18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Manufaktura na weekend 21, 22 kwietnia

(kac), Manufaktura
arch. Polskapresse

Światowy Tydzień Książki z Empikiem

Dobry czas dla miłośników dobrej literatury trwa, a to za sprawą Światowego Tygodnia Książki w Empiku w Manufakturze. W ramach cyklu spotkań z autorami czytelnicy będzie mogli spotkać między innymi Janusza Leona Wiśniewskiego, Sebastiana Mikosza czy Olgę Morawską.

Program Światowego Tygodnia Książki z Empikiem w Manufakturze skonstruowany został tak, żeby propozycję dla siebie znaleźli zarówno amatorzy powieści obyczajowej, literatury faktu, fantastyki czy też rodzice, którzy pasją do czytania zarazić chcą najmłodszych.

Na piątek (20.04) zaplanowano spotkanie z Olgą Morawską, autorką książki „Góry na opak, czyli rozmowy o czekaniu”. „Góry na opak” opowiadają o niepewności, lęku, miłości i poświęceniu rodzin tych, którzy na zawsze zostali w górach, a także są zapisem rozmów z bliskimi osób, które realizują swoją życiową pasję.
W sobotę o 17:00 kolejny poważny temat. Marcin Ogdowski, polski korespondent wojenny mówić będzie o swojej książce „Z Afganistanu.pl - Alfabet polskiej misji” i o doświadczeniach, które zdobył w trakcie misji w Afganistanie. Autor, chociaż otarł się o śmierć nie chełpi się niesamowitymi wojennymi przygodami, lecz z pokorą opowiada o strachu, nadziei i przyjaźni.

W niedzielę (22.04) o 17:00 gościem sceny w Empiku będzie Janusz L. Wiśniewski. Autora „S@motności w Sieci” czy „Bikini” przedstawiać nie trzeba. W czasie spotkania w Manufakturze będzie go można podpytać o prawdopodobnie najbardziej osobistą i wielowarstwową książkę „Na fejsie z moim synem”. Nieżyjąca matka pisze z czeluści piekielnych do swojego ukochanego syna Janusza na Facebooku. Powieść zaczyna się od urodzin Hitlera, które właśnie odbywają się w piekle, a później jest już tylko ciekawiej.

Na zakończenie Światowego Tygodnia książki przygotowano spotkanie z fantastyką. W poniedziałek (23.04) o godzinie 17:00 rozpocznie się spotkanie z Jakubem Ćwiekiem. Wraz z nim przybędą Loki, Lucyfer i Apokalipsa w czwartej odsłonie znakomitej serii Kłamca z podtytułem Kill’em all.

Światowy Tydzień Książki z Empikiem zakończą wtorkowe (24.04) spotkania z Sebastianem Mikoszem i Maciejem Bennewiczem. Pierwszy z autorów o godzinie 16:00 zaprezentuje fascynującą opowieść o podniebnych podróżach „Leci z nami pilot”, a drugi o godzinie 17:00 przedstawi „Wszystkie kobiety don Huana”. Ostatnie dwa dni książkowego festiwalu to również znakomita propozycja dla najmłodszych. W poniedziałek i wtorek o godz. 10:00 rozpoczną się zajęcia wokół książki z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai „Tajemnica diamentów”. Godzinne warsztaty przygotowano z myślą o uczniach klas I-III, a składać się będą z pokazu multimedialnego, połączonego z interaktywnym czytaniem fragmentów książki i wspólnym rozwiązywaniem zagadek detektywistycznych. Książki tej serii wybrano na temat warsztatów nieprzypadkowo. Do tej pory w Polsce ukazało się 15 tytułów, które świetnie nadają się dla dzieci, zaczynających przygodę z samodzielnym czytaniem. Duża czcionka, wielość charakterystycznych czarno-białych ilustracji oraz trzymająca w napięciu akcja sprawiają, że nawet najbardziej oporni mali czytelnicy czytają je z wypiekami na twarzach.

Manufaktura Car Show 2012

Właśnie wystartowała największa w regionie impreza motoryzacyjna pod gołym niebem - Manufaktura Car Show 2012, która potrwa do 22 kwietnia. Impreza upłynie pod znakiem eko-samochodów na prąd, ale nie tylko. Na fanów czterech kółek czekają też auta sportowe, luksusowe limuzyny, zgrabne auta miejskie czy olbrzymy spod znaku monster truck.

Trwający cztery dni Car Show 2012 zagościł tak na rynku, jak i we wnętrzu galerii handlowej Manufaktury. W czasie imprezy podziwiać można prawdziwie luksusowe auta oraz nowości czołowych producentów dostępne w nieco bardziej przystępnej cenie. Spośród tych pierwszych warto zwrócić uwagę na Ferrari 360 Modena F1, z silnikiem o mocy 400 KM, osiągający prędkość 100 km/h w czasie 4,7 sekundy. Jego ponadczasowa sylwetka zaprojektowana została przez słynne biuro projektowe Pininfarina. W Manufakturze prezentowany jest również legendarny samochód sportowy Jaguar XKR Coupe.

Miłośnicy samochodów turystycznych mogą zobaczyć, jak zmieniły się one na przestrzeni ostatniego pięćdziesięciolecia. W Manufakturze w prawdziwie hipisowskiej oprawie stanął VW T2 A Westfalia Helsinki - samochód z zabudową campingową, wyprodukowany 23 maja 1968 roku. Na całym świecie było ich tylko 328 sztuk. Co ciekawe, prezentowany egzemplarz, zarejestrowany jako zabytek, wciąż odbywa wakacyjne podróże po Europie. Obok niego pokazany zostanie najnowszy turystyczny Volkswagen T5 GP California Beach – nowoczesny siedmioosobowy samochód turystyczny z możliwością aranżacji czterech miejsc do spania, trzyosobową kanapą i podnoszonym dachem z namiotem, umożliwiającym swobodny wypoczynek na campingu.

Podczas tegorocznego Car Show nie mogło zabraknąć pojazdów elektrycznych .Wśród nich wyróżnia się na pewno Mitsubishi i-MiEV, czyli pierwszy na świecie samochód elektryczny, który wszedł do seryjnej produkcji. i-MiEV dysponuje małym, lekkim i bardzo wydajnym silnikiem, umożliwiającym zdecydowanie bardziej dynamiczne przyspieszenie, niż w podobnych rozmiarów samochodach, napędzanych silnikami spalinowymi. Warto też zwrócić uwagę na ekologiczny model renault kangoo – pierwsze seryjnie produkowane auto dostawcze z napędem elektrycznym, które wejdzie do sprzedaży w drugiej połowie roku.

To właśnie eko-pojazdy są głównym tematem konkursu „Paliwo przyszłości”, towarzyszącego Manufaktura Car Show. Główną nagrodą w konkursie na slogan lub plakat, promujący ekologiczne pojazdy jest elektryczny skuter Romet EV1 o wartości 7 tysięcy złotych. To pierwszy polski elektryczny skuter i jeden z pierwszych tego typu jednośladów na świecie, który trafił do produkcji seryjnej. Silnik elektryczny rozpędza ten model do 45 km/h, jedno ładowanie pozwala przejechać nawet 70 km, a koszt przejechania 100 km to około 1 zł.

Manufaktura Car Show to również nowości, stąd obecność Audi A8, czyli flagowej limuzyny Audi, pełnej nowoczesnych technologii oraz Audi Q3. Ten najmniejszy SUV niemieckiej marki pomimo napędu na cztery koła i podwyższonego prześwitu, jest przede wszystkim modnym autem miejskim. Z kolei Volkswagen Up to najmniejszy model niemieckiej marki, ale stosunkowo przestronny i ciekawie wyposażony, a Volkswagen CC to odświeżony niedawno przedstawiciel klasy tzw. czterodrzwiowych coupe, będący z jednej strony wygodną, komfortową limuzyną, a z drugiej sportowym coupe w stylu modeli gran turismo. Kolejny sportowy model obecny na wystawie to Renault Laguna Coupe - jeden z najbardziej luksusowych francuskich samochodów, do tego piękny i wyposażony w unikalne elementy (np. system czterech skrętnych kół).

Na fanów modeli specjalnych czekają: rzadki Ferrari Mondial, wyczynowy Volkswagen Golf biorący udział w wyścigach na ¼ mili, Porsche Boxster w limitowanej wersji oraz amerykańska ciężarówka typu monster truck.

Tradycyjnie już w czasie Manufaktura Car Show każdy kierowca może sprawdzić swoje umiejętności na torze off-road Autotrapera, którego stromy podjazd ma kąt nachylenia aż 41 stopni. W warunkach drogowych odpowiada to skali nachylenia drogowego ok. 80%. Pod okiem instruktora na niesymetrycznej ścieżce można sprawdzić skok zawieszenia oraz współczynnik wykrzyżowania osi. Z kolei trawers ujawnia zdolność pojazdu do jazdy przy znacznych wychyleniach bocznych. Z toru skorzystać można za datek na rzecz łódzkiej Fundacji Krwinka, dziś i w piątek w godzinach: 15:00-21:00, a w sobotę i niedzielę od 12:00 do 21:00. W tym roku, oprócz znanego już toru, na rynku Manufaktury stanęłyrównież treningowe rampy BMWxDrive. One również pozwolą kierowcom sprawdzić umiejętności w ekstremalnych warunkach. Interesująco wygląda równoważnia, która może być wyzwaniem dla nerwów każdego kierowcy. Pozostałe rampy pozwalają sprawdzić się w jeździe przy dużym wychyleniu, czy… na dwóch kołach. W tym roku dodatkowe atrakcje czekają na panie, z myślą o których powstało w Łodzi samochodowe SPA. Jego właściciel AutoCentrum Elektronowa 8A przygotował do wygrania w konkursie złote i srebrne karty programu kompleksowej opieki nad samochodem, z osobistym opiekunem całą dobę. Na niedzielę Manufaktura zaprasza też miłośników starych samochodów - amerykańskich krążowników, włoskich Abarthów, klasycznych angielskich roadsterów. Nie zabraknie też królowej polskich szos – Warszawy. Manufaktura Car Show jest organizowany po raz piąty.

Car Show dla najmłodszych

Piąta edycja Manufaktura Car Show 2012 także dla najmłodszych. Przez cztery dni w rotundzie galerii handlowej Manufaktury na dzieci czekać będzie Autotraper Junior Akademia, czyli małe miasteczko ruchu drogowego, a na rynku wielka dmuchana zjeżdżalnia w kształcie Ferrari.

Im wcześniej maluchy poznają zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, tym lepiej. Nauka przez zabawę w Akademii Autotraper Junior może im w tym pomóc. Zajęcia w małym miasteczku ruchu drogowego w Manufakturze przeznaczone są dla dzieci w wieku od 3 do 8 lat, a w zabawie organizowanej co godzinę będzie mogło wziąć udział piętnastu małych kierowców na raz. Najpierw dzieci obejrzą spektakl na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, potem wykonają kilka zadań edukacyjnych, które sprawdzą ich wiedzę. Za poprawnie wykonane zadania zostaną nagrodzone stemplami. Kiedy już uda się dzieciakom zdobyć „prawo jazdy”, czyli odpowiednią liczbę stempli, przyjdzie czas na jazdę próbną małymi samochodami - Jeepami napędzanymi za pomocą akumulatora. Jezdnie imitować będą specjalne wykładziny. Na małych kierowców na trasie czekają ronda, będą też musieli uważać na sygnalizatory świetlne i znaki drogowe. Miasteczko drogowe w rotundzie Manufaktury czynne będzie w czwartek w godzinach 16:00-21:00, w piątek 15:00-21:00, a w sobotę i niedzielę od 12:00 do 21:00. Wstęp bezpłatny.
Po zajęciach edukacyjnych dzieciaki będą mogły poszaleć na jedynej w Polsce wielkiej zjeżdżalni w kształcie Ferrari i poskakać na dmuchanym pit stopie.

Nauka pół serio

Widowiskowe doświadczenia chemiczne, fascynujące eksperymenty i niezwykłe pokazy pozwalające poznać tajniki fizyki, biochemii, przyrody, czy medycyny. Wszystko to w lekkiej i zupełnie bezpiecznej formie. Piknik Naukowy w ramach XII Festiwalu Nauki Techniki i Sztuki w Magazynie Bawełny Manufaktury 21 i 22 kwietnia. Będzie się świecić, będzie dymić, a nawet wybuchać.

Czemu niektóre bakterie świecą w ciemności, jak krzepnie krew, co to jest suchy lód i jak zaprogramować robota. Odpowiedzi na te i inne pytania poznać będzie można podczas szóstego już Pikniku Naukowego organizowanego w Manufakturze przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe. W najbliższy weekend w godzinach 10:00-18:00. Na rynku przed galerią handlową pojawi się scena zapowiadająca najciekawsze wydarzenia, jednak cały piknik odbywał się będzie w budynku Magazynu Bawełny oraz na przyległym do niego placu od ulicy Karskiego.

Jak co roku w imprezie wezmą udział prawie wszystkie łódzkie uczelnie i to nie tylko techniczne. Program pikniku jest bogaty i zróżnicowany. Każdy kogo ciekawi kultura i sztuka, świat przyrody, współczesna medycyna lub chciałby zgłębić tajniki fizyki czy chemii znajdzie coś dla siebie. Uczestnicy pikniku mogą liczyć na efektowne, bo kolorowe i wybuchowe doświadczenia, zaskakujące eksperymenty ilustrujące prawa mechaniki, akustyki i optyki, a także pokazy dotyczące takich dziedzin jak biologia czy informatyka stosowana. Chętni mogą też wziąć udział w warsztatach tematycznych, wystawach i konkursach.

Organizatorzy obiecują, że podczas pikniku można będzie nie tylko oglądać, ale też wszystkiego dotknąć, a na stoisku biotechnologów nawet posmakować. Przy pomocy mikroskopu podglądać będzie można drobnoustroje, a na wystawie bezkręgowców pojawi się olbrzymi, włochaty pająk-ptasznik, którego będzie można pogłaskać. Studenckie Koło Biotechnologiczno - Mikrobiologiczne zaprezentuje hodowlę bakterii świecących w ciemności, a Koło Naukowe Politechniki Łódzkiej Skaner zaprosi widzów na pokaz walk robotów na ringu.

W ramach pikniku Muzeum Fabryki w Manufakturze przygotowuje na niedzielę „Wystawy demonstrowane” , dzięki którym odwiedzający będą mieli okazję obejrzeć prezentację maszyn służących do badania jakości przędzy. Tradycyjnie już uruchamiane będą oryginalne ponad stuletnie krosna typu angielskiego. Zwiedzający nie tylko zobaczą i usłyszą maszyny, ale także poznają proces produkcji tkanin bawełnianych.

Tradycyjnie w ramach pikniku pojawi się też Szpital Pluszowego Misia, który przyzwyczaja małych pacjentów do widoku personelu medycznego i zabiegów lekarskich, tym samym zmniejsza ich poziom stresu związanego z wizytą u lekarza. Natomiast Kobiety w Czerwieni, czyli studentki medycyny zmierzą chętnym poziom cukru i cholesterolu we krwi, ciśnienie krwi oraz obliczą wskaźnik BMI, czyli ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Goście pikniku będą też mogli przypomnieć sobie podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.

Szczegółowe informacje na temat pikniku naukowego można znaleźć na stronie www.festiwal.lodz.pl

Motoserce po raz czwarty

Aż 3368 litrów - tyle krwi udało się zebrać podczas ubiegłorocznej ogólnopolskiej zbiórki krwi organizowanej przez motocyklistów. Czy w tym roku uda się pobić ten rekord? Akcja „Motoserce” odbędzie się w najbliższą sobotę 21 kwietnia i obejmie swym zasięgiem całą Polskę. W Łodzi jak zwykle spotykamy się w Manufakturze.
„Motoserce” nie jest organizacją, ani stowarzyszeniem. To cykliczna ogólnopolska zbiórki krwi dedykowana przede wszystkim dzieciom. Jej pomysłodawcą i organizatorem są kluby zrzeszone przy Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych, współorganizatorem akcji jest Polski Czerwony Krzyż. Po raz pierwszy Motoserce odbyło się cztery lata temu. Od tamtej pory wyraźnie rośnie w siłę - mówią organizatorzy - a co najważniejsze, bo o to przecież chodzi owocuje zbiórką coraz większej ilości krwi.

Zbiórka w Manufakturze zacznie się o godz. 10.00. Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi stanie na rynku Manufaktury od strony ul. Zachodniej i będzie czekał na chętnych krwiodawców do godz. 16:00.

Akcji towarzyszyć będą atrakcje dla dzieci i nie tylko. Jak co roku uwagę przykuwać będą organizatorzy akcji - motocykliści oraz ich wspaniałe maszyny, które będzie można oglądać na rynku. Ważna informacja dla motocyklistów: wjazd na rynek możliwy jest tylko od ulicy Ogrodowej przez bramę pod zegarem.

Na scenie i w jej okolicach obejrzeć będzie można pokazy hip hopu, zumby, która jest fuzją fitness i gorących latynoskich rytmów, a także capoeiry i tańca brzucha. Wszystko to w wykonaniu młodzieżowych grup tanecznych. Tuż przed południem próbkę swoich możliwości zaprezentuje Państwowa Straż Pożarna z Łodzi, a o 13:00 motocyklowa parada przejedzie ulicami Łodzi. będą mogli wziąć udział w krótkim kursie udzielania pierwszej pomocy organizowanym przez PCK. Przez cały dzień na scenie występować będą zespoły rockowe. Na początek o 12:15 metalowo, ale też melodyjnie zagra łódzka grupa Gemini Abyss. W mocne rockowe klimaty wpisze się także występ piotrkowskiego zespołu Kuriozum. Po południu na scenie pojawią się zespoły Cash Point, Tres Botellas De La Leche, a na koniec o godz. 19.00 rockowe covery zagra znany łódzki Bandaż Elastyczny. W skład zespołu wchodzi wokalista Kuba Weigel (występujący z grupą Harlem i Qbek Band) oraz muzycy grający na co dzień z formacją Normalsi.

Wszelkie informacje o akcjach organizowanych w poszczególnych miastach można znaleźć na stronie www.motoserce.pl

/Informacja prasowa Manufaktury/

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto