Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódź na mapach 1793-1939. Spotkanie z autorami

kac
We wtorek, 30 października, o godz. 18:00 w klubokawiarni Owoce i Warzywa przy ul. Traugutta 9 w Łodzi, odbędzie się spotkanie w związku z wydaniem książki „Łódź na mapach 1793-1939”. Autorzy i wydawcy opowiedzą historie związane z powstawaniem książki i przybliżą jej najciekawsze fragmenty. Usłyszymy historię Łodzi z innej perspektywy, opowiedzianą przez pryzmat map.

Na półkach księgarń pojawiła się „Łódź na mapach 1793-1939” - lektura obowiązkowa dla każdego pasjonata historii miasta Łodzi, a zarazem unikatowy album o sztuce kartograficznej XIX i XX wieku.

Długo oczekiwana, nowa propozycja autora „Księgi fabryk Łodzi” Jacka Kusińskiego zawiera reprodukcje map i planów miasta od 1793 do 1939 roku, uzupełnione wspaniałymi zdjęciami lotniczymi współczesnej Łodzi oraz interesującymi tekstami o jej historii. Mapy intrygują, zachwycają swoimi estetycznymi walorami, a przede wszystkim pozwalają wyobrazić sobie czasy dynamicznego rozwoju miasta.

Reprodukcje wykonano z duża starannością, dzięki temu można śledzić nawet najdrobniejsze szczegóły planów. Wybrane mapy zostały wydrukowane na rozkładanych planszach, a na niektóre z nich można nałożyć kalkę z planem miasta z 2011. To pomysłowe rozwiązanie ułatwia czytelnikowi odkrywanie współczesnych pozostałości dawnej urbanistyki, nazewnictwa, a nawet budynków i zbiorników wodnych. Każda mapa zaopatrzona jest w przystępny opis, uzupełniony wykresami ilustrującymi strukturę społeczną i ilość mieszkańców miasta w danym momencie.

Wysoki poziom wydawniczy, walory plastyczne map i fotografii, interesujące opisy - to wszystko sprawia, że „Łódź na mapach” jest znakomitą lekturą na długie jesienne wieczory. „Opowiedziana” mapami historia, zawarta na kartach tego pięknego albumu, zainteresuje także osoby, dla których Łódź była dotąd ziemią nieznaną.

Autorzy: Maciej Janik, Zdzisław Szambelan, Jacek Kusiński, Mariusz Stępniewski, Sławomir Krajewski
Wydawcy: Wydawnictwo Jacka Kusińskiego, Stowarzyszenie Fabrykancka oraz Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych.

Publikacja ukazała się dzięki wsparciu finansowemu: Miasta Łodzi, Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz firm ATLAS, PGE i PZU SA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto