Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Łódzkiem. Zwolnienia grupowe w lipcu. Ile firm żegna się z pracownikami, co nas czeka jesienią na rynku pracy?

Redakcja
Lipiec na rynku pracy w województwie łódzkim nie był aż tak dobry jak czerwiec. W czerwcu bowiem żadna z firm nie zdecydowała się na grupowe zwolnienia pracowników, w lipcu to się natomiast zmieniło.

Firmy na większą skalę zaczęły zwalniać grupowo od marca i był to efekt pandemii koronawirusa. W marcu z tego powodu do zwolnień w naszym województwie zgłoszono 290 osób, zaś w kwietniu już 528. Maj nie przyniósł poprawy sytuacji, wówczas do zwolnień zgłoszono 593 osoby. Gdy wyglądało na to, że z miesiąca na miesiąc te liczby będą coraz wyższe, czerwiec przyniósł zmianę sytuacji: nikt nie zgłosił się do powiatowego urzędu pracy w naszym regionie z takim zamiarem. Specjaliści rynku pracy podkreślali, że to efekt stabilizowania się sytuacji po odmrożeniu gospodarki, a kolejne miesiące nie powinny przynieść zmiany trendu. Nie do końca się to sprawdziło.

- W lipcu 2020 do zwolnień grupowych zostało zgłoszonych 27 pracowników jednej firmy - wynika z zestawienia Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi. - Realizowane były ponadto wypowiedzenia 132 osób, których zwolnienia były zgłaszane we wcześniejszych miesiącach.
Dwudziestu siedmiu pracowników chce zwolnić łódzka spółka Wartatex, która zajmuje się produkcją dzianin i włókniny i to jest jedyne nowe zgłoszenie. W lipcu pracę straciło 63 pracowników firmy Syntex z Łowicza, która zajmuje się produkcją rajstop i skarpet. W tej firmie zwolnienia grupowe prowadzone były już od marca.

Sytuację na rynku pracy i nastroje wśród pracodawców w czasie pandemii bada regularnie Polski Instytut Ekonomiczny. Twórcy badania podkreślają, że w lipcu korzystne tendencje odwróciły się.

- Zwiększył się odsetek firm produkcyjnych i usługowych planujących redukcję zatrudnienia - czytamy w Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Pod koniec lipca po 6 procent firm usługowych i produkcyjnych planowało redukcję zatrudnienia.

Widać to także w danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw.

- W okresie zamrożenia gospodarki nasilał się spadek zatrudnienia w tym sektorze, w marcu i kwietniu zatrudnienie miesiąc do miesiąca zmniejszyło się odpowiednio o 0,5 proc. i 2,4 proc. - podał GUS. - w maju, dzięki odmrażaniu polskiej gospodarki, spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw wyniósł tylko 1,4 proc. w czerwcu natomiast zanotowano nieznaczny wzrost - o 0,2 proc.

Pod koniec lipca stopa bezrobocia w województwie łódzkim wyniosła 6,2 proc., natomiast w kraju było to 6,1 proc. W naszym regionie w urzędach pracy zarejestrowanych było ponad 67,5 tys. bezrobotnych, w tym blisko 35 tys. kobiet. Odsetek osób bezrobotnych - w porównaniu do czerwca 2020 - w naszym regionie wzrósł o 0,5 punktu procentowego.

– Sytuacja na rynku pracy wydaje się stabilizować, pierwsze niepokojące reakcje pracodawców i związane z nimi zapowiedzi zwolnień wyraźnie osłabły – komentuje Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Pracownicy ministerstwa prognozują, że w kolejnych miesiącach dynamika wzrostu bezrobocia rejestrowanego wyhamowuje, choć prawdopodobny jest zwiększony napływ osób bezrobotnych po upływie okresu wypowiedzeń i zakończeniu sezonu letniego. Jest to jednak typowa zmiana sezonowa, która nie ma związku z koronawirusem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto