Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

,,Legenda o pannie Piotrkowskiej" ożyje. Bronisław Wrocławski i Kamil Maćkowiak w nowym słuchowisku o Łodzi.

Kira Miler
Kira Miler
Jak Łódź stała się „Ziemią Obiecaną”? Jak powstała najsłynniejsza ulica miasta - Piotrkowska? Na te pytania próbuje odpowiedzieć słuchowisko „Legenda o pannie Piotrkowskiej” – nowy projekt Stowarzyszenia Soundsitive Studio. W jego obsadzie znaleźli się znani łódzcy aktorzy, tacy jak Bronisław Wrocławski czy Kamil Maćkowiak. Premierę nagrania zaplanowano na 28 sierpnia.

Materiał stanowi dźwiękową adaptację jednej z wersji legendy o powstaniu ulicy Piotrkowskiej, pochodzącej ze zbioru „Łódź w baśni i legendzie”, wydanego przez Wydawnictwo Literatura. Słuchowisko opowiada romantyczną historię nieszczęśliwej miłości geometry Jana Leszczyńskiego, która miała wpływ na kształt planów kluczowej łódzkiej arterii. W tle - dynamiczny rozwój regionu w latach 20. XIX wieku.

W słuchowisku wystąpiła plejada aktorów znanych zarówno z desek łódzkich teatrów, jak i filmów. W rolę Rajmunda Rembielińskiego wcielił się Bronisław Wrocławski, wybitny aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, szerszej publiczności znany głównie z roli Sztyca w filmie „Vabank II, czyli riposta”.

-To niezwykle ciekawa, a zarazem znana bardzo niewielu osobom historia powstania ulicy Piotrkowskiej. Powinna ona zainteresować wszystkich Łodzian, ponieważ mało kto wie, że jest związana z tak liryczną przygodą - stwierdza Wrocławski.

Geometrę Jana Leszczyńskiego zagrał Kamil Maćkowiak, dyrektor artystyczny teatru „Scena Monopolis” oraz Prezes Zarządu Fundacji Kamila Maćkowiaka, zaś jego współpracownika, Jana Leśniewskiego – Paweł Erdman, aktor Teatru Muzycznego w Łodzi. Postać złowrogiego i apodyktycznego aptekarza Dudzicza odtworzył Dymitr Hołówko - na co dzień doświadczony aktor Teatru im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Jego córkę Helenę Dudziczankę zagrała natomiast Agnieszka Skrzypczak, laureatka m.in. Nagrody Leona Schillera, którą miłośnicy Melpomeny mogą podziwiać w czasie spektakli Teatru Jaracza.

Za skomponowanie muzyki do nowego projektu Stowarzyszenia Soundsitive Studio odpowiada Paweł Odorowicz, pierwszy w Polsce „elektryczny” altowiolista. Nagrania zrealizowano w łódzkim MarAtlon Studio.

Scenariusz słuchowiska, autorstwa Michała Grzelaka oraz Macieja Sztąberka, powstawał pod czujnym okiem pracowników Muzeum Miasta Łodzi, którzy zapewnili w tym przypadku niezbędną konsultację historyczną.

-Chcieliśmy oddać dźwiękiem specyfikę tego szczególnego czasu, gdy na ziemi łódzkiej dopiero rodził się przemysł włókienniczy. Można śmiało stwierdzić, że bez zaangażowania i wiedzy takich osób jak choćby Rajmund Rembieliński nie byłoby Łodzi fabrycznej, z całym jej ekonomicznym i kulturowym bogactwem - mówi Michał Grzelak, Wiceprezes Stowarzyszenia Soundsitive Studio.

Słuchowisko „Legenda o pannie Piotrkowskiej” będzie dostępne w mediach społecznościowych stowarzyszenia – na jego fanpage’u na Facebooku oraz kanale na Spotify.

Zadanie (Słuchowisko „Legenda o pannie Piotrkowskiej”) jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto