Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Imponujące centra handlowe powstaną w całym regionie - od Łodzi, po Piotrków, Bełchatów, Sieradz i Tomaszów

Piotr Brzózka
Tak będzie wyglądało centrum Handlowe w Piotrkowie
Tak będzie wyglądało centrum Handlowe w Piotrkowie materiały inwestora
Kilkanaście nowych galerii handlowych powstanie w ciągu najbliższych dwóch lat w Łodzi i innych miastach naszego regionu. Większość oprócz sklepów zaproponuje kina, centra fitness i inne rozrywki. Część powstanie na terenach pofabrycznych, co nie zawsze okazuje się atutem. Przekonuje się o tym firma budująca centrum Plaza Łódź...

Plaza ma powstać przy ulicy Rzgowskiej, na terenie dawnej fabryki kotłów Fakora. Inwestor, firma z izraelskim kapitałem Plaza Centers, chce zbudować centrum do 2012 r. Czy zbuduje?

Na działce znajduje się duża pofabryczna hala, która według planów miała być rozebrana. Jednak wojewódzki konserwator zabytków nie wyraził na to zgody, zaalarmowany wcześniej przez miłośników historii. Hala pochodzi z 1913 r. i jest niezwykle cenna - to jeden z pierwszych w Polsce obiektów o konstrukcji żelbetowej.

- Jesteśmy w trakcie wpisywania hali do rejestru zabytków. Powinno to nastąpić w pierwszej połowie września - mówi Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków. I tłumaczy: - Jeżeli hala będzie zabytkiem, inwestor nie będzie mógł jej rozebrać. Jednak będzie mógł pomyśleć o jej adaptacji.

Inwestor odwołał się od decyzji wstrzymującej rozbiórkę, bo wcześniej dostał na nią pozwolenie od łódzkiego magistratu (wtedy jednak nie było mowy o zabytkowym charakterze hali).

- Sprawa jest w toku, na razie nie będziemy jej komentować - ucina Tomasz Podolak z firmy PR reprezentującej inwestora.

Jeżeli centrum powstanie, będzie obiektem o zbliżonej powierzchni handlowej do Galerii Łódzkiej (45 tys. mkw.). Znajdzie się w nim 120 sklepów, a także multipleks Cinema City z dwunastoma salami. Planowany koszt inwestycji - 350 mln zł.

Plaza Łódź to jedno z dwóch planowanych w Łodzi dużych centrów. Drugim jest Sukcesja, która ma powstać na dużej działce, w rejonie al. Politechniki i ul. Rembielińskiego. Inwestor, łódzka spółka Fabryka Biznesu, zapowiada, że budowa rozpocznie się wiosną 2011 roku, a do użytku kompleks ma być oddany na przełomie 2012 i 2013 roku. Całe centrum będzie miało powierzchnię 140 tys. mkw. Obok części handlowej ze sklepami znajdzie się w nim multipleks z dziewięcioma salami kinowymi - inwestor podpisał w tej sprawie list intencyjny z Heliosem. Łącznie filmy będzie mogło naraz oglądać nawet 1.800 osób. W Sukcesji będzie też część rekreacyjna, w której znajdą się m.in. ścianka wspinaczkowa, boisko do squasha, SPA i klub fitness. Oprócz tego w kompleksie ma się znaleźć trzygwiazdkowy hotel i biurowiec klasy A. Inwestycja ma kosztować 120 mln euro (około 480 mln zł).

Oprócz dużych centrów w Łodzi powstaną w najbliższym czasie trzy mniejsze, osiedlowe galerie. Pierwsza, "Widzewska", ma być gotowa już na koniec tego roku. Stanie na rogu ulic Puszkina i Wujaka. Znajdzie się w niej 40 sklepów, gabinety medyczne i centrum fitness. W połowie przyszłego roku ma powstać galeria na Dąbrowie (róg ulic Przybyszewskiego i Tatrzańskiej. W 2011 roku rozpocznie się też budowa drugiego nowego obiektu handlowego na łódzkim Widzewie (róg ulicy Puszkina i Kolbego).

Galerie hurtowo powstają też w mniejszych miejscowościach naszego regionu. 60-tysięczny Bełchatów zyska dwa takie obiekty. Na przełomie 2011 i 2012 roku ma wystartować galeria Olimpia, która powstanie na miejscu dzisiejszego centrum Echo (hipermarketu Carrefour i Nomi plus galeryjka ze sklepami). Inwestor, kielecka spółka Echo Investment, zapowiada, że nowy obiekt będzie miał 21 tys. mkw. powierzchni i że znajdzie się w nim miejsce dla 80 sklepów. Będzie też hipermarket i multikino z sześcioma salami.

Drugi nowy obiekt w Bełchatowie to Bawełnianka. Galeria o tej nazwie ma powstać do końca 2012 roku w miejscu, gdzie kiedyś działały Bełchatowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego. I tu, obok sklepów, znajdzie się też kino.

Oryginalna galeria powstaje w Piotrkowie Trybunalskim. Nazwa Areszt jest może mało zachęcająca dla osób postronnych, ale dla mieszkańców Piotrkowa jest jak najbardziej naturalna - do 2003 roku mieścił się tu najprawdziwszy areszt. Jak mówi Michał Obrzanowski z zarządu spółki budującej centrum: - Nazwa jest tak silnie zakorzeniona wśród mieszkańców, że ryzykiem byłoby wymyślanie jakiejkolwiek innej. Obiekt będzie gotowy już na początku 2011 r.

Na pofabrycznym terenie kupionym od zakładów Mazowia powstać ma kompleks rozrywkowo-handlowy w Tomaszowie. To duża inwestycja, szacowana na 300 mln zł. Będzie tu 80 sklepów, multipleks z czterema salami kinowymi.

36 sklepów znajdzie się w centrum Vis a Vis, które powstanie w Sieradzu. Latem 2011 roku galeria handlowa zostanie oddana w centrum Skierniewic, niedaleko gmachu sądu. Znajdą się tam delikatesy, mniejsze sklepy i punkty usługowe.

Łódź przed laty uchodziła za zagłębie hipermarketów, mówiono, że nigdzie nie ma ich tak dużo, jak w stolicy naszego regionu. Dziś na tysiąc mieszkańców w Łodzi przypada około 650 metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni handlowej. Wbrew stereotypom to mniej niż w innych miastach. W Katowicach współczynnik ten wynosi 1000, a we Wrocławiu 830.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto