Maksymalna podwyżka dla prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej (PO). Ile teraz zarobi?

Marcin Darda
Marcin Darda
Tuż przed głosowaniem budżetu Łodzi na 2022 r.  prezydent Hanna Zdanowska (PO) narzekała na spadek dochodów miasta wskutek polityki PiS. A tuż po jego przegłosowaniu niespodziewanie zmieniono porządek obrad, by maksymalnie podwyższyć jej wynagrodzenie.
CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>
Tuż przed głosowaniem budżetu Łodzi na 2022 r. prezydent Hanna Zdanowska (PO) narzekała na spadek dochodów miasta wskutek polityki PiS. A tuż po jego przegłosowaniu niespodziewanie zmieniono porządek obrad, by maksymalnie podwyższyć jej wynagrodzenie. CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>
Udostępnij:
Tuż przed głosowaniem budżetu Łodzi na 2022 r. prezydent Hanna Zdanowska (PO) narzekała na spadek dochodów miasta wskutek polityki PiS. A tuż po jego przegłosowaniu niespodziewanie zmieniono porządek obrad, by maksymalnie podwyższyć jej wynagrodzenie.

To było zaskakujące, ale nie dla wszystkich, bo już dzień wcześniej pojawiły się spekulacje, że późnym wieczorem na sesji budżetowej zostanie znienacka wprowadzony punkt dotyczący podwyżki wynagrodzenia. Projektodawcą był Marcin Gołaszewski (KO), przewodniczący Rady Miejskiej. Jak dotąd prezydent Łodzi zarabiała miesięcznie 12 tys. 250 zł brutto. Gołaszewski zaproponował dla prezydent Zdanowskiej maksymalną stawkę dopuszczoną prawem, czyli:

  • 10 tys. 770 zł wynagrodzenia podstawowego
  • 4 tys. 100 zł dodatku funkcyjnego
  • 4 tys. 461 zł dodatku specjalnego
  • 2 tys. 154 zł dodatku za wieloletnią pracę

Razem 21 tys. 485 zł brutto miesięcznie, co znaczy, że prezydent Zdanowska zarobi teraz o 9,2 tys. zł. więcej, niż dotychczas, a podwyżka moc prawną ma od 1 sierpnia 2021 r.

Maksymalna stawka zbulwersowała radnych PiS, którzy dopytywali jak wysoka mogłaby być minimalna kwota podwyżki. Okazało się, że w grę wchodziłaby podwyżka o 80 proc., czyli podwyższenie do kwoty około 17 tys. zł brutto. Radni Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy seryjnie bronili wyższego wynagrodzenia dla prezydent Łodzi.

Argumenty? Przede wszystkim ten, że to prezydent RP przy wsparciu rządu i sejmowej większości PiS wprowadzili prawo, które nie daje innej możliwości radnym, jak tylko podwyższenie im wynagrodzeń, bo odstąpienie od tego byłoby złamaniem prawa. Szef klubu KO Mateusz Walasek stwierdził nawet, że "jesteśmy za, ale się nie cieszymy" nawiązując do kultowej wypowiedzi Jarosława Gowina, gdy jeszcze był wicepremierem.

Podnoszono też, że radni PiS nie protestowali, gdy podnoszono diety radnym, a więc i radnym PiS. Poza tym, prezydent - jak się wyrażali wspierający ją radni - prezydent po prostu na podwyżkę zasługuje. Przytaczano też nowe wynagrodzenia, które uchwalono w samorządach zarządzanych przez PiS, mniejszych od Łodzi, a z pensjami zbliżonymi do tej projektowanej dla Zdanowskiej.

Radosław Marzec, szef klubu PiS, zwracał uwagę, że przecież prezydent - szczególnie w sytuacji, gdy budżet na 2022 r. jest pełen podwyżek dla mieszkańców Łodzi - nie musi otrzymywać maksymalnej podwyżki. Dodał też, że maksymalna stawka nie wynika z oceny pracy prezydent, a jest efektem "podlizywania się" przewodniczącego Rady Miejskiej.

Z kolei Bartłomiej Dyba-Bojarski (PL 2050) zastanawiał się, skąd taki tryb wprowadzenia punktu o zmianie wynagrodzenia: bez opinii komisji, znienacka, po godz. 17.

- Tyle dziś mówiliście o transparentności, występowania z otwartą przyłbicą, o niezależnych mediach, a nie stać was było na wprowadzenie w normalnym trybie uchwały, która będzie bardzo interesować opinię publiczną Łodzi - podnosił Dyba-Bojarski.

Ostatecznie 30 głosów padło za podwyżką, 6 przeciw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Maksymalna podwyżka dla prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej (PO). Ile teraz zarobi? - Dziennik Łódzki

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tusekkłamczyszek
Przecież udrożniła drogowo miasto ( z Retkini na Widzew przejedziemy w 5 min a z Radogoszcza do Ikei jeszcze szybciej ), ulice mamy równe jak stół, rozkręciła łódzkie lotnisko, zadbała o emerytów ( mają nawet darmowe taksówki) i nie straszne im podwyżki za wodę, śmieci, czynsz itp., komunikację miejską mamy najlepszą w Polsce ( dobra bo dobrze tam pracownicy zarabiają ), wywaliła wszystkich nierobów z miejskich spółek ( patrz Joński ), wybudowała mnóstwo dojazdów do autostrady, pogoniła z miasta krwiopijców-deweloperów, ściągnęła obcy kapitał który bije się o pracowników.Tak więc należy się jej nie tylko podwyżka ale i pomnik. Nasza gwiazda tak wogóle powinna zostać dożywotnią panią prezydent
W
Witold W.
Inflacja? Nie straszna.

Dziurawe drogi? A co tam.

Kasowane linie tramwajowe? Who cares?

Będzie więcej kasy na wódę.

Wstyd mi, że mamy taką prezydent.

Najgorszy prezydent Łodzi od 1989 roku.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie