Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak szkoły zawodowe kooperują z biznesem

Redakcja
Praktyki przyspieszają znalezienie pracy
Praktyki przyspieszają znalezienie pracy
Po wieloletniej zapaści, kiedy to szkolnictwo zawodowe zostało niemal zapomniane a wiele szkół z tego poziomu edukacji zlikwidowano, następuje renesans takiego typu kształcenia. Powód jest prosty: tak zwany konkretny zawód daje większą szansę na zatrudnienie, niż ukończenie większości kierunków uczelnianych. Warunkiem jest, oczywiście, dopasowanie kierunków kształcenia i liczby absolwentów do potrzeb rynku, z czym wyższe szkoły wciąż mają trudności.

A jak dopasować umiejętności absolwenta do potrzeb przyszłych pracodawców? Oczywiście, przez współpracę z nimi. Co więcej, współpraca pomiędzy szkołami a partnerami biznesowymi, jak pokazują badania, przynosi rozliczne korzyści wszystkim trzem stronom zaangażowanym w ten proces: uczniom, szkołom i firmom.
Z perspektywy ucznia niewątpliwie najważniejszą korzyścią jest możliwość nabycia praktycznych umiejętności w rzeczywistych warunkach pracy (np. zapoznanie się z nowoczesnym sprzętem oraz technologiami niedostępnymi w szkole), a także zdobycia wiedzy na temat preferencji pracodawców co do wymaganych kwalifikacji i umiejętności "miękkich". Efektem tego jest wzrost prawdopodobieństwa szybkiego podjęcia atrakcyjnej pracy, zgodnej z wyuczonym zawodem, zaraz po ukończeniu nauki w szkole. Taka sytuacja to też świadectwo sukcesu szkoły - oznacza bowiem, że osiągnęła ona swój cel, dobrze przygotowała ucznia do wejścia na rynek pracy.
Z perspektywy firmy niewątpliwie największą korzyścią jest pozyskanie absolwentów dobrze przygotowanych do pracy. Organizacja zajęć praktycznych daje możliwość wyłowienia najzdolniejszych praktykantów jako potencjalnych pracowników. Dzięki temu skraca się czas ich poszukiwania, maleją też koszty rekrutacji.
Na współpracy zyskuje też szkoła zawodowa. Biznesowy partner umożliwi szkolenia dla nauczycieli zawodowych, aktualizację ich wiedzy, może też poprawić wyposażenie szkolnych pracowni a wzrost odsetka absolwentów, którzy podejmują pracę zawodową w krótkim okresie po ukończeniu nauki, jest atutem w procesie rekrutacji nowych uczniów.
Jak taka współpraca wygląda tu i teraz? Odpowiedzieć na to stara się, pierwszy tak szczegółowy w naszym regionie, raport "Czy patronat jest rozwiązaniem? Współpraca szkół zawodowych z pracodawcami w regionie łódzkim". Projekt realizuje, jako lider, firma doradczaPL Europa S.A. oraz Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Łodzi - partner przedsięwzięcia.
Główne cele projektu to m.in.: diagnoza uwarunkowań i obustronnych potrzeb współpracy pomiędzy firmami i szkołami zawodowymi w regionie łódzkim, co ma na celu lepsze dopasowanie oferty edukacyjnej szkół do potrzeb rynku pracy, ułatwienie absolwentom wchodzenie na rynek pracy a także umożliwienie firmom pozyskiwania pracowników o pożądanych kwalifikacjach.
Współpraca szkół zawodowych z pracodawcami, w skali całego kraju, oparta jest w większości (67 proc. przypadków) na zwykłych umowach o współpracy. W 19 procentach przypadków umowa ma charakter patronatu, a w 11- partnerstwa na rzecz realizacji projektów dofinansowanych ze środków UE.
Szczególnie ciekawą formułą kooperacji szkół i biznesu wydaje się być współpraca patronacka. Jest ona, jak wspominamy wyżej, stosunkowo rzadka w skali całego kraju, w regionie łódzkim na tę formę współpracy zdecydowało się jedynie 9 na 71, a więc niespełna 13 procent badanych placówek. Dlatego właśnie współpraca patronacka stała się zarówno tematem wspomnianego raportu, jak i jednym z wiodących wątków czerwcowej konferencji, gdzie będzie okazja do dyskusji nie tylko na temat patronatów, ale i lepszego wykorzystania potencjału szkół zawodowych.
Patronami szkół nie zawsze są zresztą przedsiębiorstwa. Niektóre szkoły (najczęściej technika) podpisują umowy patronackie ze szkołami wyższymi, niektóre zaś - z organami państwowymi (np. z policją). Patronat jest też często wykorzystywany w celach wizerunkowych, zarówno przez szkoły, jak i firmy (przedstawiają się one np. jako "społecznie odpowiedzialne").

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto