Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Łódzka kuchnia czterech kultur" - książka kucharska twórczyń strony jemywlodzi.pl

ŁC
"Łódzka kuchnia czterech kultur" to książka o kulinarnej stronie Łodzi. Publikacja została podzielona na 4 części : kuchnię polską, rosyjską, niemiecką i żydowską.
"Łódzka kuchnia czterech kultur" to książka o kulinarnej stronie Łodzi. Publikacja została podzielona na 4 części : kuchnię polską, rosyjską, niemiecką i żydowską. mat.prasowe
Twórczynie strony jemywlodzi.pl wydały książkę kucharską pt. Łódzka kuchnia czterech kultur. W publikacji znajdują się przepisy na dania, które królowały na stołach przedwojennej Łodzi. Swoimi pomysłami na to, jak je „uwspółcześnić” bez zatracenia oryginalnego charakteru potraw, poproszono szefów kuchni restauracji Lokal, Anatewka, Galicja i delight w andel's Hotel Łódź.

Łódzka kuchnia czterech kultur to książka stworzona przez twórczynie strony jemywlodzi.pl, Agatę Zarębską i Izabellę Borowską. Publikacja została wydana przez Dom Wydawniczy Księży Młyn. Zawarta została w niej kulinarna strona historii miasta.

Pomysł stworzenia tej książki dojrzewał w nas przez ostatnie dwa lata . Od początku działania strony Jemy w Łodzi interesowałyśmy się kuchnią naszego regionu, którą chciałyśmy przybliżać naszym czytelnikom i temat ten wydawał nam się bardzo zaniedbany. Brakowało na rynku publikacji poświęconych kulinarnej historii Łodzi

- mówi Izabella Borowska.

Książka została podzielona na 4 części. Każda z nich dotyczy kuchni związanej z innym narodem. Oprócz przepisów, znalazły się w niej kulinarne porady szefów kuchni łódzkich restauracji, zdjęcia zrobione przez Magdalenę Klimczak, łódzką fotografkę kulinarną, autorkę bloga Dare to Cook oraz ilustracje Anny Świątek, studentki łódzkiej ASP.

„Łódzka kuchnia czterech kultur” zawiera klasyczne przepisy z czasów przedwojennej Łodzi zinterpretowane na nowo przez szefów kuchni Lokalu, Anatewki, Galicji i delight w andel’s Hotel Łódź. Książkę podzielono na : Kuchnię polską, rosyjską, niemiecką i żydowską. W każdej z części można znaleźć przepisy na dania, które wciąż są popularne np. prażoki, czy zalewajka, oraz takie, których już nie spotyka się na stołach np. rosyjski razsolnik, czy niemiecki wellfleisz.

Mamy nadzieję, że pokaże ona [książka- przyp. red.] łodzianom, jak bogata jest lokalna tradycja kulinarna i że warto sięgać po stare przepisy i interpretować je na nowo Często chwalimy się wielokulturowym dziedzictwem naszego miasta, a kuchnia jest jego ważnym elementem

– mówi Agata Zarębska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto