Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Penderecki o muzyce, konkursie Spisaka i swoim życiu [ZDJĘCIA]

PAS, mat. prasowe
Krzysztof Penderecki w środę zawitał do Dąbrowy Górniczej. Właśnie 14 września, w 102. rocznicę urodzin patrona, w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się bowiem X Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. Impreza ta przyciąga młodych muzyków z całego świata. Każdego roku grających na innych instrumentach, zgodnie z założeniem kolejnych edycji.

Krzysztof Penderecki o muzyce, konkursie Spisaka i swoim życiu


W tym roku rywalizować będą młodzi: wiolonczeliści, fleciści i trębacze, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Czekają na nich atrakcyjne nagrody (zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają po 12 tysięcy!) oraz pamiątkowe statuetki. Oceniać ich będzie międzynarodowe jury, pod przewodnictwem znakomitego flecisty, prof. Jerzego Mrozika z wrocławskiej Akademii Muzycznej. Nadeszło 110 zgłoszeń z: Czech, Chorwacji, Japonii, Węgier, Gruzji, Korei Pd., Niemiec, Słowenii, Tajwanu, Chin, Włoch i Polski.

Konkurs rozpocznie uroczysty Koncert Inauguracyjny, 14 września, o godz. 18.00 w sali teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadzi Maestro Krzysztof Penderecki.

Maestro Krzysztof Penderecki w Dąbrowie Górniczej zjawił się w środę przed godziną 15.00, by odbyć próbę przed inauguracyjnym koncertem.

– Michał Spisak tylko dwa razy chyba przyjeżdżał do Warszawy, bo mieszkał w Paryżu. Był bardzo dobrym kompozytorem neoklasycyzmu. On i Grażyna Bacewicz. Spisak się w tym dobrze czuł, bo to był jego język muzyczny. Ja zawsze popieram nowe inicjatywy, wspierające młodych muzyków, tak jak ten dąbrowski konkurs im. Michała Spisaka. Pomoc młodym jest konieczna. Ja także robię to u siebie w Lusławicach w Europejskim Centrum Muzyki – mówi Krzysztof Penderecki. – Mój dziadek był dyrektorem banku, właściwie sam go zbudował. Mieszkaliśmy w domu z dużym pięknym ogrodem, ale to już jest niestety historia. W tym miejscu, gdzie stał ogród wybudowano okropne bloki. Właściwie nie mogę nawet patrzeć w tym kierunku, jak czasem przyjeżdżam do Dębicy. Najpierw wyrzucili nas z domu Niemcy, a potem komuniści nas wyrzucili jako burżujów. Poza tym dziadek był z pochodzenia Niemcem, ale był wielki polskim patriotą. Wszyscy moi wujowie byli natomiast w Legionach Polskich. Jak się okazuje dziadek Krzysztofa Pendereckiego miał bardzo dobrą metodę, by zachęcić młodego Krzysztofa Pendereckiego do nauki gry na skrzypcach. – Ponieważ dziadek był bankowcem, wiedział co znaczy pieniądz, dlatego za każde dodatkowe 15 minut nauki gry płacił mi. Dlatego ćwiczyłem bardzo dużo, dwie, trzy godziny dziennie, bo każde dziecko chce iść na lody, chce sobie kupić cukierki. Dzięki tej metodzie, która może nie jest bardzo chwalebna, a mój ojciec był jej przeciwnikiem, zostałem jednak kompozytorem. Bardzo wcześnie zacząłem komponować, bo już jak 7 lat miałem pisałem duety na skrzypce. I tak to zostało. A potem się okazało, że ja i tak nic innego nie potrafię tylko komponować i tak zostało do dzisiaj – dodaje. Jak podkreśla kompozytor inspiruje go do tworzenia natura. – Moja miłość do drzew jest wielka. Posadziłem bardzo duży sad na 20 hektarach. To wszystko zaczęło się 40 lat temu, bo by zobaczyć ten park trzeba poczekać te 30, 40 lat. I teraz to oglądam, co posadziłem jako młody człowiek. I sadzę te drzewa nadal. To jest moja pasja – podkreśla Krzysztof Penderecki.

Program koncertu inauguracyjnego:

Michał Spisak – Concerto giocoso Krzysztof Penderecki – Concerto grosso na 3 wiolonczele i orkiestrę Felix Mendelssohn – Bartholdy – Symfonia nr 4 A- dur "Włoska" op. 90
Wykonawcy:
Łukasz Frant – wiolonczela
Adam Krzeszowiec – wiolonczela
Natalia Kurzac-Kotula – wiolonczela

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, pod dyrekcją Maestro Krzysztofa Pendereckiego
Wstęp wolny na podstawie bezpłatnych wejściówek, które można odebrać w kasie PKZ.

Przesłuchania kolejnych etapów odbędą się w dniach od 15 do 22 września w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. W trzecim etapie Konkursu i w Koncercie Laureatów (23 września, godz. 18.00) uczestnikom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

Wstęp na przesłuchania jest wolny, podobnie jak na koncert laureatów. Tu jednak obowiązują bezpłatne wejściówki, które należy odbierać w kasie PKZ.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto