Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódź niczym Berlin i Kopenhaga. Pokazuje to filmik "Skojarzenia" [wideo]

Redakcja
Daniel Siwak
Filmik "Skojarzenia" pokazuje podobieństwa pomiędzy łódzkimi budynkami i elementami architektury, a podobnymi w innych europejskich miastach.

Jego autorami jest dwójka młodych mieszkańców Łodzi, którzy interesują się architekturą i podróżami. Pomysł wziął się, można powiedzieć z ulicy, ponieważ spacerując po mieście trudno nie dostrzec ciekawych obiektów architektonicznych. Tych jest w mieście czterech kultur dużo.

- Wiele osób twierdzi, że jak coś jest wyremontowane, to jest ładne, a jak coś jest brzydkie, to już do wyburzenia. Ale nie widzą różnicy pomiędzy czymś, co jest zaniedbane od tego co rzeczywiście jest brzydkie. A w Łodzi w centrum wszystko jest piękne - tłumaczy Szymon Malański, jeden ze współautorów "Skojarzeń".

Wspólne wycieczki po niektórych europejskich stolicach pozwoliły skojarzyć niektóre łódzkie budynki z tymi w różnych zachodnich miastach. Jak się okazuje porównań jest naprawdę wiele. Od razu znalazło się ponad dziesięć różnych podobieństw, choć kilka nie jest aż tak oczywistych, jakby się to mogło wydawać.

- Już myślimy, aby zrobić drugą część, bo pod naszym filmikiem internauci wskazywali podobieństwo na przykład naszego muzeum sztuki do biblioteki w Wenecji. Przykłady wręcz same się mnożą - cieszy się Joanna Miecznikowska, współautorka filmiku.

Praca nad "Skojarzeniami" polegała głównie na szukaniu w internecie zdjęć bardzo podobnych do tych, które zrobili młodzi łodzianie. Jak mówią zgodnie, ważne jest, aby uświadamiać ludziom, że Łódź to piękne miasto. Na YouTubie ich filmik ma ponad 2 tys. odsłon, ale wcale się tym nie przejmują. Ten, kto będzie chciał go zobaczyć, to i tak to zrobi.

Łódź, a raczej jej miejski charakter tworzył się stosunkowo od niedawna. Dawniej było to miasteczko o drewnianej zabudowie, gdzie próżno było szukać budynków murowanych. Te można było oglądać w Rzgowie, Pabianicach czy Zgierzu. - Tak naprawdę długo było tak, że władcy, którzy przejeżdżali przez Łódź nie mieli czasu się tu zatrzymać. Pierwszym, który to zrobił był car Aleksander w 1825 roku. Wtedy wszystko się zaczęło - opowiada Ryszard Bonisławski, przewodnik turystyczny i znawca historii Łodzi.

I choć takich porównań, które są efektem rozwoju architektury w Łodzi można znaleźć wiele, chwali on lekko żartobliwą formę w jakiej filmik został zrobiony. - Takie porównania dla są bardzo fajne, jeśli nie traktujemy ich tak bardzo poważnie. Żartobliwy sposób jest dla mnie najlepszy. Pamiętam, że kiedyś była gdzieś wystawa o sowach. Była taka grupa zapaleńców, którzy szukali motywów sów - sięga pamięcią Bonisławski.

Wielkanoc 2013


Koszyk ze święconką: jak go przygotowaćSztuka zdobienia wielkanocnych jajPomysły na dekoracje świąteczne7 pokarmów do święconki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto