Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Księży Młyn w Łodzi. Potężny kompleks w zabytkowym imperium Scheiblerów w Łodzi. Ma dorównywać Manufakturze [WIZUALIZACJA]

Wiesław Pierzchała
Potężny kompleks biurowo-mieszkaniowy oraz z powierzchnią usługową powstanie na terenach dawnego imperium Karola Scheiblera w Łodzi. Inwestycja porównywalna do Manufaktury.
Potężny kompleks biurowo-mieszkaniowy oraz z powierzchnią usługową powstanie na terenach dawnego imperium Karola Scheiblera w Łodzi. Inwestycja porównywalna do Manufaktury.
Potężny kompleks biurowo-mieszkaniowy oraz z powierzchnią usługową, kulturalną i drobnego handlu powstanie na terenach dawnego imperium Karola Scheiblera w Łodzi: między ul. Milionową i ul. Tymienieckiego. Ozdobą tego miejsca jest słynna secesyjna elektrownia z 1910 roku będąca unikatem w skali Europy.

Inwestorem jest Echo Investment, czołowy developer w Polsce. Jego szefowie na środowej konferencji prasowej poinformowali, że w ramach pierwszego etapu od strony ul. Milionowej powstaną nowe budynki liczące w sumie 240 mieszkań. W starych, pofabrycznych budynkach najpewniej powstaną biura. Nie wiadomo jeszcze, co będzie w secesyjnej elektrowni, w której kręcono firmy i reklamy znanych browarów, gościł na pewnej kolacji gwiazdor Hollywoodu John Malkowich, zaś zachwycony obiektem słynny reżyser David Lynch chciał tam utworzyć studio filmowe.

Inwestorzy nie chcieli ujawnić, ile pochłonie to imponujące przedsięwzięcie – drugie pod tym względem w Łodzi (po Manufakturze). Wyjaśnili jedynie, że pierwszy etap budowy, czyli mieszkania, potrwa do przełomu 2020 – 2021 roku, natomiast całość zostanie rozłożona na cztery – sześć lat.

Nieruchomość ma prawie 8 ha i biegnie od słynnego bielnika Kopischa do terenów z nie mniej słynną Tkalnią Papieską przy ul. Kilińskiego. Jest tam jeden zabytek rejestrowy – elektrownia i 13 zabytków ewidencyjnych tworzących pierwotnie wykończalnię kompleksu przemysłowego Scheiblerów.

Oznacza to, że do rewitalizacji będzie 90 tys. metrów kw. powierzchni. Ponadto powstanie tam sześć nowych budynków. Jeśli zaś chodzi o obiekty z czasów PRL, to zostaną one – z wielką chłodnią włącznie – wyburzone.

Dla łodzian jest to miejsce wyjątkowe. Inwestycja ta to dla nas wielkie wyzwanie. Chcemy stworzyć niepowtarzalne miejsce, do którego każdy chętny będzie mógł przychodzić. Mówiąc w skrócie będzie to połączenie historii i nowoczesności – zaznaczył Waldemar Olbryk z zarządu Echo Investment.

- Czekamy wiec na symboliczną pierwszą łopatę i kamień węgielny – oznajmiła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. I zapewniła, że będzie monitorować to przedsięwzięcie, które ruszy w najbliższych tygodniach – najpewniej w marcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto