Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec konsultacji społecznych na temat strategii rozwoju Łodzi

Piotr Brzózka
Prezydent Hanna Zdanowska przedstawiła zebranym wyniki konsultacji
Prezydent Hanna Zdanowska przedstawiła zebranym wyniki konsultacji fot. Paweł Dobrowolski
W poniedziałek na Politechnice Łódzkiej zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie powstającej strategii miasta Łodzi. Prezydent Hanna Zdanowska i urzędnicy UMŁ przedstawiali wyniki trzech tur styczniowych konsultacji, podczas których dyskutowano nad strategią rozwoju Łodzi zaprezentowaną w grudniu.

Łódź ma być dynamiczna i przyjazna. Znów mamy ogólniki. Nowy dokument ma być napisany w marcu.

W konsultacjach wzięło udział 300 uczestników, w tym reprezentanci 46 organizacji i 129 osób prywatnych. Zgłoszono 750 uwag. Część ma być uwzględniona w strategii, część w towarzyszących jej szczegółowych programach.

Na wstępie prezydent Hanna Zdanowska oznajmiła, że to były największe konsultacje społeczne w historii Łodzi. Zaznaczyła, że pod wpływem głosów łodzian do strategii zostaną wprowadzone fundamentalne zmiany.

O szczegółach mówił Wojciech Rosicki, dyrektor departamentu strategii i rozwoju UMŁ.

Pierwotna wizja zakładała, że Łódź ma być miastem dynamicznie się rozwijającym. Po konsultacjach zamieniono to na wizję miasta przyjaznego. Konkretnie - Łódź ma być nie tylko dynamiczna, ale i "przyjazna, twórcza, ma być miastem zrównoważonego rozwoju, wysokiej jakości życia, wykorzystującym potencjał historyczny, infrastrukturalny i kreatywny".

Poza tym zajdą zmiany, jeśli chodzi filary strategii. W pierwszym dotyczącym sfery gospodarczej, znajdą się rozszerzenia dotyczące m.in wsparcia przedsiębiorczości, dające nowoczesne miejsca pracy (m.in. mechatronika, nowoczesne włókiennictwo). Nowością będzie też zaakcentowanie współpracy z gminami ościennymi oraz Warszawą.

W filarze drugim, dotyczącym sfery społecznej, mają zostać zawarte m.in. elementy dotyczące "włączania społecznego" osób wykluczonych. Ma też silniej zostać zaakcentowana rola łódzkich uczelni.

W nowej wersji strategii ma się też pojawić trzeci filar, odnoszący się do sfery "przestrzenno-środowiskowej". A więc mają być zapisy o rewitalizacji, zwiększaniu atrakcyjności różnych obszarów miasta.

Co to wszystko oznacza w praktyce? Częściowo przekonamy się za miesiąc. Nowa wersja strategii ma zostać napisana w marcu. Radni będą nad nią głosować w kwietniu.

Magistrat zdradził też w poniedziałek harmonogram prac nad szczegółowymi programami, które pozwoliłby wdrażać ogólną strategię w życie. Opracowanie tzw. polityk sektorowych już się zaczęło i ma potrwać do sierpnia. W tych ramach mają zostać określone rzeczy tak ważne, jak "diagnoza stanu zastanego, wskaźniki efektów, które miasto zamierza osiągnąć, skala ryzyka, źródła finansowania".

Prezentacji towarzyszyły debaty ekspertów (m.in. prof. Jan Krysiński i Tadeusz Markowski) oraz polityków (Mariusz Walasek, Anna Adamska i Sylwester Pawłowski) - nie przyniosły jednak spodziewanych emocji.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto