej Alei Gwiazd

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Maria Kornatowska, krytyk filmowa i wykładowca łódzkiej Filmówki rok po śmierci doczekała się swojej gwiazdy w Alei Gwiazd na Piotrkowskiej.
Miesiąc temu w Łódzkiej Alei Gwiazd na Piotrkowskiej została odsłonięta gwiazda Bogusława Sochnackiego

Gwiazda Marii Kornatowskiej została odsłonięta na Piotrkowskiej we wtorek (29 maja). Choć Kornatowska urodziła się w Warszawie, była bardzo związana z Łodzią - była m.in. wykładowcą łódzkiej Szkoły Filmowej.

Na uroczystości odsłonięcia gwiazdy nie mogło zatem zabraknąć przedstawicieli filmówki oraz innych instytucji kulturalnych (w tym Teatru Powszechnego czy też Atlasa Sztuki). Obecny był też kuzyn Marii Kornatowskiej - Włodzimierz Klonowski, który z dumą uczestniczył w wydarzeniu.

- Myślę, że jej gwiazda spadła w bardzo dobre i miłe miejsce, jakim jest ulica Piotrkowska - mówił tuż przed odsłonięciem gwiazdy. - Szczególnie dumna byłaby z tego faktu jej ciotka, a moja matka, pisarka, bo Marysia była drugą po niej, piszącą osobą w rodzinie - podkreśla.

Profesor Maria Kornatowska często odwiedzała Atlas Sztuki. Jak wspomina Jacek Michalak, prezes galerii, każde jej odwiedziny były wyjątkowe, a jej sympatia do tego miejsca oraz projektów była powodem do radości.

- Nasza relacja z Marią Kornatowską nie była krótka, bo znaliśmy się od początku 2004 roku - mówi Jacek Michalak. - Wciąż mam w skrzynce mailowej kilkadziesiąt maili od niej. Są to wiadomości szczególne. Nie wiem czy ich autorka chciałaby, żeby je ujawniać, ale zrobię to. Pisała do mnie na przykład: "Panie Jacku, wróciłam z Kazimierza, słyszałam, że w Atlasie jest fajna wystawa" czy też "Poleciałam do Oslo na festiwal, sama nie umiem powtórzyć nazwy miejscowości. Będzie gęsto" - zdradza strzępki korespondencji.

Maria Kornatowska była wybitnym krytykiem filmowym, eseistką i wykładowczynią Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a przede wszystkim - jak wspominają znajomi i przyjaciele - serdecznym i przyjaznym człowiekiem, lubiącym ludzi i otaczający ją świat. Profesor Kornatowska była autorką wielu publikacji na temat kina (Fellini, Magia i pieniądze, Eros i film, Filmy o miłości, Wodzireje i amatorzy, Rozmyślania przy makijażu). Teksty jej autorstwa były publikowane na łamach Filmu, Kina, Kwartalnika Filmowego, Tygodnika Powszechnego oraz nowojorskiego Nowego Dziennika. Tekst autorstwa prof. Marii Kornatowskiej ukazał się także w jednym z katalogów towarzyszącym wystawie w Atlasie Sztuki w 2006 roku. Zmarła w dniu 21 sierpnia ubiegłego roku.

Gwiazda Marii Kornatowskiej znajduje się Alei Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy na Piotrkowskiej na wysokości pasażu Rubinsteina.

Czytaj więcej o kulturze w Łodzi:

Polecamy na MM Łódź
Juwenalia 2012 w Łodzi| Noc Muzeów 2012 w Łodzi | Student na rowerze | Kolory ulic Łodzi | Konkursy | Widzew Łódź | ŁKS Łódź|PKP - rozkład jazdy| Karaoke w Łodzi| Auto Radar

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto