Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leczenie zaćmy

materiał informacyjny
Zaćma to choroba oczu, która określana jest jako najczęściej powodująca ślepotę według WHO. W wyniku choroby na soczewce oka powstają plamki i zmętnienia, co początkowo jedynie utrudnia widzenie, jednak z czasem, nieleczona zaćma może doprowadzić do poważnych konsekwencji – w ostateczności całkowitego upośledzenia ostrości wzroku oraz jego utraty.

Jak pokazują analizy, w naszym kraju choroba ta dotyka około 800 tysięcy osób, co więcej, najczęściej dotyka ona kobiet po pięćdziesiątym - sześćdziesiątym roku życia. Jakie są objawy i przyczyny zaćmy czy można ją całkowicie wyleczyć? Kiedy najlepiej podjąć leczenie? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Zaćma może występować w postaci wrodzonej lub wtórnej. W zależności od rodzaju choroby, jej przyczyny mogą być różne. Specjaliści uważają, że jedną z głównych przyczyn powstawania zaćmy są zmiany metaboliczne, jakie zachodzą w organizmie w wyniku jego starzenia się. Oprócz tego jako przyczynę zaćmy wskazuje się również:

1)w przypadku zaćmy wrodzonej:

genetykę;

  • inne schorzenia gałki ocznej;
  • choroby takie jak grypa czy opryszczka w wieku noworodkowym;
  • niska masa urodzeniowa;
  • przyjmowanie niektórych leków w ciąży przez matkę;

2) w przypadku zaćmy wtórnej:

  • może towarzyszyć chorobom przewlekłym takim jak cukrzyca, twardówki, krótkowzroczność, niedoczynność przytarczyc;
  • może być wynikiem urazów mechanicznych;
  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie podczerwone.

Jakie są główne objawy zaćmy?

Pierwszym objawem, na jaki należy zwrócić uwagę jest znaczne pogorszenie wzroku. Obraz staje się zamglony i nieostry, a oczy męczą się znacznie szybciej niż dawniej. Mogą pojawić się również problemy związane z widzeniem przestrzennym np. problemy przy ocenie odległości. Charakterystycznym objawem jest też mętnienie soczewki oka – z czarnej staje się szarobiała. Do tego mogą dojść problemy związane z widzeniem kolorów – rozpoznawaniem ich oraz oceną ich intensywności. Znaczne pogorszenie widzenia w ciemnych pomieszczeniach.

Kiedy należy rozpocząć leczenie zaćmy?

Obecnie lekarze wskazują na to, że leczenie zaćmy można przeprowadzić na każdym etapie choroby, nawet już w momencie jej wykrycia. Daje to duże szanse na powodzenie zabiegu i co istotne, minimalizuje ryzyko całkowitej utraty wzroku. Co ciekawe, jeszcze nie tak dawno, uważano, że leczenie zaćmy można przeprowadzić jedynie w momencie, gdy ona „dojrzeje”, co mogło niestety doprowadzić chorego do stanu, gdzie leczenie jest trudne lub nie da pożądanych rezultatów.

W jaki sposób leczy się zaćmę?

Wskazuje się na dwie metody leczenia zaćmy – wewnątrztorebkową i zewnątrztorebkową, z tym, że tej pierwszej już raczej się nie stosuje. Polega ona na usunięciu soczewki wraz z torebką, w której się ona znajduje. W takim przypadku soczewka była zastępowana szkłami korekcyjnymi o bardzo wysokiej mocy (z reguły nie mniejszej niż +10 dioptrii). Obecnie w leczeniu zaćmy najczęściej stosuje się zabieg polegający na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną. W nowoczesnych zabiegach torebka soczewki nie zostaje usunięta właśnie po to, aby mogła w niej być umieszczona nowa soczewka. Do najpopularniejszych zabiegów leczenia zaćmy zalicza się między innymi mikrocięcia, zabieg z użyciem głowicy OZiL oraz fakoemulsykację. Więcej na temat tych metod leczenia zaćmy przeczytasz na stronie **

www.tourmedica.pl

**. Na stronie odnajdziesz również kliniki, które oferują wykonanie tych zabiegów – wystarczy, że określisz miasto, w jakim chcesz wykonać zabieg i jego rodzaj.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto