Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile plastikowych butelek zużywają dziennie łodzianie? Wymień PET na bidon - apelują ekolodzy

Angelika Korlaga
Angelika Korlaga
Łodzianie coraz chętniej stawiają na ekologię, a zamiast plastikowych butelek na wodę używają... bidonów, które służą na lata. Jak podkreśla dyrektor łódzkiego MPO, Tomasz Kacprzak - strumień odbieranych przez MPO plastikowych butelek ustabilizował się, co oznacza, że butelek nie przybywa – poziom w latach 2020 i 2021 był taki sam.


CZYTAJ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH!
Łodzianie coraz chętniej stawiają na ekologię, a zamiast plastikowych butelek na wodę używają... bidonów, które służą na lata. Jak podkreśla dyrektor łódzkiego MPO, Tomasz Kacprzak - strumień odbieranych przez MPO plastikowych butelek ustabilizował się, co oznacza, że butelek nie przybywa – poziom w latach 2020 i 2021 był taki sam. CZYTAJ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH! Polska Press
Łodzianie coraz chętniej stawiają na ekologię, a zamiast plastikowych butelek na wodę używają... bidonów, które służą na lata. Jak podkreśla dyrektor łódzkiego MPO, Tomasz Kacprzak - strumień odbieranych przez MPO plastikowych butelek ustabilizował się, co oznacza, że butelek nie przybywa – poziom w latach 2020 i 2021 był taki sam.

EKO Łódź

Łodzianie z roku na rok coraz chętniej sięgają po ekologiczne rozwiązania. Wraz z początkiem roku dyrektor łódzkiego MPO, Tomasz Kacprzak poinformował, iż firma uzyskała rekordowy wynik sprzedaży surowców wtórnych. Jak podkreślił, sukces ten jest w dużej mierze efektem coraz lepszej segregacji odpadów przez mieszkańców Łodzi. Jednak łodzianie nie poprzestają jedynie na samej segregacji.

Dzbanki filtrujące

Butelki plastikowe tzw. PET, cały czas są używane przez mieszkańców Łodzi. Dziennie w sortowni odzyskuje się ok. 70 tys. takich butelek! Za to w ciągu roku jest to ponad 830 ton. Pocieszającą informacją jest to, że poziom przybywających butelek ustabilizował się. Co to znaczy?

- Zauważyliśmy także, że strumień ten się ustabilizował, co oznacza, że butelek nie przybywa – poziom w latach 2020 i 2021 był taki sam. Pojawiło się więcej opakowań szklanych, co może oznaczać, że łodzianie chętniej kupują napoje w szkle niż w PET. - informuje Tomasz Kacprzak, Dyrektor Ds. Gospodarki Odpadami.

O ile zakup napojów w opakowaniach szklanych zwrotnych (KAUCYNYCH) jest jak najbardziej postawą EKO – chroniącą środowisko naturalne, o tyle zakup napojów w małych (np. 0,2l) butelkach szklanych jednorazowych z ekologią nie ma nic wspólnego.

- Pamiętajmy, że szkło jest ciężkie. Śmieciarki zbierają dużo szkła tonażowo, ale zabierają mniej sztuk niż w przypadku PET (lekki). Potem szkło jest sortowane i zawożone do recyklerów, a następnie do hut. Powstaje ślad węglowy. Poza tym, przetapianie szkła również wymaga ogromnej ilości energii. Tak więc jak już kupujemy coś w szkle to tylko w opakowaniach zwrotnych!

Zmianę w zachowaniu łodzian zauważyli również sprzedawcy sklepów, którzy jednogłośnie stwierdzają, że woda w plastikowych butelkach jest sprzedawana zdecydowanie rzadziej niż w ubiegłych latach.

- Ludzie często kupują kupują wodę mineralną w plastikowych butelkach, ale nie tak często jak kiedyś. Jednak coraz częściej spotykamy się z zakupem szklanych czy plastikowych bidonów na wodę czy sok, które są wielokrotnego użytku. - informuje kasjerka jednego ze sklepów w pasażu łódzkim.

Plastikową butelkę zastąp bidonem!

Coraz chętniej łodzianie inwestują w dzbanki filtrujące. Woda z kranu jak wiadomo często pozostawia wiele do życzenia i chociaż zakłady wodociągowe w większości od kilku lat zapewniają, iż woda z kranu nadaje się do picia, to większość mieszkańców ze względu na jakość wody woli ją uprzednio zagotować w czajniku. Rozwiązanie może być jednak nieco prostsze. Dzbanki filtrujące skutecznie zatrzymują zanieczyszczenia, oczyszczają a nawet zmiękczają wodę. Dzięki temu skutecznie można zmniejszyć ilość plastiku produkowaną w naszych domach. Filtr dzbanka należy wymieniać średnio co miesiąc, a jego koszt wynosi średnio od 15 - 30 zł za sztukę. Same dzbanki natomiast można kupić w przedziale cenowym 30 - 100 zł.

Plastikowe butelki w Łodzi

Ekologicznym trendem, który obecnie panuje zwłaszcza wśród młodych osób jest korzystanie z zarówno plastikowych, jak i szklanych bidonów na wodę. Dzięki nim zastąpimy plastikowe butelki ze sklepu na ekologiczne bidony, które mogą nam służyć nawet latami. W łódzkich sklepach można znaleźć również wiele opcji butelek filtrujących, które działają na takiej samej zasadzie jak wcześniej wspomniane dzbanki, jednak są nieco bardziej mobilne.

- Zakup dzbanka filtrującego i bidonu na wodę był jednym z lepszych pomysłów. Pomijając już aspekty ekologiczne, jest to zwyczajnie bardziej oszczędne rozwiązane niż kupowanie codziennie wody mineralnej w tradycyjnej, plastikowej butelce. Codziennie w dzbanku filtruję wodę, następnie część przelewam do bidonu i tak zaopatrzona idę do pracy czy na siłownię. Filtr muszę wymienić jedynie raz w miesiącu, a jest to niewielki koszt w porównaniu z tonami plastiku, jakie potrafiłam wyprodukować przez rok. Dla mnie jest to opcja zdecydowanie na plus! - podsumowuje Pani Agata, mieszkanka Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile plastikowych butelek zużywają dziennie łodzianie? Wymień PET na bidon - apelują ekolodzy - Express Ilustrowany

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto