18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lalki Alego Bunscha w Galerii Teatru Studio w Warszawie

wiadomosci24
od 6 do do 27 marca 2014 roku w Galerii Teatru Studio w Warszawie będzie można oglądać wystawę "Ali Bunsch. Od szopki do horyzontu" przygotowaną przez Muzeum Narodowe w Gdańsku i Muzeum Teatralne w Warszawie - Teatr Wielki - Opera Narodowa.

Ali (właściwie: Alojzy Józef) Bunsch urodził się 17 lutego 1925 roku w Bielsku, a zmarł nagle w przededniu swoich 60. urodzin w Gdańsku, gdy wychodził z próby spektaklu "Lodoiski" Wojciecha Bogusławskiego w Teatrze Wybrzeże. Należał do najwybitniejszych powojennych scenografów w polskim teatrze udatnie łącząc teatr żywego planu z lalkarskim. Scenografię i malarstwo studiował w studiu przy krakowskim Starym Teatrze oraz w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Debiutował w również w Krakowie, przygotowując wraz z Andrzejem Cybulskim scenografię do "Beksy" Marii Biliżanki. Wcześniej jednak, bo w latach 1943 - 1944 współpracował z Tadeuszem kantorem i jego Teatrem Niezależnym, w którym opracował scenografię do "Balladyny" Słowackiego i "Powrotu Odysa" Wyspiańskiego. Współpracował także z teatrem "Groteska" i "Teatrem Wesoła Gromadka" w Krakowie oraz z łódzkim "Arlekinem".

W roku 1952 rozpoczął pracę w gdańskim Teatrze Łątek, późniejszym Państwowym Teatrze Lalek (od 1957 roku: Teatr Lalki i Aktora Miniatura), był jego kierownikiem artystycznym (1952 – 1956) i dyrektorem (1956 –1961), współpracował także z Teatrem Wybrzeże. Od sezonu 1969/70 Bunsch nawiązał ścisłą współpracę z Teatrem Lalek "Guliwer", w którego historii zapisały się jego scenografie i projekty lalek do takich spektakli, jak "Pan Twardowski" i "Trzej muszkieterowie" oraz "Słowo o wyprawie Igora". W sumie zrealizował ok. 200 spektakli w teatrach lalkowych w Polsce i za granicą oraz ponad 100 w teatrach dramatycznych. Ali Bunsch cieszył się sławą jedynego polskiego scenografa, który potrafił robić lalki.

Wystawa "Ali Bunsch. Od szopki do horyzontu" w Galerii Studio prezentuje projekty dekoracji, projekty lalek i kostiumów z teatrów z całej Polski, zachowane lalki (z teatrów w Warszawie, Słupsku, Olsztynie, Gdańsku) oraz kostiumy z Teatru Dramatycznego w Warszawie. Przywołane są na niej także fotosy ze spektakli zrealizowanych w Gdańsku, Warszawie, Słupsku, Olsztynie, Łodzi i Krakowie. Jak informuje Marta Bartkowska, kierownik działu PR i Promocji Teatru Studio w Warszawie, ekspozycji towarzyszy bogato ilustrowany katalog, a wernisaż rozpocznie się o godzinie 17.30.

Zobacz więcej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto