Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jazda bez trzymanki nie opłaca się! Sprawdź taryfikator mandatów dla rowerzystów

Redakcja
Daniel Siwak
Jazda rowerem po chodniku czy brak dodatkowego siedziska, kiedy przewozimy dziecko. Między innymi za te przewinienia możemy dostać mandat.
O rowerach na luzie i przy kawie. Ruszył cykl spotkań Cafe Rower

Wbrew pozorom i niektórym opiniom, rowerzysta również może być ukarany przez drogówkę. Co prawda kodeks drogowy nie przewiduje tak, jak w przypadku kierowców punktów karnych, jednak za niektóre wykroczenia czeka nas mandat, a policjanci nie będą wcale tacy pobłażliwi.

- W przypadku karania rowerzystów trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów. Godzinę, rodzaj przewinienia czy nawet warunki materialne. Najczęściej kończy się na pouczeniu, jednak są takie przypadki, kiedy dane wykroczenie to już mandat. Jest to np. jazda po chodniku czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na wspólnym odcinku - tłumaczy sierż. Marzena Boratyńska z łódzkiej drogówki.

Jak przyznają policjanci, na drogach dla rowerów, które nie są przeważnie  skomplikowanymi elementami infrastruktury, zdarzają się także dość niecodzienne wypadki. Głównie powodowane brakiem zachowania należytej ostrożności. Rok temu na jednej z dróg rowerowych w Łodzi dwóch cyklistów zderzyło się ze sobą... czołowo.

Jednak są takie przypadki, z którymi spotkać się można nagminnie. Jednym z nich jest tak zwana jazda bez trzymanki, czyli jazda rowerem bez trzymania chociaż jednej reki na kierownicy. W parze z tym przeważnie idzie często rozmawianie przez telefon komórkowy.

- Za takie przewinienie policjanci wystawiają mandat. Rowerzyści nie mają takiej manewrowości rowerem, jak kierowcy autem i często tłumaczą się, że panują nad pojazdem. Ale w sytuacji, kiedy musimy nagle zahamować, to często pod wpływem chwili chwytamy za przedni hamulec i dochodzi do przekoziołkowania - uczula policjantka.

I trzeba powiedzieć sobie wprost. Rozmawianie przez komórkę podczas jazdy bez trzymanki może nas kosztować wcale nie mało. W tym przypadku mandat może wynieść nawet 250 złotych!

Taryfikator dla rowerzystów

Brak niezbędnego wyposażenia roweru
(światła przednie - w kolorze białym lub żółtym niepulsujące, tylne - w kolorze czerwonym, brak hamulców lub brak sprawnych hamulców)
20 - 500 zł
Naruszenie przez rowerzystę obowiązku przewożenia dziecka do lat 7 na dodatkowym siodełku50 zł
Jazda chodnikiem dla pieszych, gdy jest to zabronione
50 zł
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym przez rowerzystę korzystającego z drogi dla rowerów i pieszych50 zł
Jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach50 zł
Nieopuszczenie śluzy rowerowej, gdy możliwe jest kontynuowanie jazdy50 zł
Naruszenie obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się
poruszamy
50 zł
Naruszenie przez rowerzystę (i motorowerzystę) zakazu czepiania się pojazdów100 zł
Niezatrzymanie się przed znakiem STOP100 zł
Przejazd na czerwonym świetle 100 zł
Utrudnianie lub tamowanie ruchu100 - 300 zł
Hamowanie w sposób powodujący zagrożenie bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienie100 - 300 zł
Wjeżdżanie na przejeździe dla rowerzystów bezpośrednio przed jadący pojazd150 zł
Zajmowanie więcej niż jednego, wyznaczonego na jezdni, pasa ruchu150 zł
Przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu na rowerze lub motorowerze albo motocyklu poza bocznym wózkiem150 zł
Korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem - w tym rowerem
200 zł
Nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych albo podczas jazdy po placu, na którym ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni350 zł

A jak w ogóle wygląda sytuacja na łódzkich ulicach i drogach dla rowerów rok po wprowadzeniu do Prawa o Ruchu Drogowym ułatwień prorowerowych? - Początki były naprawdę fatalne, bo odnotowywaliśmy sporo zdarzeń z udziałem aut i rowerów. Kierowcy nie potrafili przestawić się na nowe zapisy w kodeksie drogowym. Teraz jest coraz lepiej - ocenia sierż. Marzena Boratyńska.

Policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg, także do rowerzystów, aby dla samego siebie przeczytali chociaż raz kodeks drogowy. Natomiast w przypadku wątpliwości związanych z liczbą posiadanych promili po spożyciu alkoholu, warto udać się do najbliższej jednostki policji. Tam możemy bezpłatnie poddać się badaniu alkomatem.

O kulturze jazdy będą wkrótce **także **dyskutować łódzcy rowerzyści podczas cyklicznych spotkań pod tytułem Cafe Rower, które współorganizuje Fundacja Fenomen. O terminie spotkania dowiedzieć się można śledząc stronę cafe.rowerowalodz.pl.

Czytaj więcej o

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto