Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Kadisz" i "Siedem Bram Jerozolimy" (wideo)

Redakcja
Niekwestionowanym wydarzeniem wczorajszego wieczoru był niezwykły koncert Krzysztofa Pendereckiego, skomponowany specjalnie na obchody 65. rocznicy likwidacji getta.

Koncert Galowy rozpoczął się modlitwą na zakończenie szabatu. Hawdala została wykonana przez Benziona Millera i Mosche Schulhofa.

Penderecki stworzył „_Kadisz, Łódzkim Abramkom, którzy chcieli żyć. Polakom, którzy ratowali Żydów_”, w wyniku inspiracji poezją młodego poety Abrama Cytryna, który najważniejsze lata swojego życia spędził w Litzmannstadt Ghetto. W 1944 roku wraz z rodziną został wywieziony do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie zginął.

W 1945 roku jego starsza siostra Lucy Cytryn-Bialer odnalazła zbiór jego wierszy i opowiadań, które znajdowały się w mieszkaniu przy ulicy Starosikawskiej 12, ostatnim miejscu pobytu rodziny Cytrynów przed wysiedleniem do obozu. 

VII Symfonia „_Siedem bram Jerozolimy_” została skomponowana na uroczystość obchodów 3000-lecia tego miasta. Dzieło, jak czytamy na stronie obchodów, rozgrywa się między dwoma sferami: groźnym obrazem doliny umarłych i nadzieją, jaką rodzi Zmartwychwstanie.


Muzyka Krzysztofa Pendereckiego idealnie wpisała się w atmosferę patetycznych i starannie zaplanowanych obchodów. Wprawiała w podziw znakomitym zbudowaniem atmosfery grozy i przerażenia, wymieszanej z niepewnością oczekiwania kolejnych taktów.

Przepełniona mistyką i i tajemniczością krajów semickiego Lewantu nie pozwoliła złapać oddechu, chwili wytchnienia, trzymając w ogólnym zaniepokojeniu zgromadzonych melomanów. Przypomniała atmosferę Litzmannstadt Ghetto, atmosferę terroru i bojaźni o każdy kolejny dzień.

Czy jednak... tak jak nam potrzebna była werbalna lekcja wstrząsającej historii, tak samo wiele dała samym ocalałym? Czy pamięć o zbrodni musi być jednocześnie rozdrapaniem gojących się od ponad 60 lat głebokich ran?

Być może, podczas kolejnych obchodów, to Oni, Ocaleni od zagłady, opowiedzą nam więcej o sobie, swoim życiu, swoich bliskich? Być moze ktoś da im wreszcie szansę na zabranie głosu, bo cóż może wzruszać bardziej niż niezwykła historia...

Historia jednego człowieka.

Przeczytaj także:**
- W poszukiwaniu śladów Litzmannstadt Ghetto
- Dzień pamięci o zagładzie - obchody w Łodzi
[-
Odsłonięcie obelisku "Żegoty" w Parku ocalałych](https://lodz.naszemiasto.pl/odsloniecie-obelisku-zegoty-w-parku-ocalalych/ar/c13-2852862)
- Pokazy filmów na Altshtot**



MM Łódź patronuje:

MMŁódź poleca:
Zostań
dziennikarzem
obywatelskim

KonkursyZdrowie i uroda
Przewodnik
po lokalach

Sztuka w ŁodziTeatr w Łodzi
Kino w ŁodziPraca w Łodzi
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto