Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiety będą udzielać komunii świętej. Także w archidiecezji łódzkiej

Anna Gronczewska
Do tej pory w archidiecezji łódzkiej  nadzwyczajnymi szafarzami komunii św. byli mężczyźni
Do tej pory w archidiecezji łódzkiej nadzwyczajnymi szafarzami komunii św. byli mężczyźni archidiecezja łódzka
Być może już w przyszłym roku w archidiecezji łódzkiej będzie można otrzymywać komunię świętą z rąk kobiet. Rozpocznie się bowiem kolejna formacja nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej. Kandydatami mogą być mężczyźni, ale też kobiety.

O tym, że kobiety mogą udzielać komunii świętej zadecydował 11 stycznia 2021 roku papież Franciszek. Zmodyfikował o prawo kanoniczne i zezwolił kobietom na tzw. posługę akolity i lektora. Decyzję ogłosił w dokumencie „Spiritus Domini”.  Kobiety mogą zostać akolitami, a także lektorami.

Akolita to jedna z form posługi w Kościele katolickim. Może być między innymi lektorem, a więc czytać Pismo Święte podczas mszy świętej, poza Ewangelią. Akolita udziela też Komunii Świętej. Za decyzją papieża Franciszka poszły postanowienia Konferencji Episkopatu Polski z czerwca ubiegłego roku. Dekret wszedł w życie 12 grudnia. Zgodnie z nim szafarzami komunii świętej mogą być kobiety.

W styczniu przyszłego roku rozpocznie się formacja nowych nadzwyczajnych komunii świętej w archidiecezji łódzkiej. Proboszczowie mogą zgłaszać nie tylko mężczyzn, ale również kobiety. Nie każda jednak będzie mogła pełnić tę funkcję. Musi spełnić odpowiednie wymagania. Musi mieć skończone 25 lat, ale nie tylko.

Wymaga się od kandydatów i kandydatek, aby odznaczali się wzorowym życiem moralnym, apostolskim oddaniem, bezinteresownością, szczerą pobożnością i gorliwym życiem sakramentalnym, szczególnym umiłowaniem Pisma Świętego i Eucharystii oraz duchem posłuszeństwa Kościołowi - czytamy w komunikacie Konferencji Episkopatu Polski.

Muszą oni posiadać także odpowiednie przymioty intelektualne, wystarczającą wiedzę o tej posłudze w Kościele, wyróżniać się solidnością w pracy oraz umiejętnością współpracy z innymi. Winni cieszyć się dobrą opinią i być akceptowani przez wiernych wspólnoty, do której należą i w której będą wypełniać powierzone im zadania. Do pełnienia swych zadań powinni być przygotowani przez odpowiednią formację.

W archidiecezji łódzkiej będą odbywały się cykliczne spotkania, które zakończą się w kwietniu. A jak to wygląda w innych diecezjach? W czerwcu metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki udzielił święceń 89 mężczyznom i 54 kobietom mających być nadzwyczajnymi szafarzami komunii świętej. Tylko wśród wyświęconych kobiet były wyłącznie siostry zakonne.

W archidiecezji łódzkiej i innych diecezjach regionu mamy już kilkaset nadzwyczajnych szafarzy. W wielu parafiach jest ich po kilku. W archidiecezji łódzkiej pierwszy szafarz otrzymał święcenia już w 2003 roku. Mógł nim zostać mężczyzna w wieku 35-65 lat. Ostatnio dolną granicę obniżono do 25 lat.

Komunie udzielane przez kobiety w polskim Kościele nie są czymś nowym. Jeden z księży archidiecezji łódzkiej wspomina, że pracował z siostrą zakonną pochodzącą z archidiecezji lubelskiej.

Miała zgodę tamtejszego biskupa i w parafii w której pracowała na terenie archidiecezji lubelskiej udzielała komunii – dodaje łódzki kapłan.

Jan Piechocki, emerytowany łodzianin był z 15 lat temu u swej rodziny w Ciechanowie. Był wtedy bardzo zdziwiony tym co zobaczył podczas mszy w tamtejszym kościele.

Zakonnica rozdawała komunię świętą – mówi. - Kuzynka stwierdziła, że dla nich to nie nowość. Ta siostra od kilku lat udzielała komunii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto