Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Krzysztofa Musiała w Muzeum Miasta Łodzi

Anna Pawłowska
Wieszanie "Autoportretu z przyszłą żoną" Vlastimila Hofmana - wizytówki kolekcji
Wieszanie "Autoportretu z przyszłą żoną" Vlastimila Hofmana - wizytówki kolekcji fot. Radosław Sochala
Pięć dni trwało, zakończone we wtorek, wieszanie obrazów z kolekcji Krzysztofa Musiała, które utworzą Galerię Mistrzów Polskich w Muzeum Miasta Łodzi.

Uroczyste otwarcie ekspozycji ma nastąpić w piątek o godz. 19.

- Jako ostatni pracownicy muzeum zawiesili na ścianie obraz Vlastimila Hofmana "Autoportret z przyszłą żoną" z 1916 roku, który firmuje całą kolekcję. Znajduje się on na zaproszeniach na wernisaż - wyjaśnia Magdalena Krajewska-Sochala, specjalista ds. public relation Muzeum Miasta Łodzi.

W skrzydle Pałacu Poznańskiego znajdzie się 128 prac - głównie obrazów, ale także rysunków i rzeźb. Wśród znamienitych nazwisk polskich artystów XIX i XX wieku zobaczymy prace Olgi Boznańskiej, Leona Chwistka, Xawerego Dunikowskiego, Juliana Fałata, Wojciecha Kossaka, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Meli Mutter, Władysława Podkowińskiego, Wojciecha Weissa, Leona Wyczółkowskiego, Eugeniusza Zaka.

Dzieła uporządkowane zostały tematycznie. Skupiają portrety, pejzaże, naturę i akty. Po remoncie, wnętrza w skrzydle pałacu zyskały zielono-seledynową barwę. Przestrzeń organizują moduły wystawiennicze w kolorze czerwieni biskupiej.

- To jedyna taka galeria w Polsce, powstała z połączenia zasobów biznesmena-kolekcjonera i instytucji samorządowej - mówi Ryszard Czubaczyński, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. - Duże pieniądze i cenne działa sztuki znajdują się w prywatnych rękach. Muzeów nie stać na kupowanie dzieł sztuki.

Krzysztof Musiał, polski biznesman na stałe mieszkający w Hiszpanii, przekazał Muzeum Miasta Łodzi dzieła w depozyt na czas nieokreślony. Prace pozostaną jego własnością, będą jednak udostępniane zwiedzającym w muzealnych wnętrzach. Zbiór polskiej sztuki XIX i XX wieku Musiała znakomicie uzupełnia kolekcję sztuki awangardowej zgromadzoną w Muzeum Sztuki ms2, mieszczącym się po drugiej stronie kompleksu Manufaktury.

Krzysztof Musiał wybiera się do Łodzi na wernisaż. Dyrektor Czubaczyński, który zabiegał o to, aby cenna kolekcja trafiła właśnie do jego placówki, już snuje nowe plany.

- Myślę o zagospodarowaniu 14 tysięcy metrów kwadratowych przestrzeni w Manufakturze od strony ulicy Karskiego. Budynek mógłby służyć sztuce awangardowej i Biennale Sztuki. Będę apelował do obecnych na otwarciu wystawy przedstawicieli przyszłych władz miejskich: wpiszmy w imperium Poznańskiego imperium kultury - mówi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto