Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódź Miastem Kobiet 2016. Teatralne oblicze festiwalu

Łucja Cymkiewicz
Jan i Błażej Peszkowie wystąpią w ramach festiwalu Łódź Miastem Kobiet 2016 w łódzkim AOIA
Jan i Błażej Peszkowie wystąpią w ramach festiwalu Łódź Miastem Kobiet 2016 w łódzkim AOIA Stanisław Śmierciak
Festiwal Łódź Miastem Kobiet to ponad 2-tygodniowe wydarzenie składające się ze spotkań z artystami, koncertów, warsztatów oraz spektakli. Dowiedzcie się, jakie widowiska będziecie mogli obejrzeć w ramach tegorocznej edycji festiwalu.

ODBYŁO SIĘ:

Teatralne wydarzenia rozpoczęły się w niedzielę, 12 czerwca. Na scenie Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych wystawiona została tego dnia premierę wyjątkowo kobiecego spektaklu zatytułowanego „ONE”. Sztuka powstała w ramach spotkań Pracowni Damskiej. Celem warsztatów było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „czym jest starość” - oczywiście w odniesieniu do kobiecych przeżyć i przemyśleń. Reżyserką i twórczynią scenariusza jest Masza Bogucka. Artystka, razem z grupą aktorek, stworzyła spektakl, w którym odnajdziecie dużą dawkę specyficznego, często autoironicznego poczucia humoru oraz refleksję na temat zmian jakie zachodzą w życiu kobiety, która młodość ma już za sobą...

Dwa dni później na deskach AOIA miał odbyć się monodram w wykonaniu jednego z najlepszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Mowa o Wojciechu Pszoniaku, który zasłynął w sztukach takich jak „Kolacja dla głupców” czy „Pracownia krawiecka”. (Kinomaniacy znają artystę m.in. z „Ziemi obiecanej”, „Wesela”, „Blaszanego bębenka” czy „Dantona”.) Niestety, z powodu choroby, aktor odwołał wizytę w Łodzi. Organizatorzy festiwalu w ostatniej chwili zorganizowali w zamian koncert Tadeusz Woźniaka, który wystąpił razem z żoną.

W piątek, 17 czerwca, czyli dokładnie tydzień po inauguracji festiwalu przed publicznością zaprezentowała się taneczna grupa KIJO. Spektakl, który pokazali to „Dyptyk na trzy duety” poruszający temat tańca jako komunikacji, która staje się swoistą grą. „(...) dynamika relacji między graczami wpływa na sposób interpretowania tego, co będziemy mogli zobaczyć” - czytamy w opisie sztuki. Grupa KIJO zajmuje się tańcem współczesnym, komunikacją improwizacji i łączeniem różnych form sztuki. Wspólnym mianownikiem ich działań jest „ruch”.

Kolejną sztuką, jaka została zaprezentowana w ramach festiwalu, był monodram w wykonaniu Izabeli Noszczyk pt. „Listy do Michaliny”. Sztuka została zrealizowana przez Scenę Poczekalnia i była łódzką premierą spektaklu. „Listy do Michaliny” to opowieść o Zuzannie, która wierząc swoje umiejętności doradzania innym postanawia rozpocząć działalność pod hasłem „coaching rozwodowy”. Bohaterka uczy swoich klientów jak przejść przez rozwód i jak poradzić sobie ze złamanym sercem. Szybko okazuje się, że sama boryka się z nierozwiązanymi sprawami z przeszłości. Czy będzie potrafiła pomóc samej sobie?

CO JESZCZE PRZED NAMI?

Niewątpliwie jednym z najbardziej interesujących artystów, którzy odwiedzą Łódź z okazji festiwalu będzie Jan Peszek. W ubiegłym roku aktor został wyróżniony przez Muzeum Sztuki w Łodzi za aktywne działanie na rzecz kultury. Jan Peszek ma tak bogaty dorobek artystyczny, że trudno jest przytaczać wszystkie jego role oraz nagrody, jakie otrzymał. Warto nadmienić, że artysta posiada Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Jan Peszek jest aktorem teatralnym i telewizyjnym. Od wielu lat uczy w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Na początku swojej kariery współpracował z wrocławskimi teatrami, później przeniósł się do Łodzi, gdzie grał w Teatrze Nowym i w Teatrze Jaracza. Autorskie sztuki tworzył m.in. w Japonii.

Podczas Festiwalu Łódź Miastem Kobiet, Jan Peszek będzie dzielił scenę z synem, Błażejem. Publiczność obejrzy aż dwa spektakle w wykonaniu tego niezwykłego duetu. 22 czerwca na scenie AOIA zaprezentowany zostanie „Pojedynek – zabawa w detektywa” oraz „Nie strój zdobi nieboszczyka”. Każda z tych propozycji zapewni publiczności jednocześnie śmiech i grozę przedstawionych sytuacji. Pierwszy spektakl rozpocznie się o 19:00. Bilet na każdy z nich wynosi 15 zł (można zapłacić za oba, lub wybrać się tylko na jeden).

Ostatnią teatralną propozycją festiwalową będzie „Szach Mat” czyli taneczny spektakl stworzony przez Agnieszkę Cygan. Sztuka ukazuje przełomowy moment w życiu kobiety, która staje się wyjątkowa ale jej indywidualność nie jest akceptowana przez społeczeństwo. „Szach Mat to opowieść o walce o lepsze jutro dla samego siebie, o akceptacji, innych oraz o asertywności. Życzę Wam by każdy był królem swojej własnej szachownicy”- opowiadała Agnieszka Cygan. Premiera spektaklu 26 czerwca o godzinie 19:00. Bilety do nabycie w kasie AOIA, w cenie 15 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto