Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolory Polski: Muzyka tatarska w franciszkańskim klasztorze

łk
Yazcite, czyli "Pieśń o wiośnie" zobaczymy i usłyszymy podczas spotkania z muzyką tatarską w ramach "Kolorów Polski"
Yazcite, czyli "Pieśń o wiośnie" zobaczymy i usłyszymy podczas spotkania z muzyką tatarską w ramach "Kolorów Polski" fot. materiały promocyjne
W sobotę 16 lipca w klasztorze franciszkanów w Radomsku (ul. Narutowicza 3) o godz. 19 w koncercie "Tatarska pieśń o wiośnie" wystąpi zespół Yazcite. Atrakcje zaplanowano jednak na kilka godzin przed koncertem. Nie tylko muzyczne.

Tatar z Chopinem, zalewajka z Radomska

Projekt Yazcite został powołany do życia w 2010 r. przez Hannę Turonek i Pawła Betleya.

Muzyka Yazcite opiera się na tematach zaczerpniętych ze starych pieśni tatarskich. W większości są to melodie pochodzące z okolic Kazania i Ufy, ale muzycy wykonują również własne kompozycje, jedynie zainspirowane tatarską melodyką.

Utworom zostały nadane programowe tytuły mające na celu wprowadzenie słuchacza w świat melodii azjatyckich i przybliżenie zarysów historii Tatarów osiadłych na ziemiach polskich.

- Muzyki zawierającej się w projekcie nie należy szufladkować w ramach konkretnego stylu czy gatunku, ponieważ tyle jest stylów w muzyce tatarskiej, ilu Tatarów rozsianych po świecie - przyznaje autorka projektu, Hanna Turonek.

Aby w pełni oddać zamierzony klimat artyści używają tradycyjnych instrumentów wykorzystywanych nie tylko w muzyce tatarskiej, m.in.: kubyz, zurnę, sukę biłgorajską, fidel płocką, lutnię arabską al oud, lutnię perską tar, flety bambusowe z japońskiej wyspy Okinawa, flety dizi, duduk, chiński instrument dęty hulusi, frame drum czy darabukę. Nie wahali się oni użyć również wszelkiego rodzaju instrumentów wymyślonych ad hoc przez Pawła Betleya - swój udział w całościowym brzmieniu zespołu miała również szklana butelka po Coca-Coli, stołowa pokrywa z dykty, pojemnik na długopisy czy zwyczajny pęk kluczy.

Podczas koncertu zabrzmią również wybrane kompozycje z płyty "Chopin na 5 kontynentach", studyjnego albumu wydanego w marcu 2010 r. z okazji obchodów Roku Chopinowskiego, zawierającego autorskie aranżacje utworów Fryderyka Chopina na instrumenty etniczne z całego świata.

Przygotowano również dodatkowe "tatarskie" atrakcje. O godz. 15 rozpocznie się zwiedzanie odrestaurowanej Chaty Tatarskiej z 1875 r. położonej przy ulicy Częstochowskiej 9 (dzielnica Stobiecko Miejskie), w zagrodzie tatarskiej wysłuchać będzie można gawęd i legend miejskich związanych z dzielnicą, odbędzie się degustacja potraw regionalnych takich jak wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi "Tatarczuch z Radomska" i "Radomszczańska zalewajka".

Pasterz, co na liściu gra

Na niedzielę 17 lipca, w Rogowie, w słynnym arboretum, zaplanowano koncert Joszko Brody pt. "W poszukiwaniu dźwięków".

O godz. 17 na scenie razem ze słynnym muzykiem staną dzieci z Rogowa, Brzezin i innych okolicznych miejscowości, które wcześniej wzięły udział w muzycznych warsztatach z Brodą. Razem z Brodą i towarzyszącym mu zepołem inststrumentalnym wykonają one ludowe melodie z regionu Rogowa i Brzezin.

W drugiej części koncertu wykonane zostaną utwory z repertuaru Joszka Brody - pieśni i melodie związane z Beskidem Śląskim, inspirowane muzyką Karpat oraz pieśni pochodzące z rejonu kulturowego, do którego zalicza się również Rogów.

Zespół Joszka Brody zagra w składzie: Joszko Broda (fujarki, fujara, drumle, rogi, trombity, liść, słomka, okaryna, trąba Józefa Wilkonia i inne instrumenty pasterskie z rejonu Karpat), Dima Gorelik (gitary), Andrzej Lewocki (gitara), Michał Barański (kontrabas, gitara basowa).

W Rogowie nie braknie innych atrakcji. O godz. 13 we wsi Buczek (nr 26) koło Brzezin (na trasie do Rogowa) pod hasłem "Co jest co?" posłuchać będzie można gawęd i wziąć udział w trzygodzinnych warsztatach kulinarnych poświęconych zalewajce, żurkowi i barszczowi. Do godz. 17 rogowskie arboretum otwarte będzie dla spacerowiczów.

Zapisy pod adresem mailowym: [email protected] oraz pod numerem tel. (42) 664 79 66 w godz. 10-15. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto