Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Losy widzewskich fabryk

Anna Pawłowska
W piątek 27 listopada o godz. 12 w Fabryce Nici Ariadna w Łodzi otwarta zostanie wystawa fotograficzno-malarską "Widzew na starych i nowych widokówkach". Towarzyszyć jej będzie wydawnictwo pod tym samym tytułem.

Wystawa i broszurka są efektem projektu, do którego Dorota Kaniewska z Domu Kultury "502" na Widzewie namówiła młodzież z 29. Gimnazjum oraz studentów. Od kwietnia młodzi ludzie poznawali historię dzielnicy poprzez prześledzenie dzejów dwóch fabryk: Widzewskiej Manufaktury i Fabryki Nici "Ariadna" - popularnej Niciarki. Młodzież pracowała w czterech grupach: dziennikarskiej, historycznej, fotograficznej i malarskiej.

- Szefostwo Niciarki z entuzjazmem przyjęło nasz pomysł - młodzież mogła zwiedzić zakład i przeprowadziła wywiady z wieloletnimi pracownikami. Natomiast likwidator Wi-My nie zgodził się na nasze wejście na teren fabryki - opowiada Dorota Kaniewska.

Uczestnikom projektu udało się jednak przeprowadzić wywiady z pracownikami Niciarki i Wi-my, często odnajdowanymi prywatnym kanałami, sfotografować interesujące obiekty, wyszukać informacje historyczne w Archiwum Państwowym i odnaleźć obrazy przedstawiające piękne widzewskie obiekty.

-Kiedy ostatnio przejeżdżałam koło Wi-My przy Piłsudskiego, zauważyłam, że piękny zabytkowy zegar nad bramą przesłonięty jest banerem - opowiada Kaniewska, której los łódzkich fabryk nie jest obojętny. - Fabryka jest w stanie likwidacji, zegarem nikt się nie interesuje, boję się, że ulegnie zniszczeniu.

Ci, którzy myślą podobnie, powinni wybrać się o godz. 12 do "Ariadny".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Losy widzewskich fabryk - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto