Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Lekarze Kobietom w Łodzi i regionie. Wypisują recepty na antykoncepcję awaryjną tzw. pigułki „dzień po”

Redakcja
Pigułka antykoncepcji awaryjnej dostępna jest wyłącznie na receptę od lipca ubiegłego roku, kiedy zmieniono przepisy
Pigułka antykoncepcji awaryjnej dostępna jest wyłącznie na receptę od lipca ubiegłego roku, kiedy zmieniono przepisy Adrian Wykrota
„Lekarze Kobietom” działają od roku. Spośród 199 lekarzy, 11 pomaga kobietom z województwa łódzkiego. Do tej pory lekarze zrzeszeni w inicjatywie pomogli ponad 8 tysiącom kobiet.

Przepisy dotyczące preparatów tzw. antykoncepcji awaryjnej zmieniły się w lipcu 2017 roku. Według starych zasad preparaty można było kupić w aptece bez recepty, od roku takiej możliwości już nie ma i wszystkie tzw. pigułki dzień po dostępne są wyłącznie na receptę.

Co to oznacza dla kobiety? Komplikacje. Najpierw musi umówić się na wizytę do ginekologa, która kosztuje minimum 100 zł, później odczekać w kolejce, a ostatecznie i tak nie ma pewności, czy receptę otrzyma, bo lekarz zasłaniając się klauzulą sumienia może jej nie wypisać.

W odpowiedzi na przepisy wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość, lekarze w Polsce zrzeszyli się w inicjatywie pod nazwą Lekarze Kobietom, która ma na celu pomoc kobietom w szybkim i tanim w uzyskaniu recepty na tzw. pigułkę dzień po.

– Wiele pacjentek relacjonuje, że w gabinecie lekarza rodzinnego lub specjalisty ginekologa spotkały się z odmową wystawienia recepty bez podania przyczyny, co w niektórych przypadkach całkowicie uniemożliwia skorzystanie z antykoncepcji awaryjnej – mówi Natasza Blek, lekarka z inicjatywy Lekarze Kobietom. – Celem inicjatywy jest ułatwienie dostępu do środków antykoncepcji awaryjnej pacjentkom, które spotkały się z odmową podczas wizyty u lekarza rodzinnego, specjalisty ginekologa lub lekarza dyżurującego w nocnej pomocy lekarskiej.

Jak to działa

Z miesiąca na miesiąc lekarzy chętnych do współpracy przybywało i dziś jest ich prawie 200 w całej Polsce. Mieszkankom województwa łódzkiego recepty za darmo wystawia 11 specjalistów z pięciu miejscowości: Łodzi, Rawy Mazowieckiej, Sieradza, Bełchatowa, a ostatnio przyłączył się także lekarz ze Skierniewic.

Działanie projektu opiera się na uprostym schemacie. Najpierw pacjentka kierowana jest do swojego lekarza rodzinnego, ginekologa lub lekarza nocnej pomocy lekarskiej, a jeśli ta droga nie przyniesie rezultatu i lekarz odmówi wystawienia recepty, pacjentka proszona jest wypełnienie Karty Wizyty Awaryjnej oraz wykonanie testu ciążowego. Następnie dostaje kontakt do lekarza zrzeszonego w inicjatywie, który przyjmuje najbliżej jej miejsca zamieszkania.

Wizyta za darmo

– Lekarze udzielają pomocy pro bono lub za symboliczną złotówkę, jeśli lekarz prowadzi działalność gospodarczą. Chcemy podkreślić, że celem inicjatywy nie jest przejęcie działań ginekologów i lekarzy POZ w tym zakresie. Działanie inicjatywy Lekarze Kobietom ma stanowić wyjście awaryjne w sytuacji, gdy pacjentka spotkała się już z odmową – dodaje Natasza Blek.

Pacjentka umawiana jest na wizytę w możliwie najkrótszym terminie, a wypełniona przez nią i lekarza Karta Wizyty Awaryjnej jest jednocześnie dokumentacją lekarską i informacją o przebiegu wizyty. Receptę na antykoncepcję awaryjną może wypisać każdy lekarz z prawem wykonywania zawodu, niezależnie od posiadanej specjalizacji.

Dziennie po receptę na antykoncepcję awaryjną do lekarzy w zrzeszonych w tej inicjatywie zgłasza się około trzydziestu kobiet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto