Jak oszczędzać na przyszłość dziecka? Konto oszczędnościowe, lokata czy fundusze inwestycyjne?

Artykuł sponsorowany Sentono
Oferta produktów bankowych służących zabezpieczeniu przyszłości dziecka jest bardzo szeroka: konta oszczędnościowe, lokaty, fundusze, polisy… Sprawdź, który z oferowanych produktów jest nie tylko bezpieczny, ale też gwarantuje sensowny zysk.

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy

Założenie zwykłego ROR-u dla dziecka to najprostsza metoda na odkładanie pieniędzy na jego przyszłość… i na tym jej zalety się kończą. Przede wszystkim takie konto jest bardzo nisko lub w ogóle nieoprocentowane, dlatego pieniądze na nim odłożone będą tracić na wartości. Dodatkowo, jeśli nie jest ono aktywnie używane (a takie jest założenie), często naliczane będą opłaty za jego prowadzenie. Dostępność pieniędzy gromadzonych na rachunku może też być zbyt silną pokusą i jeśli zdarzy się, że będziemy w gorszej sytuacji finansowej, łatwo oszczędności mogą „wyparować”.

Konto oszczędnościowe

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest założenie dla dziecka konta oszczędnościowego. Ten produkt bankowy jest nieco lepiej oprocentowany od zwykłego ROR-u, co pozwoli przynajmniej zniwelować efekt inflacji. Plusem jest też zasada naliczania odsetek za każdy dzień, dzięki czemu nawet, jeśli wypłacimy część pieniędzy z rachunku, odsetki nie przepadną (jak to się dzieje w przypadku lokaty).

Ogólna zasada jest taka, że rodzic wpłaca na rachunek pewne kwoty, a wypłaty dokonuje dziecko, po osiągnięciu wieku 18 lat (choć niektóre oferty dopuszczają wypłacanie środków po ukończeniu 13 r. ż.). Oczywiście zakładanie konta ma sens tylko wtedy, jeśli jesteśmy w stanie zmobilizować się do systematycznych wpłat. Dodatkowym plusem konta oszczędnościowego jest to, że swoją postawą pokazujemy dziecku, jak gospodarować pieniędzmi i od najmłodszych lat zaznajamiamy je z tematem oszczędzania.

Lokata bankowa

Pierwsza opcja to standardowa lokata, jednak aby z niej skorzystać, musimy dysponować wolną gotówką i w całości zdeponować ją na czas trwania umowy. Jeśli zerwiemy umowę przed czasem, najczęściej stracimy wszystkie wypracowane odsetki. Oprocentowanie lokat bardzo różni się w poszczególnych bankach, dlatego należy starannie wybierać oferty, korzystając np. z rankingów lokat (https://www.wygranaonline.com/ranking-lokat-bankowych/).

Na innej zasadzie działają specjalne lokaty, stworzone przez banki pod kątem programu 500+. Pomysł jest taki, by beneficjenci „500+” co miesiąc przeznaczali całość lub część otrzymywanych środków na lokatę dla dziecka. Warunki są różne w zależności od banku, jednak z reguły oprocentowanie środków też nie przekracza magicznego 1,5%. Natomiast plusem tego rozwiązania są premie, którymi wiele banków nagradza lojalnych klientów za utrzymanie lokaty i systematyczne wpłacanie pieniędzy.

Inne metody oszczędzania

Można połączyć oszczędzanie z ubezpieczeniem, wykupując polisę posagową. Oczywiście należy pamiętać o tym, że im większy procent wpłacanych środków idzie na ochronę, tym mniejszy jest odkładany kapitał, więc oszczędzamy mniej.

Z mniej bezpiecznych, ale mogącym przynieść większe zyski rozwiązaniem, są fundusze inwestycyjne. Żeby w nie inwestować trzeba jednak zrobić porządne rozeznanie i wybrać odpowiedni produkt. Można też skorzystać z pomocy TFI (Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych), które dobierze dla nas odpowiedni pakiet funduszy.

Dodaj ogłoszenie