Jan Paweł II i Roman Polański stracą honorowe obywatelstwa Łodzi? Jak głosowali łódzcy radni

Marcin Darda
Marcin Darda
Rada Miejska Łodzi w środę (23 grudnia) głosowała w sprawie petycji dotyczących m.in. odebrania tytułów honorowych obywatelstw miasta Łodzi Jana Pawła II i Romana Polańskiego
Czytaj dalej na kolejnym slajdzie: kliknij strzałkę w prawo.
Rada Miejska Łodzi w środę (23 grudnia) głosowała w sprawie petycji dotyczących m.in. odebrania tytułów honorowych obywatelstw miasta Łodzi Jana Pawła II i Romana Polańskiego Czytaj dalej na kolejnym slajdzie: kliknij strzałkę w prawo.
Rada Miejska Łodzi w środę (23 grudnia) głosowała w sprawie petycji dotyczących m.in. odebrania tytułów honorowych obywatelstw miasta Łodzi Jana Pawła II i Romana Polańskiego.

PETYCJA O ZMIANĘ NAZWY ALEI JANA PAWŁA II I NAZWY SZKOŁY

Najpierw jednak pod głosowanie poddano petycję Zielonych oraz Stowarzyszenia "Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom" w sprawie zmiany nazwy Alei Jana Pawła II oraz Szkoły Podstawowej nr 202, której patronem również jest papież Polak. Treść petycji miała związek z treścią ujawnionego niedawno przez Watykan raportu, wedle którego papież Jan Paweł II wiedział o aferach pedofilskich w Kościele, jednakże pozwolił na ich tuszowanie. Petycja trafiła na obrady sesji Rady Miejskiej, acz odrzucono ją bez rozpatrywania z uwagi na braki formalne.

PETYCJE O ODEBRANIE HONOROWYCH OBYWATELSTW ŁODZI

Więcej emocji obudziły wśród radnych petycje partii Razem o pozbawienie tytułów honorowych obywateli Łodzi Jana Pawła II oraz wybitnego reżysera Romana Polańskiego, absolwenta łódzkiej filmówki i laureata Oscara. Jan Paweł II miałby stracić honorowy tytuł ze względu m.in. na treść raportu Watykanu, z kolei na Romanie Polańskim wciąż ciąży zarzut gwałtu na nieletniej, stąd reżyser od 1978 r. nie bywa w Stanach Zjednoczonych.

Petycję dotyczącą Jana Pawła II radny Tomasz Anielak (PiS) nazwał wprost "skandalem, że w ogóle trafiła pod obrady Rady Miejskiej", lecz niesmak okazał także radny Sebastian Bohuszewicz (PO/KO).

Jest to wniosek stricte polityczny - mówił Bohuszewicz. - W przypadku Jana Pawła II nie mamy żadnych dowodów czy nawet okoliczności, żeby nawet rozważać petycję wnioskodawców. Merytorycznie ten wniosek jest bezzasadny, tym bardziej, że mówimy o osobie zmarłej, która nie może się bronić w stosunku do stawianych zarzutów.

Jeszcze ciekawiej wyglądała dyskusja nad honorowym obywatelstwem Romana Polańskiego.

- Uważam, że ta petycja powinna być rozpoczęciem dyskusji na temat honorowego obywatelstwa Romana Polańskiego - mówiła radna Marta Grzeszczyk (PiS) - Dziś jesteśmy w sytuacji dyskusji i protestów dotyczących praw kobiet w społeczeństwie, uważam więc, że posiadanie przez Romana Polańskiego honorowego obywatelstwa Łodzi, która jest miastem kobiet, jest skandalem. Uważam, że nie powinien być honorowym obywatelem Łodzi. Roman Polański przyznał się do tego, że po odurzeniu zgwałcił nastolatkę. Jest w tej chwili dla nas hańbą jest osoba wyróżniona tym tytułem. Liczę na to, że przewodniczący Marcin Gołaszewski, który uczestniczył w każdym proteście dotyczącym praw kobiet przygotuje wniosek o odebranie Romanowi Polańskiemu ten tytuł i Rada Miejska zajmie się tym w przyszłym roku, bo to jest ten moment. Przypomnę, że w tym roku Akademia Filmowa we Francji wykluczyła Romana Polańskiego ze swych szeregów, podobnie uczyniła Akademia Filmowa w Stanach Zjednoczonych.

Opinię Marty Grzeszczyk kontrował Sylwester Pawłowski (SLD).

- Chciałbym powiedzieć tym, którzy nie mieli okazji ani poznania Romana Polańskiego, ani nie sięgnęli do protokołów z dyskusji na sesji, gdy honorowe obywatelstwo zostało przyznane, że wszystkie wątki politycznie dziś w sposób doraźny odgrzane, były przedmiotem bardzo burzliwej, merytorycznej dyskusji - mówił radny Pawłowski. - Od tamtego czasu przez 20 lat nic co mogłoby obciążać dodatkowo Romana Polańskiego, nie zaszło. Natomiast ważne jest to, że honorowe obywatelstwo zostało przyznane Romanowi Polańskiemu za osiągnięcia artystyczne i filmowe, które nie budzą wątpliwości. Chcę również powiedzieć jasno, że problem między nieletnią i Romanem Polańskim zakończył się ugodą.

Ostatecznie petycje dotyczące pozbawienia honorowych obywatelstw odrzucono bez rozpatrzenia z powodu braków formalnych we we wnioskach. Radny Damian Raczkowski (KO/N) w przypadku wniosków dotyczących Jana Pawła II wstrzymał się od głosu, ale przyznał, że gdyby nie braki formalne, głosowałby "za".

Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie