Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódź. Rewitalizacja ulicy Piotrkowskiej. Fachowcy odnawiają kamienice, podwórka i zabytkowe studnie

Redakcja
Rewitalizacja dotarła także na ul. Piotrkowską. Miasto podpisało z wykonawcą umowę na remont kamienicy pod numerem 115. Niedawno zakończono renowację podwórka i elewacji kamienicy pod numerem 106, zaś w planach jest przebudowa i odnowienie kamienicy pod numerem 118 oraz remont podwórka i elewacji kamienicy pod dobrze znanym adresem Piotrkowska 102, gdzie mieści klub i siedziba grupy artystycznej Łódź Kaliska.

Łódź. Rewitalizacja ulicy Piotrkowskiej

W kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 115 znajduje się m.in. Biuro Aktywności Miejskiej UM w Łodzi. Zostanie ono przeniesione do zabytkowej fabryki Henryka Wagnera przy ul. Tuwima 10, w której trwa remont. W kamienicy będą mieszkania komunalne, lokale użytkowe, świetlica środowiskowa i pracownie artystyczne.

Właśnie podpisaliśmy umowę w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Zaczynamy od projektu, zaś w 2021 roku w wakacje zaczną się prace budowlane, które zakończymy w 2022 roku. Wartość umowy to ponad 7,14 mln zł. W kamienicy zostanie zmieniony układ pomieszczeń, pojawią się dodatkowe okna i balkony, a istniejące okna zostaną powiększone. Nadbudujemy poddasze, które będzie oddane na cele użytkowe. W budynku powstanie dodatkowe pomieszczenie na rowery i wózki, schodołaz i sprzęt ogrodniczy dla mieszkańców – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.
Zmieni się też otoczenie kamienicy. Powstanie tam skwer do rekreacji i odpoczynku mieszkańców, na którym pojawią się pergole porośnięte pnączami, ławki i huśtawki. Teren zostanie oświetlony. W planach jest też podświetlana posadzka. Oprócz rosnących tam drzew pojawią się nowe krzewy i rośliny dekoracyjne.

Fachowcy odnawiają kamienice, podwórka i zabytkowe studnie

Dawny blask odzyska doskonale znane łodzianom podwórko z kamienicą i dwiema oficynami przy ul. Piotrkowskiej 102 w centrum Łodzi, gdzie mieszczą się znane puby, kluby i kawiarnie.

Fachowcy odnowią zarówno elewacje trzech wspomnianych budynków, jak i samo podwórko, na którym pojawi się nowa nawierzchnia z płyt kamiennych i granitowych oraz płyt z dawnych fabryk. Na ścianach zostaną odtworzone parapety i gzymsy. Ponadto pojawi się nowa iluminacja na elewacjach przy wejściach do budynku oraz w części drzwi i parteru. W sprawie tej zawarto już umowę w trybie „zaprojektuj i wybuduj” i teraz trwają prace nad projektem. Remont zakończy się w 2021 roku i pochłonie 2,4 mln zł.

Piotrkowska 102 to kultowe miejsce na mapie Łodzi chętnie odwiedzane przez łodzian i turystów. To właśnie tam mieści się siedziba awangardowej grupy artystycznej Łódź Kaliska, zaś od ponad 20 lat działa tam popularny klub o tej samej nazwie. Ponadto są tam: klub Lordis, kawiarnia Foto Cafe 102, klub 6 Dzielnica, siedziba Fundacji Ulicy Piotrkowskiej i Wydział Kultury UM w Łodzi.

- W posadzkę podwórza zostaną wmontowane historyczne płyty żeliwne pochodzące z wyburzonych łódzkich fabryk. Podwórko zachowa obecny układ z uwzględnieniem sezonowych ogródków gastronomicznych – wyjaśnia projektant Maciej Taczalski.
Kamienica przy ul. Piotrkowskiej 102 została wybudowana w 1885 roku dla niejakiego Starkego. Potem należała do znanego fabrykanta Juliusza Heinzla, jednego z największych potentatów wełnianych w Łodzi, który po sąsiedzku miał swój pałac i fabrykę. Po renowacji nadal będą tam biura i usługi.
I jeszcze jeden projekt, który ma być zrealizowany do 2022 roku: remont i przebudowa kamienicy z dziedzińcem przy ul. Piotrkowskiej 118. Przez podwórko, na którym będzie więcej zieleni, ma przebiegać pasaż wewnętrzny prowadzący od ul. Piotrkowskiej do  pasażu Schillera i placu Komuny Paryskiej oraz do pofabrycznych budynków przy ul. Sienkiewicza 61a i 63. W odnowionej kamienicy znajdą się mieszkania komunalne, lokale usługowe, pracownie artystyczne i siedziba Fundacji Centrum Praw Kobiet.

Dla odmiany zakończył się remont na posesji pod numerem 106. Odnowiono nie tylko podwórko i elewacje pobliskich budynków, lecz także studnię z zabytkowym mechanizmem motopompy, która na dodatek została podświetlona. Tamtejszą kamienicę zbudowano w końcu XIX wieku według projektu znanego architekta Hilarego Majewskiego – jego stylowy dom z pracownią przy ul. Włókienniczej jest właśnie odnawiany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto