Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Litzmannstadt Ghetto. Makieta w muzeum na Stacji Radegast [ZDJĘCIA,FILM]

Wiesław Pierzchała
Makieta Litzmannstadt Ghetto w muzeum na Stacji Radegast
Makieta Litzmannstadt Ghetto w muzeum na Stacji Radegast Krzysztof Szymczak
W łódzkim muzeum Stacja Radegast możemy oglądać drugą część makiety z zabudową getta w 1942 roku. Twórcy myślą nad kolejnymi.

Tym razem można obejrzeć wykonane z tektury w skali 1:400 okolice Rynku Bałuckiego tak jak wyglądały w maju 1942 roku. Autorzy makiety przedstawili zabudowę od placu Kościelnego w stronę Rynku Bałuckiego. Stąd rejon ul. Zgierskiej, Dworskiej i Łagiewnickiej. Na jakie miejsca i punkty charakterystyczne warto zwrócić uwagę?

Makieta Litzmannstadt Getto [ZDJĘCIA]

- Na nowej części makiety mamy między innymi budynek z sekretariatem próśb i zażaleń przy ulicy Dworskiej 1, siedzibę gestapo przy skrzyżowaniu ulic Zgierskiej i Limanowskiego, plac strażacki przy ulicy Lutomierskiej 13, na którym wiele razy przemawiał Chaim Mordechaj Rumkowski, przełożony starszeństwa Żydów w getcie, a także skład węgla, kościół Dobrego Pasterza przy ulicy Pasterskiej oraz plac targowy, czyli tak zwany skład warzyw Jojny Pilcera - mówi dr Zofia Trębacz, koordynator projektu drugiej części makiety Litzmannstadt Ghetto.

To niezwykłe w skali kraju przedsięwzięcie powstaje w budynku Stacji Radegast przy al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Ghetto 12, będącym oddziałem Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Dni Pamięci w Łodzi [ZDJĘCIA]
Pierwszą część makiety odsłonięto w maju 2016 roku. Przedstawia ona m.in. plac Kościelny z zabytkowym kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z końca XIX stulecia, rejon ul. Wojska Polskiego i Stary Rynek z dawnymi kamienicami, które zostały wyburzone.

Jest także park Staromiejski, który przed drugą wojną światową był wypełniony ulicami, kamienicami i innymi obiektami, jak np. efektowna synagoga w stylu mauretańskim przy ul. Wolborskiej. Została ona zniszczona przez niemieckich okupantów wkrótce po ich wejściu do Łodzi w 1939 roku, dlatego na makiecie widzimy jedynie ruiny synagogi.

Dr Zofia Trębacz zapewniła nas, że wkrótce można się spodziewać kolejnych części niezwykłej makiety Litzmannstadt Ghetto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto