Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódź: Chcą mieć wszystkich bliskich zmarłych w jednym grobie. Coraz więcej wniosków o ekshumację swoich bliskich

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne brak
133 wnioski wpłynęły do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łodzi o zgodę na ekshumację zwłok i szczątków spoczywających na tutejszych cmentarzach. To dane do 30 września. Zgodnie z przepisami prawa ekshumacja zwłok i szczątków jest dopuszczalna od 16 października do 15 kwietnia. Jak informuje Urszula Jędrzejczyk, dyrektor Powiatowej Stacji sanitarno-Epidemiologicznej, w całym ubiegłym roku mieszkańcy złożyli 198 takich wniosków. Dla porównia 15 lat temu (w 2007 r) – tylko 87.

W naszym województwie o zgodę na ekshumację wystąpiły w tym roku 502 osoby, a w ubiegłym 673.
Łodzianie najczęściej ekshumują ciała rodziców, dziadków i pradziadków i przenoszą je do grobu rodzinnego. Najczęściej z jednego łódzkiego cmentarza na drugi lub z podłódzkiej nekropoli na łódzką.

Do złożenia wniosku o ekshumację uprawnione są te same osoby, które miały prawo do jej pochówku, a więc mąż lub żona osoby zmarłej, krewni zstępni (dziecko, wnuk, prawnuk), krewni wstępni (rodzice, dziadkowie, prawnukowie), krewni boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa (rodzeństwo, ciotki, stryj, siostry lub bracia cioteczni) oraz powinowaty w linii prostej (teść, teściowa, zięć, synowa). Może również z nim wystąpić osoba, która wcześniej dobrowolnie podjęła się pochówku.

Jak informuje Zbigniew Solarz, rzecznik Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w ubiegłym roku złożono 7 odwołań od decyzji urzędnika, który wydał zgodę na ekshumację. Ekshumację przeprowadza firma pogrzebowa we wczesnych godzinach rannych. O zamierzonej ekshumacji należy zawiadomić właściwego inspektora sanitarnego, który wykonuje nad nadzór nad jej przebiegiem.

Za ekshumacjami, poza chęcią zgromadzenia szczątków wszystkich bliskich, którzy odeszli, w jednym grobie i odwiedzaniem jednego cmentarza zamiast kilku przemawiają także względy finansowe. Wystarczy postawić jeden pomnik, za jeden grób wnosi się opłaty do cmentarnej kancelarii.

Jak mówi nam kierownik katolickiego cmentarza wiele starszych osób ma mogiły bliskich na kilku łódzkich cmentarzach, a groby dziadków lub rodziców w podłódzkich nekropoliach. Boją się, że po ich śmierci ich dzieci czy wnuki nie będą dbać o groby na cmentarzach poza miastem. Stąd decyzje o przeniesieniu szczątków przodków do wspólnego grobu na łódzkim cmentarzu.
Koszt ekshumacji to ok. 2 tys. zł. Ekshumowane szczątki są kremowane, składane do urny, a następnie składane do grobu.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łódź: Chcą mieć wszystkich bliskich zmarłych w jednym grobie. Coraz więcej wniosków o ekshumację swoich bliskich - Express Ilustrowany

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto