Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Manufaktura na weekend 14, 15 kwietnia

(kac), Manufaktura

Światowy Tydzień Książki z Empikiem

Fantastyka i powieść grozy, literatura faktu i obyczajowa, dla dzieci, dla młodzieży dla dorosłych. Trwający Światowy Tydzień Książki w Empiku przedstawia najróżniejsze oblicza literatury i jej autorów. W Manufakturze będzie można spotkać między innymi Janusza Leona Wiśniewskiego, Tomasza Piątka czy Katarzynę Majgier. Święto książki w Empiku potrwa do 24 kwietnia.

Światowy Tydzień Książki z Empikiem w Manufakturze, czyli cykl spotkań ze znanymi autorami i ilustratorami rozpoczął się w minioną środę. Jego program skonstruowany jest tak, żeby propozycję dla siebie znaleźli zarówno miłośnicy powieści obyczajowej, literatury faktu, fantastyki czy też rodzice, którzy pasją do czytania zarazić chcą najmłodszych. Gośćmi Empiku byli już Krystyna Mirek i Max Cegielski, natomiast piątkowe (13.04) przedpołudnie należeć będzie do Katarzyny Majgier, autorki książek dla dzieci i młodzieży, która z młodymi czytelnikami spotka się o godzinie o 11:00. Tematem rozmowy będzie przede wszystkim „Świat według Vanessy”.

W sobotę (14.04) o godzinie 18:00 Empik odwiedzi Tomasz Piątek, autor o barwnym i ciekawym życiorysie, który w swojej najnowszej książce „Wąż w kaplicy” wraca do czasów okupowanej Polski i ukazuje przemiany młodego bohatera poszukującego prawdy i zrozumienia w owładniętym wojną i przemocą kraju.
Spotkanie z kryminałem to propozycja na niedzielę. O 18:00 rozpocznie się spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim, okrzykniętym swego czasu „polskim Stephenem Kingiem". Jego, wydana w 2007 roku powieść „Uwikłanie” została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru; ukazała się m.in. w Anglii, gdzie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Najnowsza powieść autora „Ziarno prawdy” jest kontynuacją „Uwikłania”. Znany już czytelnikom prokurator Teodor Szacki powraca, jednak nie pracuje już w Warszawie, pożegnał się z przeszłością i karierą, by zamieszkać w sielankowym Sandomierzu, gdzie miał zacząć nowe wspaniałe życie, a został samotnym i budzącym nieufność obcym. Tuż po Wielkanocy pod murami starej synagogi zostają znalezione zwłoki powszechnie lubianej działaczki społecznej o nieskazitelnej reputacji. W nieprzyjaznej rzeczywistości Szacki dostaje śledztwo tylko dlatego, że jako jedyny nie jest powiązany z denatką.
W poniedziałek (16.04) znów propozycja dla najmłodszych. Ałbena Grabowska-Grzyb i jej „Julek i Majka w labiryncie” zabiorą o godzinie 11:00 młodych czytelników w głąb gry komputerowej. Natomiast we wtorek o tej samej porze przyjdzie czas na warsztaty ilustratorskie, prowadzone przez Zuzannę Orlińską – ilustratorkę wydawnictw książkowych i pism, ilustrującą również podręczniki szkolne.

Na piątek (20.04) zaplanowano spotkanie z Olgą Morawską, autorką książki „Góry na opak, czyli rozmowy o czekaniu”. „Góry na opak” opowiadają o czekaniu, miłości i poświęceniu rodzin tych, którzy na zawsze zostali w górach oraz zapisem rozmów z bliskimi osób, które realizują swoją życiową pasję.
W sobotę o 17:00 kolejny poważny temat. Marcin Ogdowski, polski korespondent wojenny mówić będzie o swojej książce „Z Afganistanu.pl - Alfabet polskiej misji” i o doświadczeniach, które zdobył w trakcie misji w Afganistanie. Autor, chociaż otarł się o śmierć nie chełpi się niesamowitymi wojennymi przygodami, lecz z pokorą opowiada o strachu, nadziei i przyjaźni.

W niedzielę o 17:00 gościem na scenie w Empiku będzie się Janusz L. Wiśniewski. Autora „S@motności w Sieci” czy „Bikini” przedstawiać nie trzeba. W czasie spotkania w Manufakturze będzie go można podpytać o prawdopodobnie najbardziej osobistą i wielowarstwową książkę „Na fejsie z moim synem”. Nieżyjąca matka pisze z czeluści piekielnych do swojego ukochanego syna Janusza na Facebooku. Powieść zaczyna się od urodzin Hitlera, które właśnie odbywają się w piekle, a później jest już tylko ciekawiej.

Na zakończenie Światowego Tygodnia książki przygotowano spotkanie z fantastyką. W poniedziałek (23.04) o godzinie 17:00 rozpocznie się spotkanie z Jakubem Ćwiekiem. Wraz z nim przybędą Loki, Lucyfer i Apokalipsa w czwartej odsłonie znakomitej serii Kłamca z podtytułem Kill’em all. Światowy Tydzień Książki z Empikiem zakończą wtorkowe (24.04) spotkania z Sebastianem Mikoszem i Maciejem Bennewiczem. Pierwszy z autorów o godzinie 16:00 zaprezentuje fascynującą opowieść o podniebnych podróżach „Leci z nami pilot”, a drugi o godzinie 17:00 przedstawi „Wszystkie kobiety don Huana”.

Podziel się książką w Manufakturze

Dzieci czytałyby więcej, gdyby miały dostęp do książek, które je naprawdę interesują. Z tego założenia wyszli organizatorzy akcji „Książkobranie” i postanowili uzupełnić szkolne księgozbiory. Do działania przyłącza się także Manufaktura. Już w ten weekend na pierwszym piętrze galerii handlowej nad głównym wejściem staną dwa regały, to tam będzie można zostawić książki, które trafią do biblioteki przy ulicy Ogrodowej 24.

W szkolnych bibliotekach przeważają obowiązkowe lektury i często nie ma co liczyć na nowości czy pozycje popularne wśród młodzieży. Akcja „Książkobranie - podziel się książką” ma to zmienić. Gazeta Wyborcza, Urząd Miasta Łodzi, Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Ustawicznego, a także fundacja Urban Forms i Manufaktura postanowili wspólnymi siłami zadbać o wzbogacenie księgozbiorów łódzkich bibliotek szkolnych. Najpierw specjalny regał na książki stanął w redakcji Gazety Wyborczej, potem do akcji wkroczyły same szkoły. W bibliotekach szkolnych niedawno pojawiła się półka na której każdy - niekoniecznie rodzic może zostawić przyniesioną przez siebie książkę.

W najbliższy weekend miejsce na książki pojawi się także w Manufakturze. Dwa regały staną na pierwszym piętrze galerii handlowej nad głównym wejściem. To będzie specjalny czytelniczo-wypoczynkowy kącik, w którym każdy będzie mógł usiąść, poczytać na miejscu. Przede wszystkim jednak będzie tu mógł zostawić książkę, którą chciałby przekazać innym.

Co teraz lubi czytać młodzież i o jakie tytuły pyta najczęściej? Najlepiej wiedzą bibliotekarki i to one stworzyły wykaz książek najbardziej pożądanych oraz tych lektur, których często brakuje na szkolnych półkach. Taka lista dostępna jest na stronie www.manufaktura.com.

„Książkobranie” w Manufakturze potrwa do końca roku. Jest więc dużo czasu, żeby przy okazji zakupów sprawić młodym czytelnikom radość i zostawić na regale coś do poczytania. Zebrane w ten sposób książki powędrują do zaprzyjaźnionej z Manufakturą Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź Śródmieście Filia nr 1, przy ulicy Ogrodowej 24. Jak podkreślają bibliotekarki - Anna Ryźlak i jej koleżanki, każda książka ma znaczenie. Dzieci czekają na lektury szkolne, powieści przygodowe, fantastyczne czy bajki. Ucieszą się zarówno z książek nowych, jak i używanych.

Artur Andrus w Teatrze Małym

Jednym znany jako głos radiowej Trójki, innym, jako komentator “Szkła kontaktowego”, dla jeszcze innych to Jonathan Owens ze „Spadkobierców”. Artur Andrus – artysta kabaretowy i poeta przyjeżdża do Łodzi. Jego „One man show” w Teatrze Małym w Manufakturze rozśmieszy, ale i wzruszy widzów w niedzielę (15.04) o godzinie 18:15.

Mówi się, że Artur Andrus jest artystą multimedialnym. Na co dzień redaktor trójkowej "Powtórki z rozrywki", co tydzień gospodarz spotkań w warszawskiej "Piwnicy pod Harendą", co jakiś czas konferansjer różnych imprez kabaretowych jest też poetą, autorem tekstów piosenek, artystą kabaretowym, komentatorem "Szkła kontaktowego" i Mistrzem Mowy Polskiej. Jego humor opiera się na zręcznie skrojonych piosenkach i tekstach będących wynikiem trafnej obserwacji wszelkich zjawisk społeczno - obyczajowych.

Mieszka w Warszawie, ale z niej nie pochodzi. Jego rodzinnym miastem jest Sanok. W czasach studenckich współpracował z Rozgłośnią Harcerską i Radiem Rzeszów, a momentem przełomowym w jego karierze artystycznej okazał się przeprowadzony "na zaliczenie" wywiad z Wojciechem Młynarskim. Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wywiad został przeprowadzony wierszem - Andrus zadawał wierszem pytania, a Wojciech Młynarski improwizując wierszem odpowiadał. Niedługo po tym Artur Andrus otrzymał propozycję poprowadzenia audycji poświęconej piosence satyrycznej w Programie 4 Polskiego Radia.
Jego piosenki i monologi tworzą program recitalu „One Man show”, na który Teatr Mały w Manufakturze zaprasza w niedzielę na godzinę 18:15.

Wiosna w szafie

Już wkrótce prawdziwa wiosna zagości u nas na dobre, a w szafach zrobi się bardziej kolorowo. W wiosennej wymianie garderoby pomoże na pewno swap party, na które zaprasza „Fabryka po godzinach” w Manufakturze w najbliższą sobotę (14 .04) jak zwykle o 11:00 .

Wiosna to idealny czas na zmiany. Często jest to zmiana fryzury, garderoby a nawet odkrycie własnego, bardziej przebojowego stylu. Wiosenne metamorfozy pań oraz ich szaf wspomoże kwietniowa wymiana ubrań. Sobotnie spotkania są zawsze świetną okazją do odświeżenia garderoby - mówi Anna Mokrosińska z Fabryki po godzinach. - I co ważne - można to zrobić prawie bez kosztowo - dodaje.

Spotkania „wymiany szafy'' odbywają się w ramach „Fabryki po godzinach” - nowo powstałej przestrzeni dla działań edukacyjnych, artystycznych i kulturalnych w Muzeum Fabryki.

Podczas wymianki można do woli przymierzać, przebierać się lub na spokojnie porozmawiać o modzie. Dobrze już paniom znane stylistki – Dominika Naziębły i Alicja Antoszczyk podpowiedzą jakie trendy i kolory obowiązują tej wiosny i doradzą jak najlepiej je połączyć.

Kwietniowy swap będzie też dobrą okazją aby pomóc. Przyniesione przez uczestniczki wymianki ubranka dla dzieci, nosidełka, chusty, środki higieny oraz odzież dla mam trafią tak jak poprzednio do Domu Samotnej Matki w Łodzi. Bilet wstępu na kolejne wiosenne wietrzenie szafy to 4 zł, a dla uczestników programu Baby Bum: 1 zł.

Warzywa zdobią

W restauracji Green Way w Manufakturze panie nauczą się jak zadbać o piękną cerę na wiosnę. Drobne zabiegi upiększające i porady dietetyka dla wszystkich, którzy chcą zdrowo i naturalnymi metodami poprawić swój wygląd.

Mamy wiosnę i coraz więcej słońca. Czas zadbać o cerę i przygotować ją do letnich kąpieli słonecznych. Właśnie po to, aby wspomóc nasze starania o zdrowy i piękny wygląd powinniśmy sięgnąć do największego naturalnego skarbca urody czyli warzyw i owoców, które najskuteczniej, od wewnątrz, poprawiają kondycję naszej skóry, dodadzą blasku włosom i paznokciom. Z tej okazji niespodzianka przygotowana przez Restauracje Green Way i SPA & Wellness Strefa Kobiet:

MARCHEWKOWE POLE – KOMPLEKSOWY PROGRAM DLA URODY Z MARCHEWKĄ W ROLI GŁÓWNEJ

14 KWIETNIA (SOBOTA) GODZ. 10.00 – 13.00
RESTAURACJA GREEN WAY W MANUFAKTURZE

Okazja aby bezpłatnie:
- skorzystać z porad specjalistów
- poddać się zabiegom kosmetycznym na bazie marchwi i karotenu
- zrelaksować się w miłej atmosferze

Zapraszamy do Skin Baru SPA & Wellness Strefy Kobiet w Restauracji Green Way Manufaktura, tam dla chętnych:
- dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji domowej pod okiem profesjonalnego terapeuty
- nakładanie i testowanie kosmetyków bezpośrednio na skórze
- a przede wszystkim dobra zabawa :)

14 kwietnia specjalnie dla klientów Green Way Manufaktura
20% rabatu na marchewkowe menu:
Krem marchwiowy
Tort warzywny
Ciasto marchewkowe

Marchew – zawarte w niej wapń, potas i żelazo wspomagają kondycję skóry, witaminy z grupy B zapobiegają jej przetłuszczaniu i doskonale ją regenerują. Marchew wygładza drobne zmarszczki i poprawia koloryt skóry. Bogata w beta-karoten przygotowuje cerę do zdrowego opalania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto