Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzka grupa teatralna otrzyma dofinansowanie w ramach drugiej edycji festiwalu YouTube Dni Kultury

Norbert Uram
Norbert Uram
Materiały prasowe
Łódzka grupa teatralna Start działająca przy łódzkiej Fundacji Via Culturae otrzyma dofinansowanie od Związku Cyfrowa Polska i YouTube na realizację spektaklu online. W marcu projekt pod tytułem „Mój Jazz” będzie można obejrzeć w sieci. Zostanie on zaprezentowany w ramach drugiej edycji festiwalu YouTube Dni Kultury. Festiwal odbędzie się w marcu.

Do programu ogłoszonego na początku grudnia zgłosiło się ponad 70 instytucji. Wśród nich teatry, miejskie ośrodki kultury oraz fundacje i stowarzyszenia reprezentujące różnego typu grupy teatralne z całej Polski. Ostatecznie tylko 8 projektów zostało nagrodzonych dotacjami na łączną kwotę ponad 256 tys. zł. Wśród nagrodzonych znalazła się również łódzka grupa teatralna Start.

– Wybór nie był łatwy, bo wszystkie zgłoszone przedstawienia reprezentują naprawdę wysoki poziom – mówi Michał Kanownik, reprezentujący organizatora. Jak przyznaje, program grantowy dla teatrów cieszył się dużym zainteresowaniem twórców, także dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. – Jesteśmy dumni, że z jednej strony możemy pomóc finansowo samym teatrom, które dziś z powodu pandemii nie mogą normalnie funkcjonować, a z drugiej – wesprzeć działania na rzecz zwiększenia dostępu do kultury – dodaje Kanownik.

Łódzki spektakl „Mój jazz”

Łódzka grupa teatralna Start działająca przy łódzkiej Fundacji Via Culturae otrzyma dofinansowanie na spektakl pod tytułem „Mój jazz”. Jest to muzyczna opowieść o pierwszym po II wojnie światowej zespole jazzowym Melomani. Zespół został założony przez muzyków i filmowców z Łodzi i Krakowa. Spektakl ukazuje historię powstania rożnych kultur w okresie wczesnego PRL-u, ze szczególnym obrazem kultury jazzowej.

Spektakl „Mój jazz” można będzie obejrzeć całkowicie za darmo podczas trzydniowego wydarzenia, które odbędzie się w dniach 26-28 marca. Partnerami akcji są Narodowe Centrum Kultury oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Jednak nie jest wykluczone, że w przyszłości będzie można obejrzeć spektakl offline.

– Zaczęliśmy go tworzyć przed pandemią. Sytuacja związana z koronawirusem spowodowała, że zdecydowaliśmy o przeniesieniu go do internetu – mówi. I dodaje: – Ciągle planujemy, by wystawić go w przyszłości na deskach teatru.

Granty trafiły również do warszawskiego Teatru Capitol, Teatru Małego w Tychach, Teatru Dziewiątka działającego przy Bolesławieckim Ośrodku Kultury, grupy teatralnej Pingwiny działającej przy Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu, grupy teatralnej Mumio, Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz Teatru Ucieczkowego i Miejskiego Ośrodka Kultury w Kowarach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto