Jeżeli pracodawca jest witalny - witalni są także pracownicy.

Artykuł sponsorowany
Reguła ta świetnie sprawdza się w bełchatowskiej spółce. Zdrowe odżywianie się, umiejętne radzenie sobie ze stresem i aktywne spędzanie czasu wolnego to tylko niektóre cechy pracownika witalnego. Natomiast celem witalnego pracodawcy jest wspieranie i pomaganie pracownikom w osiągnięciu zrównoważonego trybu życia. Dzisiaj każdy z nas wie, jak ważną rolę odgrywa prawidłowe odżywianie się, aktywność fizyczna i odpowiednie zarządzanie stresem. Pracownicy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. (PGE GiEK S.A.) wiedzą o tym najlepiej i są najlepszym przykładem pracowników witalnych. A co na to wpływa? Uporządkowany i regularny tryb życia.

Na zlecenie PGE GiEK S.A., w ramach współpracy Spółki z Uniwersytetem Łódzkim, Centrum Promowania Zrównoważonego Stylu Życia przeprowadziło badania, których celem była diagnoza prozdrowotnych postaw i świadomości dotyczącej wybranych aspektów zrównoważonego stylu życia swoich pracowników.

Centrum skupia ekspertów i badaczy, którzy promują prozdrowotne nawyki w społeczeństwie. Podczas badań zleconych przez Spółkę powstał projekt Pracodawca witalny, który był pierwszym działaniem Centrum zorganizowanym we współpracy z tak ważnym przedstawicielem pracodawców w województwie łódzkim. Jego celem było stworzenie odpowiednich narzędzi i programów, które dałyby wsparcie osobom zainteresowanym tematyką zdrowego stylu życia, a także mogłyby być wdrażane przez firmy zainteresowane rozwojem prozdrowotnych nawyków wśród własnej kadry zarządzającej.

- Podstawowym celem badań było pozyskanie informacji dotyczących stylu życia w wybranej grupie pracowników PGE GiEK - mówi Ewa Jagiełło, kierownik projektu. W anonimowych ankietach i indywidualnych wywiadach pracownicy wybranych spółek byli pytani o zachowania, oceny i opinie związane z codzienną rutyną, ze sposobem odżywiania się, aktywnością fizyczną, samopoczuciem i trybem życia. Jakie są efekty badań?

Pracownicy zatrudnieni w PGE GiEK S.A. nie stronią od aktywności fizycznej, którą uprawiają nawet 2-3 razy w tygodniu. Najczęściej jadają w domu i unikają niezdrowych dań gotowych, słodzonych napojów gazowanych oraz fast foodów.

W jaki sposób wpływają na stan swojego zdrowia, kondycję i redukują stres poprzez świadome kulinarne wybory? Dla większości osób śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem. - Jest to bardzo istotne, gdyż ten pierwszy posiłek ma dostarczyć 25 proc. dziennego zapotrzebowania na energię - komentuje Urszula Mijakoska, pierwszy diet coach w Polsce. - Śniadanie składające się z węglowodanów złożonych, czyli np. kaszy jaglanej lub płatków owsianych jest niezwykle ważne, ponieważ pełnoziarniste zboża zapewnią energię na ok. 3-3,5 godz.- podkreśla.

Większość pracowników Spółki je brązowy ryż, pełnoziarniste makarony, kasze, ciemne pieczywo, świeże owoce i warzywa. Gustują w domowym jedzeniu, unikając półproduktów czy dań gotowych. Piją także dużo wody mineralnej. A dla osiągnięcia lepszego samopoczucia łączą różne produkty w jednym posiłku.
Mają także świadomość, jak typ pożywienia wpływa na organizm. Dlatego w ich codziennych posiłkach ważną rolę odgrywają produkty mleczne. - Pracownicy uświadamiają sobie potrzebę wyboru produktów, które są korzystne dla zdrowia i unikają tych, które niekorzystnie wpływają na ich organizm - zaznacza Urszula Mijakoska.
Nie tylko ilość i jakość spożywanych posiłków świadczy o zdrowym stylu życia. Bardzo ważne jest także nastawienie do świata, a to przejawia się naszym samopoczuciem. A jak czują się pracownicy spółki PGE GiEK S.A.? Większość z nich mimo zmęczenia zachowuje energię. Świadczy to o tym, że potrafią oddzielić obowiązki zawodowe od domowych, a jednocześnie umiejętnie wykorzystują czas wolny na regenerację organizmu.

Pracownicy podkreślali, że ważną rolę w kształtowaniu i praktykowaniu określonych nawyków odgrywa życie rodzinne. Większość pracowników angażuje się w sferę życia rodziny. Lubią spędzać ze sobą czas, z przyjemnością więc oddają się wspólnym aktywnościom i zainteresowaniom. Razem chodzą na basen i na spacery, spotykają się przy posiłkach, mają wspólne hobby, wyjeżdżają na narty, organizują wyprawy rowerowe itp.

Niebagatelne znaczenie dla jakości naszego życia i zdrowia ma stres. W małych dawkach może stanowić element podnoszący skuteczność - pobudza nas do działania tak, jak mała czarna. Ale zbyt duże i długotrwałe napięcie może doprowadzić do wielu chorób, a także do wypalenia zawodowego. Na zwiększenie stresu głównie wpływa brak czasu. Problem może nasilać także konflikt w pracy lub domu.

Aby skutecznie walczyć z tym problemem, należy poznać przyczyny stresu i rozładować napięcie. Jak to robią pracownicy Spółki? Uczą się nim zarządzać. Najlepiej wychodzi to tym, którzy wiedzą skąd on pochodzi i znają jego objawy. Wiele osób kiedy odczuwa ciągłe zmęczenie i dodatkowo cierpi na bezsenność, od razu zaczyna podejmować walkę ze stresem. Jednak wiele objawów napięcia nie jest tak oczywistych. Należą do nich bóle pleców, brzucha i głowy. Często także podirytowanie, a nawet negatywne myślenie.

Dlatego pracownicy szukają odpowiedniego sposobu na poradzenie sobie z tym problemem. Osoby zatrudnione w Spółce uważają, że najlepszym sposobem na rozładowanie stresu jest relaks, a także odpoczynek od zawodowych problemów w domu oraz rozmowa z najbliższymi. Pracownicy PGE GiEK S.A. deklarują, że czas wolny spędzają aktywnie. A to pomaga im pozbyć się wielu napięć. I jak dodają - regularna aktywność fizyczna pomaga budować odporność na stres.

Ruch na zdrowie
Hormony szczęścia wpływają nie tylko na radosny nastrój, ale także dają nam mnóstwo pozytywnej energii na wiele tygodni. Żeby je zdobyć, wystarczy zapewnić sobie więcej ruchu. Według Światowej Organizacji Zdrowia wystarczy poświęcić minimum 2,5 godziny w tygodniu, aby dodać sobie sił witalnych. Wiedzą o tym także pracownicy PGE GiEK S.A.

Świat pędzi do przodu a wraz z nim społeczeństwo. Żyjemy coraz szybciej i wciąż zwiększamy obroty. Praca, obowiązki domowe i ciągły pośpiech sprawiają, że brakuje nam czasu dosłownie na wszystko. W końcu przepracowany organizm wysyła sygnały, że nadszedł czas na wypoczynek i zregenerowanie sił. Pracownicy PGE GiEK S.A. potrafią wsłuchać się w swój organizm i spełniają jego potrzeby. Dlatego w ich życiu ważną rolę odgrywa aktywność fizyczna. - Nigdy nie lubiłam stagnacji i monotonii, dlatego aktywnie wypoczywam i czerpię z tego ogromną radość - mówi Małgorzata Pokrzykowska z PGE GiEK S.A. Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra. - Uważam, że nie należy być obojętnym na sport, bo to właśnie ruch dodaje nam energii. Życie w ruchu, pokonywanie własnych słabości, to jest właśnie to, czego najbardziej potrzebuję - dodaje.

Ruch dostarcza endorfin, czyli hormonów szczęścia. To one wprowadzają nas w radosny nastrój i błogi stan relaksu. Dzięki temu łatwiej i szybciej rozwiązujemy problemy zawodowe i prywatne. Pozwalają odciąć się od rutyny codziennego życia i dają mnóstwo pozytywnej energii. Wysiłek fizyczny redukuje także agresję i frustrację.
Pracownicy Spółki zdają sobie sprawę, że zestresowany organizm domaga się treningu fizycznego. Dlatego najlepszym dla nich lekarstwem na stres jest sport.- Wśród aktywności, które wskazywali pracownicy PGE GiEK S.A., najczęstszymi są jazda na rowerze, spacery, pływanie, turystyka piesza i sporty zimowe - wymienia Urszula Mijakoska. Zapewne wynika to z bliskości ośrodka sportowo-rekreacyjnego na Górze Kamieńsk i dostępności do tej bazy.

Pracodawca witalny
Dla zarządu spółki PGE GiEK S.A. zdrowie pracowników jest bardzo ważne. Dlatego pracodawcy pomagają im i wciąż uświadamiają, jak można podnieść nie tylko jakość swojego życia, ale także zachować zdrowie na długie lata.

Miejsce i charakter wykonywanej pracy ma istotny wpływ na utrzymanie zdrowego stylu życia. Większość pracowników stwierdziła, że dzięki układowi przerw w pracy w Spółce są stworzone warunki do spożywania regularnych i zdrowych posiłków.

Społeczna odpowiedzialność zarządu Spółki w obszarze promowania wśród pracowników zrównoważonego stylu życia to także podejmowanie działań skierowanych na profilaktykę prozdrowotną. Dlatego organizowane są różne jej formy np. badania specjalistyczne, w tym badania cholesterolu i szczepienia ochronne.

Pracownicy zachęcani są również do aktywnego spędzania wolnego czasu po pracy w ramach działających organizacji sportowych, turystycznych i rekreacyjnych. Wszystkie te działania przekładają się na wymierny efekt zdrowotny wśród załogi Spółki. A w dalszej perspektywie będą skutkować wydajniejszą pracą, zachowaniami profilaktycznymi w środowisku pracy, a przede wszystkim zrównoważonym stylem życia. A wszystko po to, aby przypominać pracownikom, że warto zadbać o własne zdrowie.

Dodaj ogłoszenie