Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzkie fundacje pro-zwierzęce i przychodnie weterynaryjne pomagają zwierzakom ewakuowanym z Ukrainy

Angelika Korlaga
Angelika Korlaga
Łódzkie fundacje pro-zwierzęce oferują miejsca dla zwierząt ewakuowanych z Ukrainy - ofiarami wojny są również bezbronne zwierzęta
Łódzkie fundacje pro-zwierzęce oferują miejsca dla zwierząt ewakuowanych z Ukrainy - ofiarami wojny są również bezbronne zwierzęta OTOZ - Inspektorat Zielona Góra/ zdjęcie ilustracyjne
Sytuacja na Ukrainie zaostrza się z dnia na dzień, a wraz z nią narasta niepokój i strach. Wiele osób zapomina, że ofiarami wojny poza ludźmi są również zwierzęta, które nie rozumieją co się tak naprawdę dzieje. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom, łódzkie fundacje pro-zwierzęce oferują pomoc i miejsca dla zwierząt ewakuowanych z Ukrainy. Do akcji włączyły się również łódzkie lecznice, które zadeklarowały się zapewnić nieodpłatną pomoc medyczną zwierzętom z Ukrainy! - Jedziemy na Ukrainę odławiać psiaki - informuje lek. wet. Joanna Kubus z Łodzi.

Pomoc zwierzętom z Ukrainy

Dzięki liczny apelom miłośników zwierząt, Główny Inspektorat Weterynarii ogłosił nową procedurę dotyczącą wjazdu zwierząt na teren Polski, która ma ułatwić szybkie przekroczenie granicy. Nowe wytyczne dotyczą przewożenia przez polską granicę zwierząt przez osoby, które nie dysponują kompletem dokumentów weterynaryjnych psów, kotów i fretek. Zniesiona została m.in. konieczność wykonywania badania miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie dla osób przemieszczających się do Polski wraz ze swoimi zwierzętami. Oznacza to, że zwierzęta nie muszą być zaopatrzone w wynik badania serologicznego w kierunku oznaczenia miana przeciwciał przeciwko wściekliźnie.

Łódzkie fundacje oferują swoją pomoc

Jedną z fundacji, która zadeklarowała się pomóc ewakuowanym z Ukrainy zwierzętom, jest łódzka Fundacja Niechciane i Zapomniane - SOS dla Zwierząt, mieszcząca się przy ul. Malowniczej 82 w Łodzi. Do Fundacji można zgłaszać zwłaszcza zwierzęta w trakcie leczenia lub ranne. Organizowana jest również pomoc w transporcie.

Kontakt do Fundacji:
numer tel. - 602457408; 604172408
adres mailowy - [email protected]

Łódzkie Przychodnie Weterynaryjne na pomoc zwierzakom!

- Jedziemy na Ukrainę odławiać psiaki - informuje lek. wet. Joanna Kubus, która na co dzień pracuje w gabinecie weterynaryjnym przy ul. Bolesława Limanowskiego 132 w Łodzi.

W ubiegłym tygodniu Joanna Kubus ogłosiła zbiórkę rzeczy takich jak: obroże, smycze, transportery dla kotów i małych psów, klatki kenelowe małe i średnie, żwirek dla kotów oraz karmy mokre i suche, psie i kocie. Osoby chętne nadal mogą dostarczać potrzebne rzeczy do gabinetu weterynaryjnego przy ul. Bolesława Limanowskiego 132 w Łodzi.

- Odłowione zwierzaki trafią do fundacji z różnych części Polski, z którymi udało nam się nawiązać kontakt. Dodatkowo duża część właścicieli naszych pacjentów zadeklarowała się do zapewnienia domu tymczasowego zawierzakom, które przywieziemy do Łodzi. - mówi Joanna Kubus.

Z kolei przychodnia weterynaryjna Oaza, mieszcząca się przy ul. Józefa 13 w Łodzi zadeklarowała, iż udzieli nieodpłatnej pomocy medycznej zwierzętom ewakuowanym z Ukrainy. W pomoc wliczają się zarówno wszelkiego rodzaju badania jak i szczepienia.

Wymogi Inspektoratu

Za minimalny wymóg, kiedy zwierzę może zostać wprowadzone na teren UE należy uznać zwierzę oznakowane mikrochipem, któremu towarzyszy dokument potwierdzający wykonanie szczepienia przeciwko wściekliźnie nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem przemieszczania. Musi być możliwość weryfikacji tożsamości zwierzęcia tj. powiązania szczepienia z oznakowaniem. Kontroli spełnienia ww. wymagań dokonują funkcjonariusze celno-skarbowi.

- W celu ustalenia statusu zdrowotnego zwierzęcia towarzyszącego podróżnemu i objęcia stosownym nadzorem każdy podróżny, którego zwierzę nie spełnia jednego lub więcej wymagań przywozowych zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik do niniejszej procedury.

W skrócie

Zwierzęta od 8 do 12 tygodnia życia muszą spełnić uproszczone procedury (czip - szczepienie - zaświadczenie - formularz). Dodatkowo na granicy powstaną punkty umożliwiające szczepienie i czipowanie zwierzęcia. Zwierzęta poniżej 8 tygodnia życia mogą przekroczyć granicę po wypełnieniu przez opiekuna jedynie specjalnego formularza, nie są wymagane dodatkowe procedury. Zwierzak nie potrzebuje paszportu by przekroczyć granicę.

Bezpłatną pomoc zaoferowała również przychodnia dla zwierząt Cztery Łapy, której gabinety mieszczą się przy ul. Adamieckiego 1 oraz przy ul. Strycharskiej 24 lok. 121 w Łodzi.

- Możemy pomóc bezpłatnie w diagnozowaniu (mamy spore doświadczenie w diagnostyce - kardiologia ,USG ,RTG) i na ile to możliwe ,leczeniu chorych zwierząt uchodźców zupełnie bezpłatnie. Obecnie osoby w trudnej sytuacji mogą liczyć na bezpłatną wizytę ,diagnostykę i ustawienie leczenia. - informuje Aleksander Korzeniowski z przychodni Cztery Łapy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.wetgiw.gov.pl, w zakładce aktualności.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łódzkie fundacje pro-zwierzęce i przychodnie weterynaryjne pomagają zwierzakom ewakuowanym z Ukrainy - Express Ilustrowany

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto