Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jazda samochodem w upalne dni

Marta Roszkowska
Marta Roszkowska
Piękna pogoda podczas wakacji cieszy chyba wszystkich, jednak upał potrafi być uciążliwy, a jego działanie negatywne w skutkach. Podróż autem w takie dni może być wyjątkowo niebezpieczna.

Samochód zaparkowany w nasłonecznionym miejscu bardzo szybko staje się niebezpieczny. W czasie upałów temperatura w jego wnętrzu już po kilkunastu minutach wzrasta ponad dwukrotnie. I dlatego każdego lata w zaparkowanych autach zdarzają się przypadki śmiertelne wynikające z przegrzania i udaru cieplnego. Czasami ich ofiarami są dzieci, częściej jednak zwierzęta.

- Błyskawicznie nagrzewające się auto może stanowić śmiertelną pułapkę - ostrzega Agnieszka Gralec, lekarz weterynarz. - Wysoka temperatura sprawia, że zarówno człowiek, jak i zwierzę zaczyna szybko oddychać próbując ochłodzić swój organizm co przy rozgrzanym powietrzu jest niemożliwe. Bardzo łatwo wówczas o udar cieplny, którego pierwszym objawem jest właśnie przyspieszony oddech oraz znaczny wzrost temperatury ciała.

W czasie upałów bardzo niebezpieczna jest także podróż autem. Wysoka temperatura, szczególnie przy dużej wilgotności powietrza, bardzo szybko powoduje zmęczenie. Kierowca w rozgrzanym aucie już po kilku godzinach siedzenia za kierownicą jest znużony, ma znaczne kłopoty z koncentracją. A wówczas nie trudno o błąd, który może doprowadzić do wypadku.

- Upał to wróg kierowców - potwierdza Maciej Baran, pilot rajdowy Cersanit Rally Team. - Za kierownicą powinniśmy być wypoczęci, skoncentrowani. Wysokie temperatury powietrza temu oczywiście nie sprzyjają.

Długa podróż w upalne dni powinna więc być starannie zaplanowana. Warto uwzględnić wcześniejszy wyjazd, aby mieć czas na postoje oraz unikać prowadzenia auta w okolicach godzin południowych. Jadąc w długą trasę kilkunastominutowe przerwy należy robić co trzy godziny.

- Najlepiej zatrzymać się na parkingu w lesie, bo cień i świeże powietrze z pewnością podziałają na kierowcę orzeźwiająco - radzi Maciej Baran. - Zalecam zabranie ze sobą schłodzonej niegazowanej wody mineralnej. Odradzam natomiast picie słodkich napojów, które słabo gaszą pragnienie.

- Podczas upałów zwierzęta również źle znoszą podróż autem - dodaje Agnieszka Gralec. - I dlatego pies powinien mieć co minimum dwie-trzy godziny zapewniony dostęp do świeżej, chłodnej wody. Ponadto dobrze, aby zwierzak mógł przez kilkanaście minut pospacerować.

W komfortowej sytuacji w czasie letnich upałów są właściciele samochodów z klimatyzacją. Gospodarowanie chłodnym powietrzem powinno jednak być rozsądne i umiarkowane. W trosce o zdrowie klimatyzacji nie należy ustawiać na możliwie najniższą temperaturę. Optymalna to nieco powyżej 20 stopni.

- Dobrze jednak, aby różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz auta, a tą poza nim wynosiła najwyżej kilka stopni - zaleca Maciej Baran.

W czasie dużych upałów lekarze zdecydowanie odradzają natomiast prowadzenie samochodu osobom chorym na serce, mającym kłopoty z krążeniem krwi lub ciśnieniem. Warto mieć świadomość, że prowadzenie auta przy takiej pogodzie wiąże się ze znacznie większym wysiłkiem co może być przyczyną pogorszenia stanu zdrowia.

Źródło: Podróż samochodem w czasie upału/echodnia.eu

MM Łódź patronuje:

MMŁódź poleca:
Zostań
dziennikarzem
obywatelskim

KonkursyZdrowie i uroda
Przewodnik
po lokalach

Sztuka w ŁodziTeatr w Łodzi
Kino w ŁodziPraca w Łodzi
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto