Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzkie uczelnie rezygnują z opłat za drugi kierunek

Redakcja
Studenci Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki i Uniwersytetu ...
Studenci Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki i Uniwersytetu ... Adam Tubilewicz
Studenci Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki i Uniwersytetu Medycznego nie zapłacą za drugi kierunek studiów od nowego roku akademickiego. Nie będą też naliczane opłaty za rok 2013/14.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 5 czerwca, przepisy o dodatkowych opłatach dla osób studiujących drugi kierunek są niezgodne z konstytucją. Uczelnie mają czas na zmianę swoich przepisów do września 2015 roku. Część z nich postanowiła wprowadzić odpowiednie zmiany już teraz.

Opłaty na pewno zniesie Uniwersytet Łódzki. Formalnie nastąpi to dopiero we wrześniu, gdy stosowną uchwałę podejmie senat uczelni. - Uniwersytet nie będzie wówczas pobierał opłat zarówno od studentów, którzy studiowali drugi kierunek w roku akademickim 2013/14, jak i tych, którzy będą go studiować w roku 2014/15 - mówi Tomasz Boruszczak, rzecznik prasowy UŁ.


Studenci uprawiali marihuanę w akademiku


Politechnika Łódzka także rezygnuje z opłat, choć w przeciwieństwie do UŁ, wydany zostanie w tej sprawie specjalny komunikat. - Po rozmowach władz uczelni z samorządem studenckim zapadła decyzja o zniesieniu opłat zarówno za rok akademicki 2013/14, jak i 2014/15 - mówi Ewa Chojnacka, rzecznik PŁ. - W najbliższym czasie wydany zostanie w tej sprawie komunikat prorektora do spraw edukacji.

Decyzji w sprawie opłat nie podjęto jeszcze na Uniwersytecie Medycznym. - Wciąż czekamy na oficjalne wytyczne z ministerstwa - mówi Joanna Orłowska z Biura Rektora. - Przygotowujemy wstępne propozycję zmian, które będziemy chcieli wprowadzić w życie tak szybko jak to będzie możliwe.


Ranking Perspektyw 2014. Łódzkie uczelnie poza pierwszą dziesiątką


Studenci innych łódzkich uczelni lub tych, które nie podejmą uchwały o rezygnacji z opłat mogą skorzystać z innej możliwości uniknięcia opłaty za drugi kierunek studiów. Wystarczy, że złożą podanie o nienaliczeniu opłaty do władz uczelni. - W piśmie można się powołać na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego - mówi dr Paweł Dańczak z Katedry Polskiego Postępowania Administracyjnego UŁ. - Należy jednak pamiętać, że decyzja o ewentualnym zwolnieniu z opłaty należy do władz uczelni, które mają prawo nie wyrazić na nie zgody.

Adam Tubilewicz

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto