Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lunapark dla Łodzi: ponowne głosowanie na projekt

Matylda Witkowska
Grzegorz Justyński, dyrektor biura ds. partycypacji społecznej Urzędu Miasta Łodzi mówi, że do tej pory nie było takich kontrowersji
Grzegorz Justyński, dyrektor biura ds. partycypacji społecznej Urzędu Miasta Łodzi mówi, że do tej pory nie było takich kontrowersji Grzegorz Gałasiński
Jest dodatkowe głosowanie nad zwycięskim projektem budżetu obywatelskiego. Powód? Pomysł tworzenia lunaparku nie wszystkim się podoba.

Zaledwie dwa miesiące temu łodzianie oddali głosy na budżet obywatelski 2017. Zwyciężył projekt „Przywróćmy Łodzi lunapark” poparty przez 7348 łodzian. Kosztem 700 tys. zł w rejonie ulic Sołtyka, Maczka i Pienistej miał zostać przygotowany teren i ogłoszony przetarg na operatora lunaparku. Projekt pozytywnie ocenili urzędnicy i komisja radnych.

Nie wiadomo jednak, czy zostanie on zrealizowany. Do magistratu wpłynęło bowiem pismo od mieszkańców osiedla przy ul. Pienistej obawiających się hałasu, który i tak jest już duży z powodu lotniska i ćwiczącego w pobliżu oddziału antyterrorystycznego policji. Zdaniem mieszkańców lunapark spowoduje zanik chroniącej od hałasu zieleni. Jednocześnie lotnisko chce rozbudować parking i zamienić ulicę Sołtyka na lotniskową drogę wewnętrzną.

Zobacz też: Budżet Obywatelski: Lunapark znowu w Łodzi?

W takiej sytuacji miasto zdecydowało się na powtórne poddanie pod głosowanie zwycięskiego projektu. - Do tej pory nie było tak zdecydowanego sprzeciwu wobec wybranego projektu - podkreśla Grzegorz Justyński, dyrektor biura ds. partycypacji społecznej łódzkiego magistratu. - Nie ma też w zasadach budżetu obywatelskiego przepisu jak sobie poradzić w takiej sytuacji - dodaje.

Miasto ma też wątpliwości, czy łodzianie zrozumieli, na co głosowali. - Nazwa projektu mogła mylić - mówi Justyński. Jego zdaniem mogli głosować za przywróceniem lunaparku w historycznym miejscu na Zdrowiu.

Dlatego urzędnicy postanowili jeszcze raz poddać projekt pod głosowanie. Do wyboru są trzy warianty: zostawienie wybranego projektu, zrobienie zamiast niego placu zabaw i ławek przy ulicy Dennej, Pienistej i Rusałki lub budowa strefy fitness i toru rowerowego w miejscu po dawnym lunaparku na Zdrowiu.

Do głosowania używana jest nowa platforma elektroniczna Vox Populi. Można z niej korzystać po podaniu numeru PESEL i adresu mejlowego. Głosowanie rozpoczęło się wczoraj, potrwa 20 dni.

Zobacz też: Rewitalizacja łódzkich ulic - będzie bardziej zielono [WIZUALIZACJE]

Zanim projekt budżetu obywatelskiego Łodzi trafi do realizacji przechodzi przez kilka etapów weryfikacji

Krótki zarys projektu ze wstępnym kosztorysem zgłosić może każdy mieszkaniec Łodzi. Wniosek ma wielkość jednej kartki papieru formatu A4.

Ocena przez urzędników
Tak złożony wniosek trafia do odpowiedniej komórki merytorycznej. Urzędnicy oceniają, czy jest on zgodny z prawem, będzie na terenie miejskim i czy leży on w zadaniach własnych gminy. Prosi też o opinię inne jednostki, sprawdzając, czy nie koliduje z planowanymi przez miasto innymi inwestycjami. Ocenia też czy spełnia zasady gospodarności i czy wygeneruje koszty.

Ocena przez radnych
Decyzję urzędników weryfikują radni z doraźnej komisji ds. budżetu obywatelskiego. Oni tworzą ostateczną listę projektów dopuszczonych do głosowania.

W następnej edycji
Miasto chce wprowadzić możliwość zgłaszania uwag do wniosków już po ocenieniu ich przez komisję. Ma to zapobiec ewentualnym protestom przeciwników po wybraniu projektów w głosowaniu.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto