Kolej to proekologiczna alternatywa

Artykuł sponsorowany
Rozmowa z Witoldem Stępniem, marszałkiem województwa łódzkiego

Panie Marszałku, 30 maja zostało podpisane porozumienie związane z uruchomieniem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Od 15 czerwca 2014 r. zacznie obowiązywać elektroniczny Wspólny Bilet Aglomeracyjny. Jak zrodził się pomysł budowy systemu transportowego opartego o kolej?
Kolej jest jednym z kluczowych środków transportu, przez lata niedocenianym, który powinien pełnić rolę komplementarną dla transportu drogowego. Jak widać na przykładzie państw zachodnich, a coraz częściej również w dużych aglomeracjach Polski, dobrze zbudowany system kolejowy wokół metropolii jest najlepszym sposobem zwiększenia mobilności mieszkańców dużego obszaru. W przypadku Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, w jej zasięgu znajdzie się ponad półtora miliona osób. Dajemy im możliwość szybkiego i bezkolizyjnego dotarcia do miejsca pracy, uczelni, instytucji kultury, centrów handlowych. Z tych powodów jestem gorącym zwolennikiem wzmacniania roli kolei. Od początku swojej pracy w Zarządzie Województwa Łódzkiego budowa sprawnego systemu kolei aglomeracyjnej jest dla mnie priorytetem. Dobrze przygotowany projekt pomógł nam w aplikowaniu o środki unijne i teraz kończymy realizację pierwszego etapu budowy ŁKA.

Jakie są kolejne etapy realizacji projektu? Gdzie docelowo będzie można dojechać naszymi regionalnymi pociągami?
Pierwszy etap budowy ŁKA to połączenie z Łodzią ośrodków znajdujących się w odległości ok. 50 km. 15 czerwca nowoczesne pociągi zakupione w ramach ŁKA zaczną jeździć do Sieradza, jesienią do Łowicza, później do Kutna i Koluszek. W drugim etapie budowy ŁKA, ale jeszcze w tym okresie programowania unijnego, chcemy rozszerzyć jej zasięg i objąć inne duże miasta regionu, m.in.: Tomaszów Mazowiecki i Piotrków Trybunalski.

Kolej na całym świecie przeżywa drugą młodość, a jednym z jej walorów jest proekologiczny charakter. Jak projekt ŁKA wpisuje się w politykę województwa w tym zakresie?
Jak wspomniałem, kolej ma nie tylko komplementarny charakter środka transportu wobec autostrad i dróg ekspresowych, ale jest dla nich również proekologiczną alternatywą. Stąd nasza szeroko zakrojona współpraca z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w tym zakresie. Nie przypadkiem od dwóch lat wspólnie organizujemy akcję "Pociągiem w Łódzkie" promując ten środek lokomocji jako przyjazny dla środowiska, do którego chcemy zachęcić mieszkańców. Marzy mi się, żeby w regionie powstała moda na podróżowanie pociągiem, aby transport koleją był tak samo popularny jak samochodem, czy środkami komunikacji miejskiej.

W jaki sposób władze regionu promują nasze dziedzictwo naturalne? Łódzkie może być przecież atrakcyjnym miejscem do wypoczynku.
Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, stąd nasze liczne działania w tym kierunku. Wspominałem już o akcji "Pociągiem w Łódzkie", która ma na celu pokazanie atrakcji naszego regionu mieszkańcom. Odwiedzamy nie tylko miasta, ale między innymi nasze parki krajobrazowe - przepiękne zakątki, charakteryzujące się bogactwem przyrodniczym oraz bogatą kulturą i tradycją lokalną. W większości są one związane z pięknymi rzekami przepływającymi przez nasz region. Nadpiliczne i Nadwarciańskie Parki Krajobrazowe ukazują ich malownicze nabrzeża, urokliwe meandry, bujną roślinność i rzadko spotykane okazy zwierząt. Bolimowski Park Krajobrazowy oprócz niezwykłych fragmentów rzeki Rawki, oferuje na swoim obszarze okazałe budowle naszego dziedzictwa kulturowe z pałacami i ogrodami w Nieborowie i Arkadii. Wszystkie są z pewnością warte poznania. Za nami "Tydzień parków krajobrazowych", w trakcie którego w ciekawy sposób zaprezentowane zostały uroki przyrodnicze Ziemi Łódzkiej.

To tylko przykłady wpisujące się w konsekwentnie realizowaną strategię promocji regionu, mającą na celu zaprezentowanie Łódzkiego, które jest bogate w swoją różnorodność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto