Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w policji nie zdziesiątkował funkcjonariuszy. Wszystkie jednostki w Łodzi i województwie funkcjonują normalnie

Piotr Jach
Piotr Jach
Grzegorz Gałasiński
Koronawirus szerzy się także wśród policjantów, choć jak na razie w woj. łódzkim nie dochodzi do tak drastycznych sytuacji jak w czerwcu, kiedy to z powodu rosnącej liczby zachorowań na Covid-19 wśród tamtejszych funkcjonariuszy, na blisko dwa tygodnie zawieszono funkcjonowanie komisariatu przy ul. Wysokiej w Łodzi.

– We wszystkich jednostkach łódzkiego garnizonu ciągłość służby jest zachowana – informuje ml. insp. Joanna Kącka, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi. – Choć sytuacja jest zmienna. Małe ogniska koronawirusa pojawiają się i wygasają, ale bez poważniejszego wpływu na pracę komisariatów czy komend.

Z danych komendy wojewódzkiej wynika, że zakażanych i izolowanych jest obecnie ponad 4,5% stanu osobowego łódzkiego garnizonu (ok. 260 osób), zaś na kwarantannie przebywa blisko 4% (ok. 230 osób). W Komendzie Miejskiej Policji w Łodzi odsetek funkcjonariuszy zakażonych SARS-CoV-2 wynosi 3,8% (ok. 55 przypadków), a tych pozostających na kwarantannie 3,1% (ok. 44). Nie sposób powiedzieć, ile z nich to zakażenia związane z pełnioną służą.

- Policjanci prowadzą też cywilne życie - mają znajomych, rodziny, dzieci. Tak jak inni rodzice trafiali na kwarantannę po tym, gdy koronawirusa wykrywano np. w szkole dziecka – dodaje insp. Kącka.

Policje wspierają żołnierze WOT

Funkcjonariuszy nieobecnych zastępują koledzy – z tych samych lub sąsiednich jednostek. W rutynowych obowiązkach, takich jak np. kontrole osób przebywających na kwarantannie, policja korzysta ze wsparcia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerii Wojskowej (choć nie w Łodzi) oraz straży miejskich.

Co ciekawe, nad bezpieczeństwem epidemicznym policjantów, nie tylko w garnizonie łódzkim, lecz w całym kraju, czuwa Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji w Warszawie, które bada na obecność koronawirusa próbki pobierane od policjantów w przypadku podejrzenia zakażeniem.

Jak mówi insp. Kącka, w celu ochrony przed takim zagrożeniem, funkcjonariuszom ograniczono bezpośrednie kontakty, wprowadzając zmianowy system pracy. Na stanowiskach, na których jest to możliwe, zorganizowano pracę zdalną. W ciągach komunikacyjnych budynków policji obowiązkowe jest noszenie maseczek ochronnych, zachowanie dystansu społecznego oraz wszelkich innych środków ostrożności obowiązujących w miejscach pracy.

O przestępstwie można zawiadomić e-mailem

Policja przypomina, że od wielu miesięcy jest możliwość składania zawiadomień o przestępstwach lub wykroczeniach za pośrednictwem e-maila. Odpowiednie formularze oraz adresy e-mail komisariatów policji z całego województwa można znaleźć na stronie lodzka.policja.gov.pl.

- Prosimy też, aby dzwoniąc na alarmowy numer tel. 112, osoby chore lub przebywające na kwarantannie informowały o tym dyspozytorów. To pomoże podejmującym interwencje służbom należycie się do nich przygotować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto