Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzki oddział Totalizatora Sportowego ma nowego wicedyrektora. To radny Prawa i Sprawiedliwości

Marcin Darda
Marcin Darda
Łódzki oddział Totalizatora Sportowego ma nowego wicedyrektora. Jest nim Zbigniew Linkowski, radny PiS, wiceprzewodniczący łódzkiego sejmiku. Totalizator Sportowy to spółka Skarbu Państwa kontrolowana przez rząd PiS.
Czytaj dalej na kolejnym slajdzie: kliknij strzałkę w prawo
Łódzki oddział Totalizatora Sportowego ma nowego wicedyrektora. Jest nim Zbigniew Linkowski, radny PiS, wiceprzewodniczący łódzkiego sejmiku. Totalizator Sportowy to spółka Skarbu Państwa kontrolowana przez rząd PiS. Czytaj dalej na kolejnym slajdzie: kliknij strzałkę w prawo Fot. Malgorzata Genca / Polskapresse
Łódzki oddział Totalizatora Sportowego ma nowego wicedyrektora. Jest nim Zbigniew Linkowski, radny PiS, wiceprzewodniczący łódzkiego sejmiku. Totalizator Sportowy to spółka Skarbu Państwa kontrolowana przez rząd PiS.

NOWY WICEDYREKTOR TOTALIZATORA SPORTOWEGO W ŁODZI

Zbigniew Linkowski potwierdził nam swoje nowe stanowisko w łódzkim oddziale Totalizatora Sportowego, ale nie odpowiedział na pytania dotyczące okoliczności pozyskania tej posady: czy ma to związek faktem, iż jest wpływowym samorządowcem należącym do PiS.

Jako wicedyrektor w oddziale Totalizatora Sportowego nie mogę wypowiadać się w mediach, to kompetencja rzecznika prasowego – mówi nam Linkowski.

Zapytaliśmy zatem biuro prasowe TS, m.in. o to, czy na ten angaż wpływ ma polityczna pozycja wiceprzewodniczącego sejmiku, czy też np. wygrał konkurs. Biuro prasowe odpowiada tylko, że "wicedyrektor został zatrudniony zgodnie z obowiązującymi w spółce procedurami", więcej informacji zaś nie uzyskamy "ze względu na ochronę danych osobowych".

Linkowski w przeszłości był m.in. dyrektorem biura poselskiego Marka Matuszewskiego (PiS) w Zgierzu, ale nowe stanowisko wiceprzewodniczącego to kolejny przykład, że sejmikowi radni PiS od czasu, gdy ich partia rządzi krajem i województwem, „radzą” sobie na rynku pracy tak skutecznie, jak radni PO i PSL, gdy to te formacje rządziły Polską i województwem łódzkim.

NOWE POSADY RADNYCH PIS

Inne przykłady? Od grudnia 2020 r. przewodnicząca łódzkiego sejmiku Iwona Koperska (PiS) jest wiceprezesem bełchatowskiego Eko-Regionu, spółki w której udziały ma m.in. kontrolowany przez PiS Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przewodnicząca trafiła tam wprost ze stanowiska dyrektora personalnego łódzkiego oddziału Poczty Polskiej, które otrzymała niedługo po tym, jak PiS wygrał wybory w 2015 r. Wcześniej była dyrektorem biblioteki w Pajęcznie. Aneta Niedźwiecka, także radna PiS, zarabia w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. W Bełchatowie, ale gwoli ścisłości z tą spółką związała się jeszcze w poprzedniej kadencji, gdy była powiatową radną PiS w Radomsku.Dariusz Rogut do sejmiku przyszedł już jako dyrektor oddziału IPN w Łodzi, ale otrzymał ją w 2017 r. gdy był radnym PiS w powiecie bełchatowskim, podobnie radny Janusz Ciesielski: w 2014 przegrał wybory wójta gminy Mniszków, a gdy rząd PiS łączył agencje rolnicze w Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, były wójt został dyrektorem łódzkiego oddziału. Z kolei łódzki radny Włodzimierz Fisiak (Porozumienie) z Politechniką Łódzką związany jest od lat, ale na kanclerza uczelni awansował, gdy ministrem nauki i szkolnictwa wyższego był wicepremier Jarosław Gowin.

GDZIE "PRACA ZNALAZŁA" RADNYCH PO i PSL?

Gdy radni PiS wzięli po wyborach w 2018 r. łódzki sejmik, pracy zaczęli szukać radni PO-PSL, którzy stracili władzę, zazwyczaj w spółkach samorządów, gdzie te partie wciąż rządziły. Były marszałek Witold Stępień (PO), choć nie od razu, to jednak został specjalistą w Bionanoparku, w którym Łódź ma blisko 70 proc. udziałów. Miastem Łódź rządzi koalicja PO-N-SLD. Wicemarszałek Dariusz Klimczak (PSL) został prezesem ZEC w Rawie Mazowieckiej, ale nie na długo, bo wkrótce został posłem. Drugi z wicemarszałków Artur Bagieński (PSL), wrócił z bezpłatnego urlopu do WFOŚiGW, a Joanna Skrzydlewska po utracie władzy przez PO w sejmiku najpierw została dyrektorem w Urzędzie Miasta Łodzi, potem zaś wiceprezydentem i złożyła mandat radnej. Z kolei Jolanta Zięba–Gzik (PSL) niedługo po odejściu z zarządu województwa została – po konkursie – dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli, w której rządzi Koalicja Obywatelska.

"Intrygujące" były także losy nowych radnych KO, którzy w 2018 r. przychodząc do sejmiku zastali koalicję PO-PSL w odwrocie. Dariusz Joński (KO/IP) niecałe dwa miesiące po wyborach został wiceprezesem należącego do miasta Łódź Aquaparku Fala z uposażeniem ponad 19 tys. zł brutto miesięcznie, ale odszedł jesienią 2019 r., bo wybrano go do Sejmu. Z kolei Paweł Bliźniuk po wejściu do sejmiku urlopował się w Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej, a obecnie jest p.o. dyrektora departamentu zdrowia w Urzędzie Miasta Łodzi.
Za rządów PO-PSL, w 2009 r. łódzkim oddziałem Totalizatora Sportowego zarządzał Jarosław Wojcieszek, były radny i wiceprezydent Łodzi z PO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto