Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzkie. Idą wybory w Platformie Obywatelskiej. Wyniki z grubsza znane jeszcze przed wyborami

Marcin Darda
Marcin Darda
W połowie października rusza cykl wyborczy w Platformie Obywatelskiej. Wybrane będą m.in. zarządy w Łodzi, powiatach i władze regionu łódzkiego. I, jak to w większości partii politycznych, wyniki wyborów znane są z grubsza jeszcze przed nimi.
CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH>>>
W połowie października rusza cykl wyborczy w Platformie Obywatelskiej. Wybrane będą m.in. zarządy w Łodzi, powiatach i władze regionu łódzkiego. I, jak to w większości partii politycznych, wyniki wyborów znane są z grubsza jeszcze przed nimi. CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH>>>
W połowie października rusza cykl wyborczy w Platformie Obywatelskiej. Wybrane będą m.in. zarządy w Łodzi, powiatach i władze regionu łódzkiego. I, jak to w większości partii politycznych, wyniki wyborów znane są z grubsza jeszcze przed nimi.

W Łodzi kandydatka na przewodniczącą koła Łódź, które powstało z połączenia kilkunastu innych, ma być jedna i będzie nią prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Żeby jednak pogodzić ambicje działaczy, nowe koło ma mieć szeroki zarząd, reprezentujący wszystkie środowiska, bo łączenie kół wyeliminowało wielu polityków ze stanowisk ich przewodniczących i całe zarządy. Wybór nowego zarządu koła Łódź spowoduje, że w praktyce znaczenie straci tzw. rada powiatu PO w Łodzi i zarząd miejski na czele z wiceprezydentem Adamem Wieczorkiem, który jest szefem PO w Łodzi.

We wszystkich zarządach lokalnych PO trwają teraz konsultacje, w których priorytetem jest, aby przewodniczący na poszczególnych szczeblach byli wybierani bez kontrkandydatów, najlepiej przez aklamację. Tak jak na przewodniczącego partii w kraju Donald Tusk ma być wybrany bez konkurencji, tak też ma być w Łodzi i regionie łódzkim. Szefem regionu łódzkiego ma być piotrkowski poseł Cezary Grabarczyk, od pół roku pełniący obowiązki przewodniczącego w Łódzkiem, a wybór przez aklamację, jeśli do niego dojdzie, ma być manifestacją jedności w PO i mobilizacji do rozpoczęcia pracy w terenie już na dwa lata przed wyborami parlamentarnymi i samorządowymi.

W marcu z tego stanowiska ustąpiła Hanna Zdanowska, zostając wiceprzewodniczącą, co z zarządu wyeliminowało Witolda Stępnia, byłego marszałka województwa. Stępień poświęcił stanowisko, by poszedł jasny komunikat o politycznej bliskości Zdanowskiej i Grabarczyka po latach politycznego konfliktu, ale oficjalny przekaz był taki, że to powrót do najlepszych czasów, gdy PO wygrywała wybory parlamentarne i do sejmiku w województwie łódzkim.

Sygnały o powrocie do ścisłej współpracy duetu Zdanowska – Grabarczyk były widoczne już w 2020 r. po kadrowych ruchach w spółkach miejskich. Prezesem w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania został Jan Zbroński, do rady nadzorczej Grupowej Oczyszczalni Ścieków prezydent powołała Romualda Bosakowskiego, bliskich współpracowników Grabarczyka. To o tyle symboliczne, że Zdanowska doprowadzając do dymisji Bosakowskiego ze stanowiska prezesa Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w 2016 r. podkreślała, że to "dobra decyzja", a konflikt był na tyle głęboki, że Grabarczyk nie potrafił się wówczas wstrzymać od emocjonalnych komentarzy w mediach społecznościowych.

Na poziomie powiatów w regionie, Platforma ma być radykalnie odmłodzona. Przykłady? W zgierskim kandydatem na przewodniczącego może być Sebastian Dunin, syn senatora Artura Dunina, a w tomaszowskim Adrian Witczak. Obaj są radnymi i ludźmi jeszcze przed trzydziestką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto