Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódź Czterech Kultur 2011: program, wydarzenia, koncerty, teatr, film

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
/materiały prasowe /fot. Andrzej i Maciej Grabowscy
We wrześniu na festiwalu Łódź Czterech Kultur gościć będą m.in. Adam Michnik, Czesław Mozil, Natalia Gorbaniewska, tłumaczka poezji Miłosza, czy też pisarz i autor scenariuszy filmowych Etgar Keret. Różnorodność dziedzin i w dużej mierze nie biletowane wydarzenia zapewnią rozrywkę szerokiemu gronu odbiorców.

Zobacz program festiwalu Łódź Czterech Kultur 2011

Tegoroczny festiwalŁódź Czterech Kultur**będzie miał miejsce w dniach 13-17 września**. Odbędzie się on pod hasłem "Mistrzowie". Będzie to poniekąd kontynuacja myśli poprzedniej edycji, hasło której - "Powroty" - skłaniało do zwrócenia się ku korzeniom, uznanym ideom i wartościom. Tym razem uwaga skupi się jednak na mistrzach, czyli... autorytetach. - W tych czasach, zwłaszcza w kulturze, kwestionowanie autorytetów jest na porządku dziennym. Będziemy się zatem starali udowodnić, że one istnieją - tłumaczy Bogdan Tosza, dyrektor festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Przedstawiciele świata kultury będą z jednej strony inspiracją, z drugiej uczestnikami festiwalowych wydarzeń. Obok mistrzów takich, jak Miłosz, Levin, Sempoliński czy Brooks, pojawią się znakomici uczniowie. Podobnie jak w zeszłym roku na program festiwalu złożą się wydarzenia z pięciu dziedzin sztuki: literatury, teatru, filmu, muzyki i sztuk wizualnych.

Warto dodać, że tylko niewielka część festiwalowych wydarzeń (20 proc.) będzie biletowana. Reszta będzie miała charakter bezpłatny.

Co w programie festiwalu Łódź Czterech Kultur 2011?

W części muzycznej programu festiwalu Łódź Czterech Kultur znajdują się: zespół Czesław Śpiewa z Czesławem Mozilem na czele, Vitaly Podolsky, ukraiński wirtuoz akordeonu, Aleksiej Siemieniszczew - bard, gawędziarz i poeta grający w kapeli klezmerskiej Maminy deti, a także Bałałajki oraz Łąki Łan. Czeka nas również koncert w wykonaniu łódzkiej orkiestry średniej szkoły muzycznej.

LITERATURA

Dyskusjom na temat literatury zostanie w tym roku nadana osobista perspektywa. O pisarzach wielkiego formatu z punktu widzenia tłumaczy opowiedzą Natalia Gorbaniewska i Adam Pomorski. Gorbaniewska to wybitna współczesna poetka rosyjska, związana z kulturą opozycyjną, autorka przekładów literatury polskiej na język rosyjski, przede wszystkim poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej. Adam Pomorski tłumaczy z kolei literaturę piękną z rosyjskiego, białoruskiego i ukraińskiego. W jego dorobku znajdują się przekłady powieści Fiodora Dostojewskiego ("Biesy", "Bracia Karamazow") oraz wierszy Wielemira Chlebnikowa, Osipa Mandelsztama i Anny Achmatowej.

W rozmowie poświęconej Czesławowi Miłoszowi obok Natalii Gorbaniewskiej, wybitnej poetki i tłumaczki poezji Miłosza wezmą udział przyjaciele Noblisty, Adam Michnik i Adam Zagajewski. Spotkanie poprowadzi autor biografii Miłosza, Andrzej Franaszek. Poecie będzie także poświęcona "Noc z mistrzem" – interdyscyplinarny projekt artystyczny studentów łódzkiej ASP.

Gościem specjalnym festiwalu będzie jeden z najgłośniejszych współczesnych pisarzy izraelskich, autor scenariuszy filmowych, ciekawie zapowiadający się reżyser filmowy, Etgar Keret. Spotkanie z autorem "Pizzerii Kamikaze" i filmu "Meduzy" poprowadzi Michał Sobelman.

TEATR

We ramach festiwalu zobaczymy także trzy spektakle z Warszawy i Łodzi, wśród nich obecny w repertuarze Teatru Nowego i doceniony przez krytykę "Mord". Teatr im. S. Jaracza przygotuje prapremierę nieznanej w Polsce sztuki Levina "Udręka Życia". Zobaczymy także spektakl teatru IMKA pt. "Sprzedawcy gumek", który otrzymał nagrodę dziennikarzy i nagrodę publiczności na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE. Co ciekawe, muzykę w spektaklu tworzą na żywo sami aktorzy.

FILM

Na festiwalu zagości Leo Kantor - emigrant 1968 roku, aktor i znawca filmu dokumentalnego, znany także jako organizator wielu międzynarodowych seminariów i dyskusji na temat Holocaustu, tolerancji oraz praw człowieka. Kantor przedstawi swoje dramatyczne losy w monodramie "Tam gdzie rosną porzeczki".

Specjalnym gościem zaplanowanego na 23-24 września epilogu tegorocznej edycji festiwalu będzie Raimund Hoghe - reżyser teatru tańca i wieloletni uczeń legendarnej Piny Bausch.

Filmowy blok programu poświęcony będzie humorowi żydowskiemu. Zobaczymy zatem filmy Mela Brooksa, reżysera o polsko-żydowskich korzeniach, specjalizującego się w parodiach filmów i gatunków filmowych.

SZTUKI WIZUALNE

Festiwal rozpocznie obszerny przegląd ostatnich prac klasyka polskiego malarstwa, Jacka Sempolińskiego, uczestnika legendarnego Arsenału (wystawy zrywającej z postulatami socrealizmu) i wychowawcy wielu artystycznych pokoleń. W Muzeum Miasta Łodzi zaprezentowane zostanie dzieło Artura Szyka, wielkiej postaci międzynarodowej grafiki, głęboko związanej z historią i kulturą Polski.

Natomiast w bunkrze przeciwatomowym na terenie EC4 w postaci wystawy fotograficznej zaprezentowane zostaną efekty projektu "Architektura przymusu". Do jego realizacji zostali zaproszeni artyści polscy i zagraniczni: Herman van den Boom (Belgia), Artur Chrzanowski, Marek Domański, Tomasz Ferenc, Konrad Grajner, Virgilio Fereyra (Portugalia), Weronika Łozińska.

WARSZTATY

W programie przewidziano warsztaty żydowskiej wycinanki i tańca izraelskiego. Na potrzeby tych ostatnich zostaną utworzone dwie grupy - dla dzieci z rodzicami oraz młodzieży i dorosłych. Dodatkowo, specjalne warsztaty gry na bałałajkach poprowadzi wirtuoz tego instrumentu - Alexander Paperny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto