Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kryzysowa kuchnia nie oznacza byle jakich dań

redakcja
redakcja
Czy tylko drogie dania muszą być smaczne? Niekoniecznie.
Czy tylko drogie dania muszą być smaczne? Niekoniecznie. archiwum MM
Czy tylko drogie dania muszą być smaczne? Niekoniecznie.
Student stara się przeżyć miesiąc za 50 zł

Pamiętacie dwóch sławnych kucharzy, którzy reklamowali jeden z dyskontów spożywczych podając przepisy na niedrogie obiady? Pokazywali to, co kryzysowy kucharz w sieci udowadnia od trzech lat.

- Jestem z wykształcenia ekonomistą. Ekonomia to nauka o gospodarowaniu w warunkach ograniczonych zasobów, dlatego postanowiłem odnieść się w ten sposób do kuchni - pisze o sobie kryzysowy kucharz.Kryzysowa książka kucharska powstała we wrześniu 2009 roku. Pierwszym przepisem było Rösti na zielono. Danie pochodzi ze Szwajcarii i raczej nie kojarzy się z tanim jedzeniem. Nic bardziej mylnego, do jego przyrządzenia wystarczą ziemniaki, groszek, konserwowy, cebula, sałata i czosnek - koszt kilku złotych.

Średnio dwa, trzy razy w miesiącu w kryzysowej książce kucharskiej pojawiają się nowe przepisy. Możemy dowiedzieć się, jak zrobić kotlety kapuściane, witariańską lazanię z bakłażana albo kaszankę wegańską. - Dwa lata temu, przy okazji przepisu na fuszer z żużlem, podniosłem rękawicę i przyjąłem wyzwanie czytelniczki odnośnie przepisu na wegańską kaszankę. Miałem swego czasu inną koncepcję, nijak nie pasującą do kuchni kryzysowej, bo myślałem o czarnej fasoli i oliwkach. Rozwiązanie okazało się prostsze niż myślałem - pisze kryzysowy kucharz. Do kaszanki wykorzystał cebulę, czosnek, mąkę, przyprawy i oczywiście kaszę gryczaną.

- Kryzysowa Książka Kucharska jest projektem, który powstał w odpowiedzi na rosnące (niestety) potrzeby społeczne. Ma ona pokazać, że tanie gotowanie wcale nie musi być nudne. Próby zainteresowania wydawnictw formą papierową spełzły na niczym wobec tego pojawia się ona w takiej oto postaci - możemy przeczytać pod nagłówkiem kryzysowej książki, która zanotowała już ponad 55 tysięcy wyświetleń.

Projekt doczekał się również edycji dotyczącej słodkości. - Tym razem skupiam się na deserach, które w czasie depresji ekonomicznej pozwolą nam osłodzić trochę życie - pisze kryzysowy kucharz o deserach na depresję.

Za 5 złotych możemy zrobić gruszkę z sosem waniliowym, wystarczy dżem z czarnej porzeczki, budyń waniliowy, cynamon i oczywiście gruszka, a ta jak przekonuje autor jest przecież za darmo.

Jak widać do lamusa odchodzą czasy, gdy tanie gotowanie kojarzyło się raczej z zupkami chińskimi zalewanymi przez studentów. W dobie kryzysu, bez dużych pieniędzy, można tworzyć prawdziwe smakołyki!

A jakie są Wasze ulubione dania z serii niedrogich? Zdjęcia potraw (max. 8MB jedno) oraz przepis na nie wysyłajcie na adres: [email protected], w tytule wpisując "kryzysowa kuchnia po łódzku".

Czytaj codziennie:

MMLodz.pl/Wiadomosci
Polecamy na MM Łódź
Łódź Fabryczna|ulica Piotrkowska | Kolory ulic Łodzi | Konkursy |PKP, MPK - rozkład jazdy| Karaoke w Łodzi| Widzew Łódź | ŁKS Łódź| Auto Radar | Student na rowerze

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto