Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzcy strażacy mają nowe auta do gaszenia pożarów i usuwania wypadków [zdjęcia]

Redakcja
straż pożarna
straż pożarna Daniel Siwak
Łódzka straż pożarna zyskała cztery nowe specjalistyczne pojazdy. Na wyposażenie ratowników trafił także pierwszy w Łodzi quad.
Lotnisko w Łodzi dostało najnowocześniejszy wóz gaśniczy na świecie [zdjęcia+wideo]

Dzisiaj (16 grudnia) na dziedzińcu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi odbyło się przekazanie nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Były to dwa średnie samochody na podwoziu MAN i jeden ciężki samochód na podwoziu Scania.

Do Łodzi trafił także ciężki, specjalistyczny pojazd na podwoziu Scanii do ratownictwa techniczno-drogowego. Szczególnie ten ostatni robi niebywałe wrażenie, zresztą nie bez powodu.
Wyposażony jest między innymi w dwie wciągarki hydrauliczne i sześciotonowy żuraw, który jak mówią strażacy, może podnieść każde auto osobowe i niektóre ciężarówki.
Pojazd może być wykorzystywany także przy wypadkach z udziałem pojazdów szynowych - tramwajów i pociągów.

- Jest to najnowocześniejszy sprzęt, jaki może służyć do ratownictwa drogowego. Wcześniej ten sprzęt też był, ale nie tak nowoczesny, jak ten wóz. Jednocześnie może pracować tutaj kilku strażaków - opowiada st. str. Daniel Pietrzak z JRG nr 5.

Takich aut mamy w aglomeracji łódzkiej dwa. - Jeden z pojazdów, który obecnie stacjonuje w jednostce w Łodzi trafi do Komendy Powiatowej w Zgierzu. Ten nowy pojedzie do jednostki numer 5 przy Przybyszewskiego - mówi kpt. Adam Antczak, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.

Przekazane zostały również dwa samochody ratowniczo-gaśnicze dla OSP Andrzejów i OSP Sikawa, które dotychczas były eksploatowane w jednostkach na terenie miasta. Dzięki współpracy ratowników ze Strażą Graniczną na wyposażenie Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej trafił quad Honda TRX 300 oraz terenowy Mercedes G 290GD.

- Podążamy śladem pozostałych grup w Polsce, które są już zaopatrzone w takie quady. Kołyska do przewożenia rannych służy do tego, aby poszkodowanego z takiego trudnego terenu jak najszybciej wydobyć. Te pojazdy sprawdzają się najlepiej w lasach, terenach piaszczystych i podmokłych, gdzie jest ciężko dotrzeć - tłumaczy mł. kap. Aleksander Mirowski JRG nr 1.

Trzy pierwsze pojazdy zakupione ze środków Urzędu Miasta Łodzi i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska kosztowały w sumie 2,4 mln złotych. Natomiast czwarty z pojazdów kosztował blisko 2,5 mln złotych i został zakupiony ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto