MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Likwidacji szkół w Łodzi ciąg dalszy. Zamkną osiem kolejnych

Osiem łódzkich szkół przestanie istnieć. Dzisiaj (22 lutego) większość radnych poparła likwidację m.in. Gimnazjum nr 4 czy XXVIII Liceum Ogólnokształcącego.

Fiaskiem zakończył się protest paliwowy łódzkich kierowców

Dzisiaj (22 lutego) większość radnych zgodziła się na likwidację ośmiu szkół. Przypomnijmy, że jest to konsekwencja postanowień z poprzedniego roku, kiedy to Rada Miejska zaaprobowała zamiar zamknięcia tych placówek.

- To ciężka, ale nieunikniona decyzja  - stwierdza Małgorzata Zwolińska, dyrektor Wydziału Edukacji.  - Jest ona związana z niżem demograficznym, którego nie uda  się oszukać. Mamy dużo szkół z małą ilością dzieci. Do wielu klas od lat nie ma naboru. Niestety w niektórych szkołach jest także niska zdawalność egzaminów - ubolewa.

Wyjaśnijmy, że według Wydziału Edukacji dzieciom i młodzieży zaproponowano naukę w innych szkołach. Urzędnicy mają nadzieję, iż rodzice poślą pociechy do tych, które znajdują się najbliżej miejsca zamieszkania.

Kolejnym problemem, jaki pojawia się podczas likwidacji szkół, jest zapewnienie zatrudnienia dla pracowników z zamykanych placówek. -  Część nauczycieli znajdzie pracę w oświacie - zapewnia Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent miasta. - Postaramy się im zapewnić odpowiednie oferty.Przyczyną powstania tej trudnej sytuacji jest niepodejmowanie trudnych decyzji przez poprzedników - dodaje.

Niestety urzędnicy w najczarniejszym scenariuszu szacują, że pracę może stracić aż 80 proc. nauczycieli z likwidowanych placówek. Nie wiadomo także, co się stanie z pracownikami niepedagogicznymi.

Rodzice, związkowcy, nauczyciele, kurator  i część radnych przeciwko likwidacji Gimnazjum nr 4

Największe kontrowersje wśród radnych, rodziców, nauczycieli i związkowców budziło zamknięcie Gimnazjum nr 4 mieszczącego się przy ul. Tuwima 12A. - Mniej uczniów w klasie poprawia przecież jakość kształcenia - stwierdza Piotr Adamczyk, wiceprzewodniczący Komisji Edukacji. - Jest to szkoła przyjazna dzieciom i rodzicom. Nauczyciele są świetnymi pracownikami. Prosimy prezydenta o wycofanie się z tych propozycji - mówi. Likwidacji Gimnazjum nr 4 sprzeciwił się również kurator oświaty, a rodzice znajdujący się na balkonie dużej sali obrad wznosili okrzyki: "Zostawić czwórkę".

Wyjaśnijmy, że dzieci będące uczniami Gimnazjum nr 4 dokończą naukę ciągu dwóch lat w budynku przy ul.Tuwima 12 A. Pozostałym chętnym zaproponowane zostaną: Gimnazjum nr 2 przy ul. Jaracza 26 i Gimnazjum nr 5 przy ul. Sienkiewicza 117.
**
Argumetacja Wydziału Edukacji przekonała większość radnych i ci mimo protestów nauczycieli, rodziców i związkowców po długiej dyskusji  poparli likwidację ośmiu szkół, w tym także Gimnazjum nr 4. Przeciwko zamknięciu placówek głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości (PiS) i Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD).

Kto zajmie budynki po likwidowanych szkołach?

W budynkach po zamykanych szkołach może znaleźć się m.in.: hospicjum (w budynku po XLI LO przy ul. Pojezierskiej 45/51) , Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad (w budynku po ZSP nr 8 przy ul.Naruszewicza 35), Centrum Designu (w budynku po ZSP nr 11), Miejski Ośrodek Socjoterapii nr 2, Publiczne Gimnazjum nr 18 (w budynku po XXVIII LO przy ul. Mostowskiego 23/27) i fundacja "Kolorowy Świat" (w budynku po ZSO nr 9 przy ul.Żabiej 10/12). Nie wiadomo za to, co będzie w lokalach po Gimnazjum nr 4 i SOSW przy ul.Spadkowej 11. Zdaniem urzędników z Wydziału Edukacji w wielu szkołach dokonywano tylko bieżących remontów i od 2007 roku wydano na nie ponad 1 mln zł. - Były one robione często z powodu nakazu Sanepidu - kwituje Ewa Wachowicz, wicedyrektor Wydziału Edukacji. Szkoły przestaną istnieć już 31 sierpnia 2012 roku.

Likwidowane placówki oświatowe to:
1.Publiczne Gimnazjum nr 4 przy ul. Juliana Tuwima 12a
2.XXVIII Liceum Ogólnokształcące przy ul. Tadeusza Mostowskiego 23/27
3.XLI Liceum Ogólnokształcące przy ul. Pojezierskiej 45/51
4.Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 9 przy ul. Żabiej 10/12
5.Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8 przy ul. Adama Naruszewicza 35 (przeniesiony wcześniej z ul. Irysowej)  - przy ul. Naruszewicza nadal będzie istniał Zespół Szkół Przemysłu Mody
6.Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 11 w Łodzi przy ul. Astronautów 19 (przeniesiony wcześniej z ul. Księży Młyn)  - przy ul. Astronautów nadal będzie istniał ZSP nr 2
7.Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 14 przy ul. Henryka Siemiradzkiego 4/8
8.Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 przy ul. Spadkowej 11

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto