Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kryteria przyjęć do szkół ponadgimnazjalnych

Halina Cywińska
Jeszcze przed świętami, we wszystkich łódzkich gimnazjach powinny być do dyspozycji uczniów i rodziców kryteria przyjęć do I klas szkół ponadgimnazjalnych.

Jeszcze przed świętami, we wszystkich łódzkich gimnazjach powinny być do dyspozycji uczniów i rodziców kryteria przyjęć do I klas szkół ponadgimnazjalnych. Nim kryteria dotrą do gimnazjów i zostaną wpisane do statutów szkół ponadgimnazjalnych podajmy najważniejsze dla uczniów informacje.

Uzbierać 200 punktów Kandydaci do klas I ponadgimnazjalnych przyjmowani będą na podstawie skali punktowej. Każdy może zdobyć maksimum 200 punktów. W tym 100 punktów za wyniki wiosennego egzaminu, 75 za oceny na świadectwie ukończenia gimnazjum. Punkty za oceny będą przyznawane z pięciu wybranych przedmiotów. Wszystkie szkoły ponadgimnazjalne muszą uwzględnić punkty za język polski i obcy. Pozostałe przedmioty do punktacji wyznaczają same szkoły ponadgimnazjalne zgodnie ze swoim profilem.

Za certyfikat językowy na poziomie zaawansowanym (FCE) z głównego języka wykładanego w szkole wybranej przez kandydata otrzymuje się 5 dodatkowych punktów.

Jeśli chodzi o przedmioty, to za ocenę celującą jest 15 punktów, bardzo dobrą 10, dobrą 8, dostateczną 5. Kolejne 0-5 punktów można zarobić za osiągnięcia ucznia mające znaczenie dla jego nauki w wybranej szkole np. udział w konkursach o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim (np. Kangur). Zawody sportowe i konkursy artystyczne na szczeblu powiatowym to również 0-5 punktów. Udział w życiu szkoły (np. koła zainteresowań, samorząd) to znów 0-5 punktów.

W przypadku równorzędnych wyników kilku kandydatów komisja kwalifikacyjna będzie brała pod uwagę - punkty za egzamin, za świadectwo, za inne osiągnięcia. Zaliczane też będą ukierunkowane i udokumentowane zdolności, z powodu których uczeń miał indywidualny program lub tok nauczania.

O przyjęciu do wybranej szkoły i klasy decyduje najwyższa suma punktów uzyskanych przez kandydata. Szkoły mogą zaproponować naukę w innej klasie niż wybrana przez dziecko w tej samej szkole. Gdy miejsc zabraknie, uczeń dostanie zaświadczenie z liczbą punktów, która powinna być podstawą do przyjęcia przez inną szkołę.

Kalendarz deklaracji i składania dokumentów

Dotarliśmy też do kalendarza rekrutacji, opracowanego przez Kuratorium Oświaty dla całego województwa łódzkiego. Wynika z niego, że gimnazjaliści nie muszą się śpieszyć z decyzjami. Tylko uczniowie z Łodzi - do 12 kwietnia 2002 roku - muszą w swoim gimnazjum podać wstępnie szkołę, do której się wybierają i „zapasową” na wypadek gdyby nie dostali się do pierwszej wskazanej. 22 kwietnia łódzkie szkoły ponadgimnazjalne dowiedzą się na ilu kandydatów mogą liczyć. Jest im to potrzebne do zaplanowania ilości otwieranych klas.

Składanie podań w całym województwie odbędzie się w dniach 3-7 czerwca 2002 roku. 21-25 czerwca dostarczanie świadectw ukończenia gimnazjum. Kwalifikacja kandydatów 26-27 czerwca. Ogłoszenie list przyjętych w całym województwie równolegle zarządził wicekurator Jerzy Posmyk na 28 czerwca o godzinie 10. W tym samym dniu, w kuratorium (al. Kościuszki 120a) uruchomiony będzie punkt informacji o szkołach, którym pozostały wolne miejsca.

Wybór z niewiadomymi

Wybór szkoły ponadgimnazjalnej utrudnia obecnie kilka niewiadomych, związanych z reformą edukacji. Nową sieć szkolną uchwalić powinna Rada Miejska już 27 grudnia.

Dopiero w Informatorze na Targi Edukacyjne (23-24 stycznia 2002) mają być „rozszyfrowane” konkretne szkoły mieszczące się teraz pod tak ogólną nazwą jak np. Zespół Ponadgimnazjalny. Dzisiaj więc chcemy tylko przypomnieć gimnazjalistom, jakie szkoły będą w Łodzi po wakacjach. Po raz pierwszy poinformować młodzież jakie profile dla szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce zaproponowało Ministerstwo Edukacji i Sportu. Oto konkrety:

- 3-letnie liceum ogólnokształcące, w którym będzie można wybrać profil humanistyczny, językowy, matematyczno-fizyczny, informatyczny, biologiczno-chemiczny, artystyczny;

- 3-letnie liceum profilowane z przedmiotami ogólnokształcącymi i ogólnozawodowymi, kończące się maturą. Z profilami kształtowania środowiska, ekonomiczno-administracyjnym, rolniczo-spożywczym, usługowo-gospodarczym, kreowania ubiorów, chemicznymi badaniami środowiska, socjalnym, leśnictwa i technologii drewna, transportowo-spedycyjnym, elektronicznym, elektrotechnicznym, mechatronicznym, zarządzania informacją;

- 4-letnie technikum, w którym będą przedmioty ogólnokształcące i zawodowe ma przygotować do matury i egzaminu zawodowego;

- 2-3-letnia szkoła zawodowa, po ukończeniu której będzie można zdobyć tytuł robotnika wykwalifikowanego lub czeladnika w określonym zawodzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto